Workshopy

Můj anděl se umí prát / Čítanie

Premiéra online prezentácie: 15.1.2021

Roman Brat, prozaik, scenárista, publicista a prekladateľ španielskej prózy, získal za svoje diela mnohé významné ocenenia. Jeho tituly pre deti boli preložené do českého jazyka. Pozrite si našu online prezentáciu jeho tvorby spojenú s workshopom. Prezentácia je súčasťou projektu Keď čítanie je čtení XII. Realizuje sa s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín – KULTMINOR.

 

 

Aké to je byť ...? / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 30.12.2020

Knižky Ako maliari vidia sveta a Ako umelci vidia svet rozvíjajú detskú fantáziu. Hlavní hrdinovia Galé a Ria prevedú deti svetom slovenského umenia. Lektorka Katarína Kosánová, spoluautorka kníh, si pre vás pripravila zážitkový online workshop.

 

 

Každý z nás je iný / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 30.12.2020

Lektorka Katarína Kosánová si pre deti pripravila literárno-výtvarný online workshop na tému inakosti. Pripravte si výkresy A4, farebné papiere, nožnice, lepidlo, voskové farbičky, ceruzku a vytlačený obrázok Mickey Mousea. Bude to zábava!

 

 

Vianoce s Mimi a Lízou / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 18.12.2020

Príbehy dievčatiek Mimi a Lízy už určite každý pozná. No čítali ste aj vianočnú časť o záhade strateného vianočného svetla? Na motívy tohto príbehu sme pre vás pripravili kreatívny workshop. Vyrobíme si hlavné hrdinky, ktoré sa môžu stať pekným vianočným darčekom. Pozrite si video!

MAKETU NÁJDETE V PRÍLOHE!

 

 

 

Františkove cestičky / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 11.12.2020

Knihu František z kompostu napísala a nakreslila slovenská autorka a ilustrátorka Simona Čechová. V našej knižnici nájdete aj jej knižku Včelár Jožko. Tá sa stala predlohou pre výstavu Lumír a Jožko. Dve knižky o mede. Workshop, ktorý sme pre vás pripravili, vás zavedie do záhrady plnej zvieratiek. Pozrite si video a pridajte sa k nám!

MAKETU NÁJDETE V PRÍLOHE!

 

 

 

Mačky vo vreci / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 30.11.2020

Jaroslava Blažková je významná slovenská spisovateľka, prozaička, autorka kníh pre deti a mládež, publicistka. Za svoju tvorbu získala mnohé prestížne ocenenia. Vo videu vám ju predstaví lektorka výtvarných dielní, spisovateľka a dramaturgička Katarína Kosánová. Vyrobí s vami mačku Diplomaciu. Pripravte si papier, lepidlo, farebné papiera, noviny, voskovky a vodové farby.

 

 

 

Čakanie na včeliu matku / Čítame cez web

Životný príbeh českej autorky Anety Františky Holasovej a tradície včelárstva v jej rodine je prerozprávaný cez medvedie mláďa Lumíra. Kniha Lumír včelaří je vlastne akýmsi spomínaním autorky v obrazoch na detstvo strávené u starých rodičov, na samote pri lese a pri včielkach. Pozrite si náš workshop. Spoločne si vyrobíme edukačnú pomôcku, ktorá vám priblíži život včielky. Tvorivá dielňa je súčasťou novej výstavy Lumír a Jožko. Dve knižky o mede.

 

 

Bzučiaci domček / Čítame cez web

Príbeh knižky Simony Čechovej Včelár Jožko hovorí o zvieratku, ktoré bolo veľmi smutné. V doline, v ktorej bývalo, bolo totiž samé. No jedno ráno objavilo na šnúre na bielizeň bzučiace čudo. V knižnici našlo múdru knihu a tak sa dozvedelo, že je to včela medonosná. Rýchlo začalo stavať domček. Pozrite si náš workshop. Spoločne si vyrobíme včelí úľ. Tvorivá dielňa je súčasťou novej výstavy Lumír a Jožko. Dve knižky o mede.

 

 

Včelia rodina / Čítame cez web

Pozrite si náš tvorivý workshop, ktorý sme pre Vás pripravili. Spoločne si vyrobíme včeliu rodinku. Tvorivá dielňa je súčasťou novej výstavy v knižnici Lumír a Jožko. Dve knižky o mede. Zoberte si farbičky, nožničky a Vašu fantáziu. Určite sa spoločne zabavíme.

 

 

Obleč knižku / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 7.5.2020

Keď je vonku zima, zahreje nás teplý sveter alebo pekný kabátik. Knižky sa chcú tiež zahriať a hlavne sa Vám, čitateľom, páčiť. Preto si v knižnici vyrobíme krásne, farebné obaly. Inšpirovali sme sa tvorbou slovenských ilustrátorov. Vezmite si papier, nožničky, lepidlo, detský časopis, farbičky a ide sa tvoriť. Nuda nemá šancu!

 

 

 

Červená čiapočka / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 5.5.2020

Karol Krčmár je výtvarník, dizajnér, autor hračiek, šperkov, bábok a viacerých kníh pre šikovné ručičky. V našej knižnici by ste našli, napríklad, Kirigami – papierové kráľovstvo, Kirigami – pozdravy, Vystrihovačky a skladačky z papiera – kirigami a iné. Deti ho poznajú z tvorivých dielní, na ktorých im ukáže, ako sa z jedného papiera môže stať rozprávka. V dnešnom videu to bude O červenej čiapočke.

 

 

Urob si slimáčika / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 30.4.2020

Z papiera sme robili už rôzne zvieratká – sovičku, rybku, žabku. Dnes Vám ukážeme, ako si vytvoriť farebného, veselého slimáčika. Inšpirovali sme sa knižkou od Jiřího Dvořáka Hávedník, ktorú ilustrovala Daniela Olejníková. Jej obrazy visia aj na stenách našej knižnice. Tak poďte s nami tvoriť.

Keď si takého slimáčika zhotovíte aj vy, budeme radi, ak nám ho odfoteného pošlete na kultura@kniznica.sk

 

 

Poďme objavovať Slovensko / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 23.4.2020

Kristína Hrončeková je šperkárka, výtvarníčka, autorka mnohých výstav. Pre našu knižnicu pripravila krásnu výstavu veľkoplošných ilustrácií Márie Nerádovej z knihy Poďme objavovať Slovensko. Je to cestovateľský denník prasiatka Olivera, ktoré opustilo svoj domček a vydalo sa s rodičmi na výlet. Presne takýto domček si dnes spoločne vyrobíme. Na webe detskakniznica.sk nájdete k tejto knižke veselý kvíz.

 

 

Granátové jablko / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 21.4.2020

Určite má každý z Vás vo svojej izbičke lampu. Pomáha Vám pri čítaní alebo sa menej bojíte, keď je večer tma. Dizajnér Michal Staško pre Vás vymyslel krásne tienidlo. Stačí naň len papier a Vaša lampička bude mať hneď nové šaty. Nebojte sa, určite to zvládne každý.

MAKETU NÁJDETE V PRÍLOHE!

 

 

Urob si bábku / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 17.4.2020

Max a Lea sú súrodenci, ktorých príbehy napísal slovenský spisovateľ Ján Uličiansky. Z knižky sme Vám už čítali, no teraz si tých dvoch výmyselníkov aj vyrobíme. Betka z divadla ŠiBe Vám ukáže ako na to. Keď si ich vyrobíte, môžete doma rodičom zahrať divadielko. To bude zábava!

 

 

Plnené vajíčka / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 9.4.2020

Naša knižnica je stále zatvorená, ale nie je prázdna – opravujeme knižky, aby boli krásne, keď sa vrátite. Pripravujeme pre Vás podujatia, oslavujeme narodeniny, čítame, hráme divadelné predstavenia, tvorivé krásne veci z papiera a to všetko inšpirované knižkami. V detskom oddelení máme aj kuchárske knihy a tak sme si povedali, že v knižnici môžeme aj variť. Na pomoc sme zavolali šéfkuchára televíznych Trpaslíkov Michala Krajča.

 

 

Domček / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 7.4.2020

Dizajnér Michal Staško si pre Vás opäť pripravil zaujímavý workshop. Tentokrát si s ním vyrobíte 3D domček. Potrebujete papier, nožnice a lepidlo. Pustime sa do práce!

MAKETU NÁJDETE V PRÍLOHE!

 

 

Vytvor si vtáčika / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 1.4.2020

Medzinárodný deň vtipov, huncútstiev a vtáčikov oslávime v knižnici tvorivou dielňou. Po prečítaní knihy Vtáčia legenda od spisovateľa Daniela Heviera ilustrovanej Vladimírom Králom si vyrobíme farebnú sovičku. Vezmite si papier, nožničky a lepidlo. Začíname! Inšpirácie sme čerpali z internetu.

 

 

Tvoríme žabku / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 27.3.2020

Knižka Ľudmily Podjavorinskej Žabiatko vyšla s ilustráciami Ľuby Končekovej-Veselej a Márie Nerádovej. Jedno si vyrobte s nami v knižnici. Potrebujete na to len papier, nožnice, lepidlo a dobrú náladu. Pošlite nám fotky svojich výtvorov na kultura@kniznica.sk.

 

 

 

Tvoríme s Michalom Staškom / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 25.3.2020

Piešťanský dizajnér Michal Staško je dlhoročným priateľom našej knižnice. Vďaka nemu máme v našich priestoroch niekoľko výnimočných objektov – vašu obľúbenú Múdru ponorku či farebnú workshopovú miestnosť. Práve v nej Vám ukáže, ako si môžete doma zhotoviť Knihožrúta – veselú záložku do knihy.

Keď si takú záložku zhotovíte aj vy, budeme radi ak nám ju odfotenú pošlete na kultura@kniznica.sk

 

 

 

 

 

 

Newsletter
Detská knižnica