Divadlo v knižnici

Video / Divadlo v knižnici

Divadelné umenie je neoddeliteľnou súčasťou kultúrneho dedičstva a má významné miesto v našom živote. V roku 2020 si pripomíname 100. výročie založenia Slovenského národného divadla, ale aj 190. výročie uvedenia prvého ochotníckeho predstavenia na našom území. Na podnet Ministerstva kultúry Slovenskej republiky vláda Slovenskej republiky vyhlásila rok 2020 za Rok slovenského divadla. V piešťanskej knižnici sa pridáme k oslavám mnohými podujatiami – výstavy, divadelné predstavenia a tvorivé dielne. Ponúkame Vám zostrihy z našich akcií a rozhovory s divadelnými tvorcami.

 

Rozhovory s tvorcami (Katarína Kosánová) / Divadlo v knižnici

Katarína Kosánová je dramaturgička, scenáristka, lektorka tvorivých dielní, spisovateľka. Návštevníci našej knižnice ju môžu poznať z workshopov, ktoré pre deti s radosťou pripravuje. Zároveň na detskom oddelení nájdete jej dve knihy – Ako maliari vidia svet (2017) a Ako umelci vidia svet (2020). Napísala ich spolu s Andreou Gregušovou. V rozhovore nám prezradila niečo o seba a zároveň aj svoj vzťah k divadlu. Pozrite si naše videá s tvorcami.

 

 

Rozhovory s tvorcami (Vladimír Král, Viera Kučerová, Alžbeta Kamenská) / Divadlo v knižnici

Premiéra online prezentácie: 9.10.2020

Rok 2020 je Ministerstvom kultúry SR vyhlásený za rok divadla. Oslavujeme 100 rokov profesionálneho a 190 rokov ochotníckeho divadla na Slovensku. Známych osobností sme sa v knižnici opýtali na ich vzťah k divadlu. Odpovedali nám ilustrátor a výtvarník Vladimír Král, herečka a zástupkyňa organizácie BONA FIDE Viera Kučerová a bábkoherečka Alžbeta Kamenská. Pozrite si video-rozhovor s nimi!

 

 

Rozhovory s tvorcami (Lukáš Ondruš) / Divadlo v knižnici

Premiéra online prezentácie: 22.9.2020

Lukáš Ondruš sa narodil a vyrástol v Piešťanoch. Umenie a kultúra ho sprevádzali už od útleho detstva – vďaka starej mame spoznával krásy ľudovej piesne, o ktoré sa ako malý folklorista veľmi rád delil aj s čitateľmi a návštevníkmi našej knižnice. Svoj spevácky talent využil v roku 2011 ako jeden z účastníkov druhého ročníka speváckej súťaže Superstar. Je členom Divadla J.K. Tyla v Plzni. Pozrite si video-rozhovor s ním!

 

 

Rozhovory s tvorcami (Bratislavské bábkové divadlo) / Divadlo v knižnici

Premiéra online prezentácie: 17.9.2020

Ako to s dvanástimi mesiačikmi bolo naozaj? Odpoveď sme sa dozvedeli počas divadielka v podaní Bratislavského bábkového divadla, na ktoré prišlo v upršaný utorok 18. augusta 2020 množstvo malých a veľkých divákov. Bábkoherečky Margaréta Nosáľová a Miroslava Dudková nám po predstavení porozprávali viac o ich vzťahu k divadlu. Pozrite si video!

 

 

Rozhovory s tvorcami (divadlo Animare Silva) / Divadlo v knižnici

Premiéra online prezentácie: 15.9.2020

V dnešnom rozhovore venovanom stroročnici profesionálneho divadla na Slovensku sme vyspovedali tvorcov marionetového divadla Animare Silva Janu a Petra Pilátovcov. Tí prišli deťom a rodičom zahrať krásne bábkové predstavenia. Súčasťou bol aj tvorivý workshop. Pozrite si video!

 

 

Rozhovory s tvorcami (Ján Uličiansky) / Divadlo v knižnici

Premiéra online prezentácie: 8.9.2020

V dnešnom rozhovore venovanom stroročnici profesionálneho divadla na Slovensku sme vyspovedali významného slovenského spisovateľa, režiséra, kreatívneho producenta a vysokoškolského pedagóga Jána Uličianského. Ten bol hosťom našej literárnej kaviarne Knihotúlanie. Pozrite si video!

 

 

 

Rozhovory s tvorcami (Zuzana Kronerová) / Divadlo v knižnici

Premiéra online prezentácie: 1.9.2020

V utorok 1.9.2020 si môžete pozrieť rozhovor s významnou slovenskou herečkou Zuzanou Kronerovou. Stvárnila postavy v divadle, televízii, filme a rozhlase. Za svoje herecké výkony získala mnohé prestížne ocenenia doma i v zahraničí. Porozprávala nám o svojom vzťahu k „doskám, ktoré znamenajú svet“. Nenechajte si to ujsť a sledujte nás na webe, Facebooku či Youtube!

 

 

 

Rozhovory s tvorcami (Kristína Sviteková, Viktória Sedláková) / Divadlo v knižnici

Premiéra online prezentácie: 16.7.2020

V dnešnom videu Vám bábkoherečky Kristína Sviteková a Viktória Sedláková prezradia, aká je ich obľúbená knižka z detstva a ako sa dostali k bábkovému divadlu. Rozhovory vznikli ako súčasť projektu Divadlo v knižnici, ktorým si pripomíname 100 rokov profesionálneho divadla na Slovensku.

 

 

Rozhovor s Nelou Dušovou / Divadlo v knižnici

Premiéra online prezentácie: 16.7.2020

Súčasťou programu vernisáže výstavy Miroslava Dušu bolo aj bábkové predstavenie Teátra Neline O lúke, motýľovi a kvetinovej víle na motívy knihy Václava Čtvrtka. Príbeh hovorí o krásnom, ale namyslenom motýľovi Eumodenovi a krásnej víle Papavera. Prinášame Vám rozhovor s bábkoherečkou Nelou Dušovou.

 

 

Bábky s dušou / Divadlo v knižnici

Premiéra online prezentácie: 16.7.2020

1. júla 2020 bola slávnostne otvorená výstava vynikajúceho bábkarského scénografa a technológa Miroslava Dušu. Jeho tvorbu môžete vidieť v takmer každom bábkovom divadle na Slovensku i v zahraničí. Bábky Miroslava Dušu sú známe aj z televíznych obrazoviek. Na výstave môžete vidieť bábky z inscenácií Kráska a zvíře (Divadlo loutek Ostrava), Obušku, z pytle ven! (Divadlo Bajka Český Těšín), Janko Hraško (Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre), Ja som Inna (Teátro Neline) a iných. Pozrite si rozhovor s ním.

 

 

 

Žabiatko sa narodilo / Divadlo v knižnici

Premiéra online prezentácie: 9.6.2020

Projektom Divadlo v knižnici sa pridávame k oslavám storočnice slovenského profesionálneho divadla na Slovensku. Rok 2020 bol vyhlásený za Rok divadla a v piešťanskej knižnici si ho budeme pripomínať na viacerých podujatiach. Ako prvý Vám prinášame zostrih z akcie, ktorá deťom priblížila známu básničku Ľudmily Podjavorinskej Žabiatko v rôznych podobách. Knižnej, divadelnej a výtvarnej.

 

Newsletter
Detská knižnica