Kolonáda a promenáda / Piešťanské online potulky

Premiéra online prezentácie: 3.9.2020

Eva Rohoňová je významná slovenská architektka pôsobiaca v Piešťanoch. V dnešnom videu Vám ukáže, ako si vyrobiť farebnú kolonádu podľa Vašej fantázie. Vysvetlí Vám, ako sa kreslí architektonický návrh a na čo všetko musíte pri tom myslieť. Pozrite si naše video.

 

 

Buď pozdravený Alfons Mucha / Piešťanské online potulky

Premiéra online prezentácie: 2.7.2020

Významný český predstaviteľ secesie sa narodil 24. júla 1860 v Ivančiciach na južnej Morave. V rokoch 1929 - 1932 navštevoval s chorou dcérou Jaroslavou kúpele Piešťany. V roku 1932 dokončil v Nice alegorický obraz s piešťanskou tematikou, ktorý nazval - Buď pozdravený požehnaný prameň zdravia! Venoval ho kúpeľom z vďačnosti za poskytnutú liečbu. Predpokladá sa, že jedna z trojice mladých žien na obraze je práve Muchova dcéra a ženy, ktoré sa o ňu počas pobytu starali. V pozadí obrazu vidno Považský Inovec. Obraz bol umiestený v tympanóne empírovej jedálne v hoteli Thermia Palace a slávnostne bol odhalený 15. mája 1932. V roku 2000 bol tento obraz odcudzený neznámymi páchateľmi. Avšak neskôr sa našiel. Po rekonštrukcii sa na jar v roku 2006 dostal na svoje pôvodné miesto. My si dnes, spolu s dizajnérom Michalom Staškom a jeho dcérkou Nataškou, vyrobíme dizajnový predmet inšpirovaný týmto secesným maliarom.

MAKETU NÁJDETE V PRÍLOHE!

 

 

 

Pudingové Piešťany / Piešťanské online potulky

Premiéra online prezentácie: 26.6.2020

Piešťany nie sú známe len vďaka kúpeľom, liečivej termálnej vode a prírodným zvláštnostiam v okolí. Je to mesto festivalov, filmových prehliadok, koncertov divadelných predstavení, výstav výtvarného umenia. Medzi najznámejšie patria Music Festival Piešťany, Cinematik, Piešťanské Zlaté stuhy, Socha piešťanských parkov, Otvorenie letnej kúpeľnej sezóny, a mnoho ďalších. K Piešťanom neodmysliteľne patria aj typické Piešťanské kúpeľné oblátky a BB puding. Dnes budeme v knižnici variť!

 

 

Pozdrav z Piešťan / Piešťanské online potulky

Premiéra online prezentácie: 1.6.2020

Dnes je Deň detí, tak sme pre Vás pripravili tvorivý workshop, ktorý bude viesť dizajnér Michal Staško so svojou dcérkou Nataškou. Inšpirovali sa tvorbou, autora Kolonádového mosta, Emila Belluša.

MAKETU NÁJDETE V PRÍLOHE!

 

 

Ulice Piešťan / Piešťanské online potulky

Premiéra online prezentácie: 20.5.2020

Piešťanská knižnica je už síce otvorená, ale podujatia sa v nej ešte nemôžu konať. Tak pre Vás naďalej pripravujeme online stretnutia so spisovateľmi, ilustrátormi, bábkohercami a dizajnérmi. Dnes Vám architektka Eva Rohoňová ukáže, ako si vyrobiť krásny organizér s motívom piešťanských ulíc. Toto video vzniklo ako súčasť Piešťanských online potuliek.

 

 

Vasarely / Piešťanské online potulky

Premiéra online prezentácie: 15.5.2020

Victor Vasarely (1906 – 1997) bol francúzsko-maďarský maliar, grafik a sochár, ktorého meno je neodmysliteľne späté s op-artom a kinetickým umením. Svoj výtvarný jazyk obohatil o vynachádzavú prácu s iluzívnosťou ľudského videnia. Len málokto vie, že v rokoch 1912 - 1918 vyrastal v Piešťanoch. Jeho tvorbou sa inšpiroval dizajnér Michal Staško a pripravil pre Vás zaujímavý workshop.

MAKETU NÁJDETE V PRÍLOHE!

 

 

Newsletter
Detská knižnica