Mestská knižnica mesta Piešťany

Svet ilustrácií Martiny Matlovičovej

Knižnica Online / Zaži si svoju knižnicu / Rozprávkové výstavy / Svet ilustrácií Martiny Matlovičovej

Výtvarníčka Martina Matlovičová sa narodila na Štedrý deň, 24.12. 1975 v Bratislave. Študovala na Škole úžitkového výtvarníctva a na Katedre animovanej tvorby FTF VŠMU. Venuje sa voľnej tvorbe a ilustrovaniu. Ilustrovala vyše desiatky kníh. Od roku 2001 sa jej ilustrácie pravidelne dostávajú do výberu BIB v Bratislave. Na Bienále ilustrácií Bratislava 2009 získala cenu Zlaté jablko. Žije a tvorí v Bratislave a v Doľanoch. Vo svojom ateliéri tvorí ilustrácie do rozprávkových knižiek. Venuje sa aj voľnej tvorbe, teda maľuje obrazy a vyrába aj iné zaujímavé predmety. Ilustrovať knihy bol jej detský sen. Aj keď vyštudovala filmovú animáciu na Vysokej škole múzických umení, s láskou sa vždy vracia k ilustráciám. Keď bola ešte dieťa, predstavovala si, že niekedy dostane Zlaté jablko BIB – cenu za krásne ilustrácie na Bienále ilustrácií Bratislava. Túto cenu v roku 2009 naozaj dostala. Cena jej bola udelená za knihy Drevený tato od Tomáša Janovica a Tracyho tiger od Williama Saroyana.

Martina Matlovičová je vzácnym a vždy vítaným hosťom piešťanskej knižnice, s ktorou spolupracuje už dlhé roky. Veď ona sama hovorí: „Ja sem chodím dosť často, už pomaly ako do obchodu. Mám to tu veľmi rada, táto knižnica je unikátna, myslím, že ani v Bratislave taká pekná nie je, ako tu. Veľmi si vážim prácu pani riaditeľky Galovej a jej spolupracovníkov, pretože naozaj tá knižnica je veľmi pekná, vizuálne spravená úplne nádherne a spolupracuje sa nám super.“

Výstava s názvom Krajina Ilustrandia, ktorá predstavila prierez výtvarnou tvorbou Martiny Matlovičovej, pozostávala z ilustrácií, veľkoplošných interaktívnych panelov a priestorových objektov, inšpirovaných knižkami slovenských i zahraničných autorov a autoriek - Gorila a já (Frida Nilsson), Leonardo, kocúr z ulice (Ján Uličiansky), Žirafia mama a iné príšery (Alexandra Salmela), Chrochtík a Kvíkalka na cestě za blýskavým prasátkem (Ester Stará), Dokonalá Klára (Gabriela Futová), Prečo Fidlibum kuká, a nie je kukučka (Halka Marčeková). Vybral a zostavil ich Vladimír Král. Návštevníci mali možnosť si výstavu nielen pozrieť, ale aktívne sa v rámci nej zapojiť do riešenia rôznych rébusov, doplňovačiek či vyfarbovačiek. Tak sa aspoň na chvíľu stali obyvateľmi ilustrátorkinho sveta, v ktorom sa dozvedeli aj veľa zaujímavých informácií o rozprávkových hrdinoch zo spomínaných knižiek.

Návštevníci a čitatelia knižnice si mohli výstavu pozrieť od 15. mája 2015 do 30. septembra 2015.

Vernisáž výstavy pod názvom Trpaslíci v krajine Ilustrandia sa uskutočnila 15. mája 2015 v rámci celodenného programu pri príležitosti 90. výročia založenia knižnice v Piešťanoch. Súčasťou výstavy bolo množstvo sprievodných podujatí, ako napríklad stretnutia s autormi rozprávok, ktoré Martina Matlovičová ilustrovala, výtvarné workshopy so samotnou ilustrátorkou a divadelné dramatizácie.