Mestská knižnica mesta Piešťany

V Čarolese Kataríny Ilkovičovej

Knižnica Online / Zaži si svoju knižnicu / Rozprávkové výstavy / V Čarolese Kataríny Ilkovičovej

Výtvarníčka Katarína Ilkovičová sa narodila v roku 1982 v Prešove. Svoj výtvarný talent prejavila už v škôlke. Ako sama hovorí: V škôlke si všimli, že veľa kreslím, preto odporučili otcovi, aby ma prihlásil na výtvarnú. Tam som chodila celú základnú školu. Otec ma v tom veľmi povzbudzoval.“ Neskôr, keď už vedela čítať, si ju získali rozprávkové knižky s veselými ilustráciami – dodnes spomína hlavne na Pipi Dlhú Pančuchu, ktorú ilustroval Peter Kľúčik, na Macha a Šebestovú či Maxipsa Fíka. A tak, keď sa rozhodovala, kam ďalej, Škola umeleckého priemyslu v Košiciach bola jasná voľba. Rovnako aj Akadémia výtvarných umení v Krakove, kde získala bohaté skúsenosti.

Rada tvorí skoro ráno hoci spočiatku, po štúdiách, kým ešte nebola „na voľnej nohe“, musela ilustrovať knižky po nociach. Patrí však medzi výtvarníkov, ktorí pristupujú k svojej práci spontánne. V ilustráciách používa predovšetkým tradičné maliarske techniky - akryl a temperu. Ak má trochu voľného času, veľmi rada robí veci, ktoré sa vôbec netýkajú maľovania, kreslenia a ilustrovania - stretáva sa s priateľmi, chodí do kina, na koncerty, do prírody, rada cestuje, šije a pletie.

Čitatelia a návštevníci piešťanskej knižnice si mohli v dňoch 22. mája do 15. augusta 2018 pozrieť výstavu Čaroles, prezentujúcu výber z ilustrátorskej tvorby Kataríny Ilkovičovej.

Prostredníctvom veľkoplošnej priestorovej koláže nahliadli do zákutí čarovného lesa, spoznávali jeho obyvateľov – nielen zvieratá, ale i rozprávkové bytosti ako napríklad víly či škriatkov. Deti i dospelí tak uvideli les v trochu inej podobe – nie ako miesto temné a nebezpečné, ale ako miesto plné farieb a fantázie, kde sa odohrávajú rôzne čarovné, rozprávkové príbehy. Výstava, ktorá bola súčasťou X. ročníka festivalu rozhlasových rozprávok Zázračný oriešok 2018. Kniha v rozhlase – rozhlas v knihe, bola inšpirovaná ilustráciami Kataríny Ikovičovej z kníh Víla Jazmínka a škriatok Vendelín (Zuzana Csontosová), Snehuliačik šepol mame (František Rojček), Jak si uděláme zeměkouli (Milena Lukešová), Prečo lienky nosia podkolienky (Ivona Ďuričová), Večera u kráľa (Pavel Uher), Babka na rebríku (Dušan Dušek), Ježkovy voči a jiné pohádky (Stanislava Reschová).

Na výtvarno-priestorovom riešení výstavy sa okrem autorky podieľala dizajnérka a scénografka Andrea Ďurianová a akademický architekt Juraj Žilinčár.