Orieškové spomienky

Knižnica Online / Zázračný oriešok online / Zázračný oriešok 2020

Rozhovor s Editou Bjeloševičovou /Zázračný oriešok 2020

Orieškovou atmosférou žili okrem knižnice aj ďalšie miesta kúpeľného mesta. O festivalových podujatiach jedenásteho ročníka Zázračného orieška, ktoré sa konali v Dome umenia Piešťany, nám porozprávala jeho riaditeľka Edita Bjeloševičová.

 

 

 

Rozhovor s Alicou Gelle / Zázračný oriešok 2020

Festival Zázračný oriešok patrí k najvýznamnejším aktivitám našej knižnice, ktorého cieľom je propagácia literatúry, podpora čítania a čitateľského hnutia detí. Prezentuje rozprávku v jej rôznych podobách – literárnej, výtvarnej, dramatickej a animovanej. Zámerom každého ročníka festivalu je motivovať deti a podporiť ich pozitívny vzťah k čítaniu, posilniť ich čitateľskú gramotnosť a čitateľské hnutie a zároveň zaujímavou a atraktívnou formou rozšíriť ich vedomosti z literárnej výchovy nadobudnuté v škole. 11. ročník Zázračného orieška navštívilo v dňoch 28. - 30. septembra 2020 množstvo detí. Školáčka Alica Gelle k nám pricestovala až z Popradu. Dozvedeli sme sa, že trojdňový pobyt v Piešťanoch bol darček k narodeninám, ktoré oslávila práve počas festivalu.

 

 

Rozhovor s Adrianou Totikovou / Zázračný oriešok 2020

Pokračujeme v cykle video rozhovor s osobnosťami a priaznivcami festivalu Zázračný oriešok. Adriana Totiková je mladá slovenská televízna a divadelná režisérka, autorka, dramaturgička, herecká trénerka a príležitostná herečka. V rámci svojej režijnej tvorby sa sústreďuje najmä na vlastné dramatické texty a súčasné hry. Vyštudovala slovenský jazyk a estetiku na Filozofickej fakulte UK a réžiu a dramaturgiu na VŠMU v Bratislave. Absolvovala viacero študijných a tvorivých pobytov v zahraničí. Upozornila na seba inscenáciou vlastnej hry Žena cez palubu, za ktorú bola nominovaná na cenu DOSKY v kategórii Objav sezóny 2008/2009. Jej inscenácie sa pravidelne zúčastňujú domácich i zahraničných festivalov.

 

 

Rozhovor Divadlo ŠiBe / Zázračný oriešok 2020

„Ši“ ako Šimon a „Be“ ako Betka. Šimon Peter Králik a Alžbeta Králiková sú bábkoherci Divadla ŠiBe tvoriaci inscenácie pre deti i dospelých. Pobehujú hore dole celým svetom a v dramatizáciách prinášajú dobrú náladu, posolstvo aj zážitok. Okrem divadla sa venujú aj animáciám a programom. 28. septembra 2020 sme dvojicu privítali v Piešťanoch v rámci festivalu Zázračný oriešok. Aké divadielka deťom zahrali? Pustite si videodokrútku a dozviete sa viac!

 

 

Rozhovor s Ondrejom Lenárthom a Martinou Slobodovou / Zázračný oriešok 2020

V stredu 30. septembra 2020 sa z budovy Elektrárne Piešťany ozývali tie najväčšie smajlihity z detskej televíznej šou RTVS Smajlíkovci. Veselé pesničky deťom zaspievali obľúbení detskí hrdinovia Chichot Veselý, Emo Tikon Smutný, Pusa Božteková, Smajla Prekvapená, Kuli Okulár, Sväťo Dobrík a Anejlinka Čertíková. Live koncert bol súčasťou 11. ročníka festivalu Zázračný oriešok. Po vystúpení sa zastavili aj v našej knižnici. Kuli a Pusa pre vás nahrali krátky video pozdrav.

 

 

Rozhovor s Lukášom Tandarom a Marianou Bodyovou /Zázračný oriešok 2020

„Všetko najlepšie, milá knižka, aby sa ti darilo, aby si získala čo najviac čitateľov a aby ťa netrhali.“ To boli tri originálne detské priania, ktoré vypravili novinku spisovateľky Alexandry Salmely do čitateľského sveta. V stredu 30. septembra 2020 sme si na festivale Zázračný oriešok prečítali z absolútnej novinky s názvom Strom s podtitulom Košatý príbeh o strašne zlom Blöeglöekovi a o Princeznej, ktorá mala všetko. Knižku ilustrovala popredná slovenská ilustrátorka Martina Matlovičová. Súčasťou podujatia bolo divadlo v podaní bábkohercov Lukáša Tandaru a Mariany Bodyovej. Vo videodokrútke nám dvojica prezradila viac.

 

 

Rozhovor s Radkou Baňackou / Zázračný oriešok 2020

Radka Baňacká začala svoju umeleckú dráhu štúdiom na Strednej umeleckej škole scénického výtvarníctva v Bratislave. Práve tu sa prvýkrát stretla s maľovaním na telo - bodypaiting a aktívne sa začala venovať aj tvorbe divadelných bábok. Následne vyštudovala bábkarskú scénografiu na bratislavskej Vysokej škole múzických umení. Počas štúdia mala možnosť pracovať ako maskérka na Filmovom festivale v Zlíne a aktívne sa podieľala na práci v Divadle na Novej scéne v muzikáli Hair spray. Našu knižnicu navštívila počas 11. ročníka festivalu rozhlasových rozprávok Zázračný oriešok. Pre deti si pripravila kreatívny workshop s maketami známych osobností slovenského divadla. V rozhovore nám prezradila viac.

 

 

Rozhovor s Oľgou Janíkovou / Zázračný oriešok 2020

Máte doma malého rečníka alebo herecký talent? Čo takto skúsiť konkurz do bratislavskej Detskej rozhlasovej dramatickej družiny? DRDD nie je záujmový krúžok, ale výberová skupina talentovaných detí z celého Slovenska, ktoré sa podieľajú na realizácii najmä dramatických relácií Rozhlasu a televízie Slovenska - Organizačnej zložky Slovenský Rozhlas. Viac o skratke DRDD a o jej členoch vo veku od 9 do 11 rokov, sme sa porozprávali s režisérkou Oľgou Janíkovou.

 

 

Rozhovor s Milicou Matejkovou / Zázračný oriešok 2020

Spisovateľ, ilustrátor a vydavateľ – to je trojlístok, bez ktorého by nevyšla žiadna veselá detská knižka. Festival Zázračný oriešok je obľúbenou platformou na ich stretávanie sa a vymieňanie svojich postrehov. Vydavateľka Milica Matejková nám porozprávala, koľko knižných predlôh súťažných nahrávok jedenásteho ročníka vyšlo vo vydavateľstve Buvik a kto ich ilustroval.

 

 

Rozhovor s Vladimírom Králom / Zázračný oriešok 2020

Festival Zázračný oriešok priniesol počas troch dní aj množstvo výtvarných workshopov s poprednými slovenskými ilustrátormi. Deťom nepokazili radosť z práce ani rúška, ktoré museli mať počas podujatí na tvárach. Ilustrátor Vladimír Král si pochvaľoval v Dome umenia mimoriadnu tvorivú atmosféru. Po workshope, ktorý so školákmi viedol, nám prezradil viac.

 

 

Rozhovor s Martinom Kollárom / Zázračný oriešok 2020

Bábkoherec Martin Kollár účinkuje v televíznom projekte Smajlíkovci, deti zabáva v inscenáciách Divadla TUŠ a pôsobí aj ako člen súboru prvého neštátneho profesionálneho divadla Stoka, ktoré vzniklo v roku 2001. Za našimi malými čitateľmi do Piešťan chodí pomerne často. Privítali sme ho aj počas festivalu rozhlasových rozprávok Zázračný oriešok. Vo video rozhovore nám prezradil, ako spestril program jedenásteho ročníka tohto medzinárodného podujatia pre deti.

 

 

Rozhovor s Luciou Mihálovou / Zázračný oriešok 2020

Lucia Mihálová pracuje ako interná dramaturgička v Divadle Jána Palárika v Trnave. V odbornej porote Zázračného orieška bola v roku 2020 prvýkrát. V rozhovore sa s nami podelila o svoje pocity a postrehy pri hodnotení súťažných titulov 11. ročníka festivalu rozhlasových rozprávok. Nevynechala ani dojmy zo sprievodných podujatí.

 

 

Rozhovory s členmi odbornej poroty /Zázračný oriešok 2020

Tvorivá, priateľská a veľmi produktívna – taká atmosféra vládla v odbornej porote 11. Zázračného orieška podľa slov niektorých jej členov. Deväť odborníkov z rôznych oblastí hodnotilo počas troch festivalových dní 18 rozhlasových rozprávok. Krátko pred vyhlásením výsledkov súťaže sme sa porozprávali s členkami poroty Danou Gargulákovou, Barborou Kardošovou a Ivanou Papcunovou.

 

 

Rozhovor s Kristínou Svarinskou / Zázračný oriešok 2020

Najčastejšie dostávala úlohy princezien a zvedavých dievčatiek. Televízna a filmová herečka Kristína Svarinská začala s účinkovaním v rozhlasových rozprávkach už v detstve. Pred kameru a za rozhlasový či dabingový mikrofón sa prvýkrát postavila pred dvadsiatimi rokmi. V piešťanskej knižnici sme ju privítali počas festivalu Zázračný oriešok v utorok 29. septembra 2020. Pozrite si video rozhovor, v ktorom sme sa rozprávali o jej skúsenostiach v rozhlase, ale aj na divadelných doskách.

 

 

Rozhovor s Danielom Pastirčákom / Zázračný oriešok 2020

Slovenský spisovateľ Daniel Pastirčák navštívil Piešťany. S deťmi sa stretol na literárnej besede v Elektrárni v rámci festivalu rozhlasových rozprávok Zázračný oriešok. Vedeli ste, že jeho detská knižka O lietajúcej Alžbetke vznikla vlastne ako osobný darček k 80. narodeninám autorovej mamy, ktorá ako mladá lietala na vetroni? Že nie? Pozrite si video rozhovor, v ktorom nám spisovateľ Daniel Pastirčák prezradil viac.

 

 

 

Rozhovor s Toňou Revajovou / Zázračný oriešok 2020

Knižku Rok Sivka Ohniváka napísala popri redigovaní za šesť týždňov a hoci ju vydavateľke odoslala v piatok trinásteho, nič neprekazilo úspešný osud príbehu o malej Anne. Hovoríme o spisovateľke Toni Revajovej. Jej detskú knihu, ktorý vyšla vo vydavateľstve Trio Publishing v roku 2018, ocenili rok nato ako najlepšiu knihu ženskej autorky Cenou Bibliotéky. Rozhlasová adaptácia literárneho diela súťažila v kategórii rozprávkové hry pre deti na 11. ročníku festivalu Zázračný oriešok. Pozrite si rozhovor so spisovateľkou Toňou Ravajovou a dozviete sa viac.

 

 

Rozhovor s Petrom Karpinským / Zázračný oriešok 2020

V oblasti slovenskej literatúry patrí Peter Karpinský k uznávaným súčasným osobnostiam. Je spisovateľom, ktorý sa okrem iného venuje tvorbe rozprávok pre deti. Rodený Spišiak je aj jazykovedcom a pôsobí na katedre slovenského jazyka Prešovskej univerzity. Témou nášho rozhovoru bola rozhlasová hra Žofrej, ktorá súťažila na 11. ročníku festivalu Zázračný oriešok. Neobišli sme ani jeho vzťah k rozhlasu a divadlu.

 

 

Rozhovor s Katarínou Ilkovičovou / Zázračný oriešok 2020

Keď bola malá, čítala veľa a rada. Doteraz má v živej pamäti Pipi Dlhú Pančuchu s ilustráciami Petra Kľúčika. Obľúbené boli aj Mach a Šebestová či Maxipes Fík. Reč je o ilustrátorke Kataríne Ilkovičovej. Rodená Prešovčanka po skončení štúdia grafiky na Akadémii výtvarných umení v Krakove pracovala ako grafická dizajnérka. Od roku 2007 ilustrovala desiatky kníh v spolupráci s vydavateľstvami na Slovensku aj v Čechách. V súčasnosti pracuje ako freelance ilustrátorka. Vo výtvarných prácach najčastejšie používa tradičné techniky, akryl a temperu. Do piešťanskej knižnice zavítala počas 11. ročníka festivalu Zázračný oriešok.

 

 

Rozhovor s Jurajom Martiškom / Zázračný oriešok 2020

Rozprávkový prieskumník sediaci za stolom s lupou v ruke zisťuje, či bola tohtoročná úroda orieškov dobrá alebo zlá. Ide o hlavný výtvarný motív jedenásteho ročníka festivalu rozhlasových rozprávok Zázračný oriešok. Cenu a grafiku vytvoril významný slovenský ilustrátor Juraj Martiška, ktorý k nám v auguste prišiel s výberom svojej tvorby. Výstava Hra farieb potrvá vo foyer knižnice do 9. októbra 2020. Po slávnostnom závere festivalu v stredu 30. septembra 2020 sme Jurajovi Martiškovi položili niekoľko otázok.

 

 

 

Rozhovor s Petrom Tvrdoňom/Zázračný oriešok 2020

Medzinárodný dom umenia pre deti BIBIANA v Bratislave oslavuje tento rok 30. výročie svojho založenia. Kultúrna inštitúcia s medzinárodnou pôsobnosťou sa orientuje na umeleckú tvorbu pre deti a mládež a sprístupňuje deťom umenie netradičnými spôsobom. Okrem spolupráce s viacerými knižnicami na Slovensku, je každé dva roky partnerom festivalu rozhlasových rozprávok Zázračný oriešok. Kniha v rozhlase – rozhlas v knihe. Pri príležitosti 11. ročníka festivalu sme sa rozprávali s riaditeľom BIBIANY Petrom Tvrdoňom.

 

 

Rozhovor s Michalom Dzurjaninom/Zázračný oriešok 2020

Zázračný oriešok je súťažné festivalové fórum, na ktorom sa každé dva roky stretávajú tvorcovia rozprávok a vymieňajú si svoje nápady, postrehy či pripomienky. S programovým riaditeľom rozhlasu Michalom Dzurjaninom sme sa rozprávali o poslaní festivalu, aj o tom, čo sa aktuálne v rozhlase vyrába.

 

 

Rozhovor s Jaroslavom Rezníkom/Zázračný oriešok 2020

„To, že sa v dnešnej dobe podarilo zorganizovať 11. Zázračný oriešok je zázrak.“ povedal generálny riaditeľ Rozhlasu a televízie Slovenska Jaroslav Rezník krátko po otvorení festivalu v pondelok 28. septembra 2020 v piešťanskom Kursalone. Festival sa miesto tradičného májového dátumu uskutočnil v náhradnom termíne na prelome mesiacov september a október. Aj napriek prísnym opatreniam súvisiacim s pandémiou COVID-19 Zázračný oriešok splnil svoj cieľ – zjednotil tvorcov rozprávok vo všetkých jej podobách.

 

 

Rozhovor s Tomášom Tuhým a Petrom Jančovičom/Zázračný oriešok 2020

Nad jedenástym ročníkom medzinárodného festivalu rozhlasových rozprávok „Zázračný oriešok. Kniha v rozhlase – rozhlas v knihe“, prevzal záštitu okrem ministerky kultúry Slovenskej republiky Natálie Milanovej a župana Trnavského samosprávneho kraja Jozefa Viskupiča aj český veľvyslanec na Slovensku J.E. Tomáš Tuhý. Na festivale sa osobne zúčastnil a spolu s hlavnými organizátormi ho slávnostne otvoril v pondelok 28. septembra 2020. Primátor Piešťan Peter Jančovič v závere festivalu 30. septembra 2020 vyjadril veľkú hrdosť, že sa toto jedinečné podujatie pre deti organizuje práve v meste Piešťany. Pozrite si rozhovory z otváracieho večera a slávnostného vyhlasovania výsledkov festivalu Zázračný oriešok.

 

 

Rozhovor so Zuzanou Kolmosovou /Zázračný oriešok 2020

Rozlúskli sme 11. Zázračný oriešok, v ktorom sa ukrývalo to najlepšie z rozhlasovej tvorby pre deti z dielne RTVS za posledné dva roky. O osemnástich rozprávkach rozhodovali dve poroty – detská a odborná. Tie sa tento rok zhodli, samozrejme bez toho, aby sa dohodli, na rovnakom víťazovi v kategórii Rozprávkové hry pre deti. O priazeň priazeň detskej aj odbornej poroty sa uchádzali tituly Indiánska princezná autorky Nade Jurkemik, Železné črievice na motívy povestí Pavla Dobšinského, Juraj Raýman a jeho Hlavička 1-2, Toňa Revajová s Rokom Sivka Ohniváka, Tomáš Repčiak a hra Rozprávkový raj a Václav Šuplata s Ježibabovskou detektívkou. Dramaturgička RTVS nám porozprávala o víťazovi.

 

 

Rozhovor s Beatou Panákovou/Zázračný oriešok 2020

Keď jeden ročník skončí, pripravuje sa ďalší. Hneď po vyhlásení víťazov festivalu rozhlasových rozprávok Zázračný oriešok má dramaturgia Rozhlasu a televízie Slovenka plné ruky práce s prípravou nadchádzajúceho ročníka. „Rozhlasáci“ majú dva roky na to vybrať a pripraviť novú osemnástku pre detského poslucháča atraktívnych rozhlasových titulov. Na 11. ročníku Zázračného orieška sa v roku 2020 stretol silný výber. O niektorých tituloch rozhlasových hier pre rodinu, ktoré spracovali ich tvorcovia v bratislavskom štúdiu, nám porozprávala dramaturgička RTVS Beata Panáková. Pri príležitosti Roku divadla sme sa jej opýtali na jej vzťah k divadelnému umeniu.

 

 

Rozhovor s Timoteou Vráblovou/Zázračný oriešok 2020

Na 11. ročníku súťažnej prehliadky rozhlasovej tvorby pre deti Zázračný oriešok, ktorý sa konal v dňoch 28. septembra – 1. októbra 2020 v Piešťanoch, súťažilo 18 rozhlasových rozprávok v troch kategóriách. V kategórii rozhlasové hry pre deti, ktorú organizátori do súťaže pridali v predošlom 10. ročníku festivalu, súťažili dramatizované nahrávky pre staršie deti. Kým v odbornej porote zvíťazil titul na motívy antických mýtov Argonauti, deti si za svojho víťaza zvolili rozhlasové spracovanie skutočného príbehu kanadskej autorky Kathy Kacer, ktorej rodičia pochádzajú z Československa. Tajomstvo príborníka je príbeh autorkinej vlastnej mamy, 13 ročného židovského dievčaťa, ktoré muselo čeliť hrôzam holokaustu. Rozhlasový scenár napísala literárna historička Timotea Vráblová, ktorá nám vo video rozhovore prezradila viac.

 

 

Rozhovor s Magdalénou Fazekašovou/Zázračný oriešok 2020

S vydavateľkou a zakladateľkou vydavateľstva Trio Publishing Magdalénou Fazekašovou ste sa mohli stretnúť na 11. ročníku festivalu Zázračný oriešok v Piešťanoch. Rozhlasový večerníček Líza, mačka z Trojice vznikol podľa literárnej predlohy Jána Uličianskeho, ktorá vyšla vo vydavateľstve Trio Publishing v roku 2019. Práve tento titul vybrala detská porota za najlepšiu monologickú rozhlasovú rozprávku posledných dvoch rokov. Po odovzdávaní cien v stredu 30. septembra 2020 v Kursalone nám vydavateľka Magdaléna Fazekašová prezradila viac.

 

 

Rozhovor s Jánom Uličianskym/Zázračný oriešok 2020

Deti milujú príbehy o zvieratách. Potvrdilo sa to aj na 11. ročníku festivalu Zázračný oriešok. Kniha v rozhlase – rozhlas v knihe. V kategórii monologckých rozhlasových rozprávok získala cenu detskej poroty nahrávka Líza, mačka z Trojice s literárnou predlohou v novej knihe spisovateľa Jána Uličianskeho. Neobyčajná obyčajná mačka Líza zažíva dobrodružstvá v Banskej Štiavnici, ktoré stoja za to, aby ste si o nich nielen prečítali, ale aj vypočuli. Nestor festivalu Zázračný oriešok Ján Uličiansky sa s nami podelil o svoje pocity z 11. ročníka súťažnej prehliadky rozhlasovej tvorby pre deti v Piešťanoch a porozprával aj o televíznom projekte Smajlíkovci.

 

 

Rozhovor s Janou Bodnárovou/ Zázračný oriešok 2020
/ Zázračný oriešok online /

Slovenská spisovateľka Jana Bodnárová sa stala novou laureátkou Zvláštnej ceny Literárneho informačného centra – Ceny Márie Ďuríčkovej. Ocenenie získava za zvrchovaný umelecký prístup k literárnej tvorbe pre deti a mládež, za vytváranie poetického obrazu vnútorného sveta vnímavého dieťaťa a za metaforické, imaginatívne zobrazenie jeho prežívania. Cenu si z rúk riaditeľky LIC Miroslavy Vallovej prevzala 28. septembra 2020 počas slávnostného otváracieho večera 11. ročníka festivalu rozhlasových rozprávok Zázračný oriešok. Kniha v rozhlase – rozhlas v knihe. V krátkom video rozhovore nám porozprávala, čo pre ňu toto ocenenie znamená a čomu sa aktuálne venuje.

 

 

Rozhovor s Božidarou Turzonovovou/ Zázračný oriešok 2020

Herečku Božidaru Turzonovovú hádam netreba nikomu predstavovať. Poznáte ju z televízie, filmu, divadla a rozhlasu. A práve za svoju rozhlasovú tvorbu získala na 11. ročníku festivalu Zázračný oriešok, Kniha v rozhlase – rozhlas v knihe, Zvláštnu cenu. Udeľuje ju RTVS a je určená výraznej rozhlasovej umeleckej osobnosti (herec, režisér, hudobník), ktorá svojím celoživotným dielom výrazne ovplyvnila rozhlasovú dramatickú tvorbu pre deti. Božidara Turzonovová už v detstve navštevovala dramatický krúžok a venovala sa účinkovaniu v detskej rozhlasovej dramatickej družine a hre na klavíri. Celý život prežila v divadle a s divadlom. Pozrite si rozhovor s touto významnou osobnosťou, ktorej Piešťany učarovali.

 

 

 

Newsletter
Detská knižnica