Naša činnosť / Festivaly / Festival slovenskej tvorby pre deti. Prezentácia slovenskej literatúry a jej tvorcov. I. ročník. Praha 2018

Projektom Festival slovenskej tvorby pre deti. Prezentácia slovenskej literatúry a jej tvorcov sme prispeli k oslavám 100. výročia vzniku Československej republiky a  nadviazali na niekoľkoročnú tradíciu medzinárodných aktivít piešťanskej knižnice, ako aj úspešné, doposiaľ realizované projekty na podporu čítania a čitateľského hnutia detí a mladých ľudí. Projekt bol zameraný na prezentáciu hodnotných diel slovenskej kultúry, predovšetkým tvorbu literárnych, výtvarných a divadelných umelcov.

V Muzeu hlavního města Prahy sme počas festivalu predstavili tvorbu najvýznamnejších súčasných slovenských ilustrátorov, pre návštevníkov festivalu sme si prichystali besedu so spisovateľom Danielom Rušarom, autorom knižky Jaro Kriplů, literárno-výtvarné workshopy ilustrátora Matúša Maťátka s názvom Farebný svet kučeravého Sebastiána a Lapinovci na návšteve v knihovně, divadelnú dramatizácia bábkoherečky Barbory Krajč Zamiškovej na motívy dobrodružstiev Guľka Bombuľka. Spisovateľ Peter Karpinský predstavil najnovšie vzdanie knižky Ako sme s Ťukťukom ťukťukovali s ilustráciami Martiny Matlovičovej. Nechýbala ani Petra Nagyová Džerengová a Klárine starosti či literárno-výtvarná dielňa za účasti českej autorky Ivy Procházkovej s názvom Rozprávkový svet Kataríny Ilkovičovej.

V programe Slovensko číta deťom okrem spomínanej Petry Nagyovej Džerengovej vystúpili spisovatelia Ján Uličiansky, Roman Brat, herec Richard Trsťan a bábkoherec Martin Kollár. Hosťom podujatia bola známa česká herečka Ivana Chýlková. Básnik, textár, výtvarník, scenárista, prozaik a dramaturg Daniel Hevier predstavil svoj fantastický projekt Chymeros.

Malí i veľkí milovníci divadielok si mohli pozrieť dramatizáciu na motívy knižky Márie Ďuríčkovej s názvom O Janíčkovi a Jankovi Hraškovi v podaní divadla KBT. Stretli sa s tvorbou ilustrátorky Daniely Olejníkovej a s českým spisovateľom Jiřím Dvořákom pri slovensko-českom vydaní knižky Hávedník/Havětník. Po stretnutí nasledoval workshop s ilustrátorkou Sylvou Francovou. Mladšie i staršie deti sa zabavili i poučili na stretnutí s Romanom Bratom a jeho tvorbou. Študenti odboru Propagačnej grafiky Školy úžitkového výtvarníctva predstavili svoje priestorové ilustrácie, komiksy a objekty na motívy diela Boženy Němcovej a Pavla Dobšinského v rámci výstavy Duel: Němcová – Dobšinský/Knižné tvorenie.

Návštevníkov festivalu čakalo niekoľko veľmi zaujímavých výstav toho najlepšieho, čo na slovenskej ilustrátorskej scéne vzniklo: Tajomný svet ilustrácií, ktorý predstavil tvorbu už spomínaných ilustrátorov Martiny Matlovičovej, Kataríny Ilkovičovej a Matúša Maťátka, výstava ilustrácií Daniely Olejníkovej z knihy Hávedník s názvom Obrázky Hávedné, Bystrík Vančo predstavil svoju tvorbu v rámci výstavy Z rozprávky do pohádky a svoj fantastický svet predstavil i Vladimír Král vo výstave Tisíc farieb rozprávky.

Spomínané podujatia prebiehali predovšetkým v Městskej knihovne v Praze a jej pobočkách, Muzeum hlavního města Prahy, Slovenskom inštitúte v Prahe,  Galérii Slovenského inštitútu v Prahe, Základnej škole Jižní IV , Základnej škole Jana Masaryka , Základnej a Materskej škole Lyčkovo nám., Památniku národního písemnictví, Malá vila, na Evangelickej akademii, v Materskej škole Trenčínska a v Dome národnostních menšín.