Mestská knižnica mesta Piešťany

Povesti Dunajskej kráľovnej

Naša činnosť / Literárne a výtvarné súťaže / Povesti Dunajskej kráľovnej

Pri príležitosti 100. výročia narodenia jedinečnej slovenskej autorky a zberateľky slovenských ľudových povestí Márie Ďuríčkovej vyhlásila začiatkom roka 2019 Mestská knižnica mesta Piešťany spolu s partnermi (Literárne informačné centrum, časopis Slniečko, Vydavateľstvo Buvik, SPN – Mladé letá, Ikar, Vydavateľstvo Matice slovenskej) celoslovenskú výtvarnú súťaž s názvom Povesti Dunajskej kráľovnej. Súťaž bola určená pre žiakov 2. – 4. ročníka základných škôl, špeciálnych škôl, školských klubov a ZUŠ, ktorých úlohou bolo ľubovoľnou výtvarnou technikou stvárniť svoju obľúbenú povesť Márie Ďuríčkovej.

Do súťaže bolo celkovo zaslaných 1165 detských prác zo 144 škôl. Výtvarné práce hodnotila odborná porota zložená z ilustrátorov a výtvarníkov: Kristína Šimková, držiteľka Ceny Ľudovíta Fullu, Bystrík Vančo, Kristína Kubáňová a Dávid Soboň.

Slávnostného vyhodnotenia, ktoré sa uskutočnilo 13. júna 2019 v priestoroch Mestskej knižnice mesta Piešťany, sa zúčastnili ocenení žiaci, ich rodičia a pedagógovia z Piešťan, Hlohovca, Nového Mesta nad Váhom, Chtelnice, Spišskej Belej, Kežmarku, Fiľakova, Prešova, Komárna, Zlatých Moraviec, Bratislavy a Michaloviec. Privítali sme aj ďalších vzácnych hostí. Ceny žiakom odovzdali zástupcovia organizátorov a partnerov súťaže: Peter Jančovič - primátor mesta Piešťany, Milica Matejková - manažérka vydavateľstva BUVIK, Ľubica Kepštová - šéfredaktorka časopisu Slniečko, Eva Cíferská - zástupkyňa BIBIANY, medzinárodného domu umenia pre deti v Bratislave, Zdenka Pastorková - marketingová riaditeľka vydavateľstva SPN - Mladé letá. Cenu Mestskej knižnice mesta Piešťany odovzdala jej riaditeľka, Margita Galová. Odbornú porotu, ktorá vybrala víťazné práce, zastúpila ilustrátorka Kristína Šimková, držiteľka Ceny Ľudovíta Fullu. Podujatím sprevádzali bábkoherečky Barbora Krajč Zamišková a Viktória Sedláková.

Výstavu víťazných a ocenených prác si mohli pozrieť deti nielen u nás v knižnici, ale aj v priestoroch Městskej knihovny v Praze.