Včelí úľ

Obrázkové dielničky / Včelí úľ

Knižka slovenskej ilustrátorky Simony Čechovej je medzi našimi malými čitateľmi veľmi obľúbená. Už sme vám priniesli návod, ako si vytvoriť ježka Jožka a dnes sme si pripravili pre trochu staršie deti návod na včelí úľ. Dielničku pre vás pripravila Jaroslava Nováková.

Motivácia: V pustej doline, kde nič nerástlo a nič nežilo, dokonca ani chrobáčiky nie, krčila sa malá chalúpka, v ktorej býval smutný Jožko. Jedného dňa ho však za chalúpkou prekvapilo čudesné čudo – celý roj včiel. Jožko by bol veľmi rád mal včielky za susedky, ale v jeho chalúpke nebolo pre ne miesto. Rozhodol sa, že pre včielky zmajstruje domček. Aby na to nebol sám, pomôžeme mu a vyrobíme si pre včielky úľ, aby bol Jožko pripravený, keby k nemu priletel ešte ďalší roj včiel. Prajeme zábavné tvorenie a pútavé čítanie!

Potrebujeme: 

  • 1 stránku z časopisu (formát A4) alebo farebný papier,
  • nožnice,
  • lepidlo,
  • farebné pastelky alebo fixky,
  • ceruzku,
  • štvorček bieleho papiera (veľkosť približne 10x10cm)

 

Postup:

1./ Vezmeme si 1 biely výkres a ten preložíme na polovicu. Z bublinkovej fólie si vystrihneme štvorec veľkosti cca 12x12 cm a na ten priamo z tuby vytlačíme menšie množstvo akrylovej/temperovej farby, tak aby sme farbu mohli pohodlne rozotrieť.

Bublinkovú fóliu odtlačíme na pripravený papier, snažíme sa, aby odtlačok bol umiestnený približne v strede. Vznikne nám tak farebná plocha, pripomínajúca včelí plást.

2./ Potom si vezmeme hárok papiera na origami (alebo baliaci papier) a predkreslíme si naň ceruzou úľ v elipsovitom tvare a ten vystrihneme a preložíme na polovicu (na výšku). Na takto pripravenom úliku si vystrihneme malý kruh, ktorý bude slúžiť ako vchod, resp. východ pre včielky. Vystrihnutý kruh si odložíme, budeme ho potrebovať v nasledujúcom kroku.
Šablóna včely a včelý úľ.

3./ Skontrolujeme, či nám uschla farba na včeľom pláste, ak áno, pokračujeme v práci. Kruh, ktorý sme si odložili v kroku 2, lepidlom nalepíme presne na miesto, kde bude vstup, resp. východ z úľa. Potom fixkou alebo pastelkami dokreslíme hlavičku a tykadlá pre včielku - strážkyňu. Úľ vystrihnutý v kroku 2 zalepíme k podkladu tak, aby včielka - strážkyňa naozaj strážila vchod, resp. východ.

4./ Na druhý biely výkres si nakreslíme ceruzkou včielku, potom ju vystrihneme a vyfarbíme pastelkami/fixkami. Z toho istého papiera si vystrihneme asi 15 cm dlhý, 2 cm široký pásik, ktorý následne poskladáme ako harmoniku.

5./  Nakoniec prilepíme včielku na pripravenú harmoniku a tú prilepíme z jednej i druhej strany k podkladu s úľom tak, aby včielka vytvárala dojem, že do úľa práve letí, alebo vylieta.

Tak a máme hotovo, už len si počkať na včielky.

Newsletter
Detská knižnica