ZÁZRAČNÝ ORIEŠOK 2020. Kniha v rozhlase – rozhlas v knihe.

Zázračný oriešok / Zázračný oriešok 2020

Medzinárodný festival rozhlasových rozprávok Zázračný oriešok. Kniha v rozhlase – rozhlas v knihe.

V dňoch 28. septembra – 1. októbra 2020 sa v Piešťanoch, po jedenásty raz, uskutočnilo jedno z najvýznamnejších podujatí pre deti, medzinárodný festival rozhlasových rozprávok Zázračný oriešok 2020. Kniha v rozhlase - rozhlas v knihe. Hlavnými organizátormi tohto jedinečného podujatia sú Mesto Piešťany, Mestská knižnica mesta Piešťany, Trnavský samosprávny kraj a Rozhlas a televízia Slovenska. Festival od svojho 4. ročníka presahuje hranice Slovenska a má medzinárodný slovensko- český rozmer.

Piešťany sa premenili na veľké rozprávkové mesto vítajúce nielen deti, ale i tých, ktorí z rozprávky ešte stále nevyrástli. Súťažilo 18 titulov v kategóriách monologické rozprávky, rozprávkové hry a rozhlasové hry pre rodinu, ktoré Rozhlas a televízia Slovenska odvysielala v uplynulých dvoch rokoch. Festival priniesol stretnutia s tvorcami rozhlasových rozprávok, spisovateľmi, vydavateľmi, hercami. Návštevník zažil divadelné predstavenia, tvorivé dielne s poprednými ilustrátormi, výstavy a ich vernisáže, či vyhodnotenie medzinárodnej súťaže detských výtvarných prác. Nechýbali ani premietanie animovaných rozprávok a filmov, živé vysielanie programových služieb televíznej Dvojky, prezentácia programov Rádia Regina - Západ,  Rádia Junior a Rádia Devín, alebo rozprávkové spievanie a listovanie v knihách s televíznymi Smajlíkovcami. 

Na festivale sa udeľovali dve špeciálne ocenenia – Zvláštna cena RTVS výraznej rozhlasovej a umeleckej osobnosti, ktorá svojím celoživotným dielom ovplyvnila rozhlasovú dramatickú tvorbu pre deti a cena Literárneho informačného centra – Cena Márie Ďuríčkovej autorovi v oblasti detskej tvorby za významný umelecký prínos. Novou laureátkou Zvláštnej ceny RTVS sa stala herečka Božidara Turzonovová a laurátkou Ceny Márie Ďuríčkovej spisovateľka Jana Bodnárová. 

V stredu 30. septembra 2020 sme sa dozvedeli mená víťazných rozhlasových rozprávok. V kategórii monologických rozprávok vybrala detská porota víťazný titul Líza, mačka z Trojice podľa knižnej predlohy slovenského spisovateľa Jána Uličianskeho. V hodnotení odbornej poroty zvíťazila rozhlasová rozprávka Pán sova na motívy knihy amerického spisovateľa Arnolda Lobela. Najlepšou rozprávkovou hrou v druhej kategórii sa podľa detskej aj odbornej poroty stala rozhlasová adaptácia knihy Hlavička slovenského spisovateľa Juraja Raýmana. Víťazom detskej poroty v kategórii rozhlasových hier pre rodinu sa stal titul Tajomstvo príborníka o histórii holokaustu podľa knihy kanadskej autorky Kathy Kacer. Odbornú porotu najviac oslovila hra Argonauti o mýtickom príbehu z knihy Iason a Medeia. 

Všetky sprievodné podujatia festivalu, ktoré sa mali konať vo štvrtok 1. októbra 2020, sa z dôvodu mimoriadnych opatrení súvisiacich s koronavírusom uskutočnili ešte v stredu. Na sprievodných podujatiach aj počas počúvaní súťažných rozhlasových rozprávok panovala skvelá tvorivá atmosféra. 

11. ročník festivalu sa konal pod záštitou Natálie Milanovej, ministerky kultúry Slovenskej republiky, Tomáša Tuhého, veľvyslanca Českej republiky na Slovensku a Jozefa Viskupiča, predsedu Trnavského samosprávneho kraja. Hlavným partnerom projektu bol Fond na podporu umenia.

Newsletter
Detská knižnica