obrázok

58. Piešťanský festival

Dátum: 11. 06. 2013 Autor: Mesto Piešťany
Slávnostné fanfáry na terase piešťanského Domu umenia rozozvučali už tradične Piešťanský festival. Jeho 58. ročník otvoril vo štvrtok 13. júna 2013 o 19.00 - Slovenský komorný orchester Bohdana Warchala.
Piešťanský festival je najstaršou kultúrnou akciou v našom meste, zameraný na klasickú hudbu. Jeho pôvod sa datuje do roku 1955 a počas jednotlivých ročníkov sa pred divákmi predviedli najrôznejšie súbory či orchestre. Milovníci klasickej hudby sa stretli v Piešťanoch už na 58. ročníku tohto podujatia. Otvoril ho Slovenský komorný orchester Bohdana Warchala. Sólistom otváracieho koncertu bol organista Marek Vrábel.
V roku 1960 vznikol na pôde Slovenskej filharmónie Slovenský komorný orchester, pri zrode ktorého stál vynikajúci huslista sliezskeho pôvodu Bohdan Warchal (1930-2000). Od svojho založenia bol jedným z najpopulárnejších súborov v oblasti klasickej hudby na Slovensku. Zúčastnil sa na významných hudobných festivaloch a uskutočnil koncerty na prestížnych svetových pódiách v Európe, severnej a južnej Amerike, Austrálii a Ázii. Spolupracovali s ním významní interpreti. Umelecký vedúci Bohdan Warchal viedol orchester celých 40 rokov. Jeho nasledovníkom sa stal sliezsky rodák Ewald Danel, ktorý je umeleckým vedúcim súboru od januára 2001. Repertoárové ťažisko omladeného telesa sa jemne posunulo v prospech romantizmu a hudby 20. storočia. Výrazný prínos svojho zakladateľa pre slovenskú hudbu si orchester každoročne pripomína mimoriadnym koncertom Hommage a` Bohdan Warchal. Orchester objavil pre slovenské publikum mnohé doteraz na Slovensku neuvedené diela svetových autorov. Významnou mierou sa podieľa na uvádzaní slovenskej hudobnej tvorby, od roku 2001 premiéroval takmer päťdesiat skladieb.
Marek Vrábel patrí k najvýznamnejším predstaviteľom slovenského organového umenia. Je absolventom košického Konzervatória, kde v rokoch 1987-1993 paralelne vyštudoval dva hlavné odbory - hru na organe u Emílie Dzemjanovej a hru na klavíri u Petra Kaščáka. Na Slovensku a v zahraničí úspešne uskutočnil vyše 120 recitálov a na svojom konte má doteraz 50 zahraničných koncertných ciest v 14 európskych štátoch na rôznych prestížnych organových festivaloch a prehliadkach. Je vyhľadávaným komorným hráčom a spolupracuje s mnohými vynikajúcimi našimi aj zahraničnými umelcami.
Program Piešťanského festivalu pokračoval aj počas nasledujúcich týždňov. V programe sa postupne predstavil napríklad Komorný súbor Ad Libitum Budapešť, Slovenská filharmónia pod dirigentskou taktovkou Leoša Svárovského, MOMENTUM DANCE COMPANY BERLIN v tanečnej dráme Grófka Báthory a viaceré iné umelecké súbory.

Súvisiace akcie

Súvisiace osobnosti

Newsletter
Detská knižnica