obrázok

Otvorenie letnej kúpeľnej sezóny 2015

Dátum: 08. 06. 2015 Autor: Eva Jančinová
Počas prvého júnového víkendu sa konal už 24. ročník Otvorenia letnej kúpeľnej sezóny - každoročnej slávnosti s bohatým kultúrnym programom, ktorou sa v Piešťanoch už od roku 1992 oficiálne zahajuje letná sezóna. Najvýznamnejšej udalosti kultúrneho života mesta v tomto roku prialo i počasie - teploty počas celého víkendu dosahovali tropické hodnoty.

Organizátorom sa aj v tomto roku podarilo pripraviť zaujímavý a pestrý program. V predvečer hlavného dňa, v piatok 5. júna, návštevníkov navnadila vernisáž unikátnej výstavy krojovaných bábik v Kultúrnom a spoločenskom centre Fontána. Výstava, ktorej príprava trvala viac než rok, priniesla do Piešťan veľkolepé diela bábikárok z celého Slovenska reprezentujúce jednotlivé regióny a okrem krásnych bábik mohli návštevníci obdivovať aj prepracované vyšívané kroje. O hudobný program sa v piatok o 18.00 h v Hudobnom pavilóne v mestskom parku postarali šarmantné dámy Dana Vlková a Hana Buštíková zo speváckej dvojice Duo Kamelie, ktoré si mnohí určite pamätajú z televíznej obrazovky z čias Československa.

Hlavný program víkendového podujatia sa už tradične konal v sobotu a prebiehal od ranných hodín až do neskorého večera. Deň začal na Kolonádovom moste vystúpením kapely 3D Band, po ktorom o 10.00 h nasledovalo slávnostné požehnanie prameňov v hudobnom pavilóne Harmony na Kúpeľnom ostrove za účasti predstaviteľov cirkví so zastúpením v Piešťanoch a hlavných predstaviteľov mesta. Po požehnaní prameňov vyštartoval z Kúpeľného ostrova slávnostný sprievod mestom smerom k Hudobnému pavilónu v mestskom parku, kde bola o 11.00 h letná kúpeľná sezóna 2015 slávnostne otvorená. Sprievod bol opäť bohatý – objavili sa v ňom historické automobily, prezentovali sa vysoké, stredné a základné školy, rôzne organizácie pôsobiace v Piešťanoch a folklórne súbory.

Hudobný pavilón v mestskom parku o 14.00 h privítal sólistu Opery SND Bratislava Daniela Čapkoviča, ktorého vystúpenie zahájilo popoludňajší kultúrny program. Nasledovala show tanečnej skupiny Mario Lopez Dance Company, ktorej dve predstavenia vystriedali dievčatá zo salónneho orchestra Afrodité. Na podvečerné hodiny bolo pôvodne naplánované vystúpenie Sisy Sklovskej, ktorá však napokon do Piešťan bohužiaľ nemohla prísť. Na javisko tak vystúpila Natália Hatalová, Karolína Beňačková a Richard Rikkon. Neskôr ich na scéne vystriedala Zuzana Smatanová s kapelou a záverečnú koncertnú bodku urobila slovenská pop-rocková skupina Hex.

Novinkou tohtoročného Otvorenia letnej kúpeľnej sezóny boli Národopisné slávnosti inšpirované podujatím z roku 1936, ktoré zaujímavým programom vyplnili celé nedeľňajšie popoludnie. V Hudobnom pavilóne v mestskom parku vystúpilo šesť folklórnych zoskupení prezentujúcich tradičnú hudobnú kultúru. Od 15.00 h sa na pódiu vystriedali rodina Hlbockých, spevácka skupina Povoja, folklórne súbory Krakovienka, Kolovrátok a Žito, ktoré sprevádzala Ľudová hudba Petra Obucha. Pred Balneologickým múzeom si mohli návštevníci počas celého popoludnia pozrieť výstavu historických fotografií zo zbierky Alexandra Urminského a v piešťanskom domčeku vyskúšať tradičnú kuchyňu našich predkov. Navyše, expozície Balneologického múzea boli sprístupnené bezplatne.

Súčasťou Otvorenia letnej kúpeľnej sezóny bolo okrem hlavného programu aj množstvo sprievodných podujatí a výstav. V priestoroch Mestského kultúrneho strediska sa konal 9. ročník sympózia Kaktusárske Piešťany, ktoré bolo spojené s Výstavou kaktusov, sukulentov a bonsajov. Na rieke Váh medzi Kolonádovým a Krajinským mostom prebiehal v sobotu 6. ročník pretekov o pohár primátora mesta Piešťany, Dragon Cup Piešťany 2015. Pohár primátora, o ktorý bojovalo jedenásť posádok, získal tím Neptún klubu a obhájil tak minuloročné prvenstvo.
Newsletter
Detská knižnica