obrázok

Rozprávkové prázdniny v knižnici 2012

Dátum: 05. 10. 2012 Autor: Martina Marová
Už druhý rok sme v knižnici počas letných mesiacov pripravili prázdninový projekt Rozprávková streda. Jeho cieľom je predstaviť deťom známe i menej známe rozprávkové postavičky, pripraviť stretnutia s rozprávkami čítanými, animovanými, hranými i namaľovanými, naučiť deti vnímať rozprávky cez tvorivé hry a výtvarné workshopy, ktoré sú vždy inšpirované prezentovanými literárnymi predlohami.

V júli sme sa zoznámili s Guľkom Bombuľkom, klasickou literárnou postavičkou z pera Mária Ďuríčkovej, ktorý ukázal deťom cenu naozajstného priateľstva i to, že veľkým hrdinom môže byť i obyčajné klbko vlny. Príbehy z hliny prežívali návštevníci podujatia spolu s Hliňom Miňom a handrou Sandrou, hrdinami animovaného seriálu výtvarníka Kolomana Lešša a režiséra Františka Jurišiča. Prezentovaný príbeh o tom, ako sa parádili, inšpiroval deti na následnom workshope s keramikárom Martinom Grambličkom. Nasledujúci týždeň potešil deti program v podobe divadelného predstavenia Žabí princ, klasickej rozprávky bratov Grimmovcov. Po jeho skončení im herci divadla Animare Silva porozprávali nielen o histórii bábkového divadla od najstarších čias po súčasnosť, ale aj o svojej vlastnej práci - výrobe marionetových bábok. Tie v závere podujatia ožívali v rukách rozradostených detí. Posledná júlová streda premiešala rozprávkové putovanie s aktuálnou témou olympiády. Deti sa zabávali s dvojicou veselých kocúrov, Pufom a Mufom, hrdinami obľúbenej knižky českej spisovateľky Nataše Tanskej. Po prečítaní úryvku z knižky a workshope so športovou tematikou nasledoval naozajstný tréning. Spolu s Pufom a Mufom trénovali deti na olympiádu v niekoľkých zaujímavých disciplínach – beh cez prekážky, streľbu z gumipušky, hod guľou,...

Zaujímavé rozprávky, zábavno-poučné aktivity a workshopy čakali deti aj v auguste. V stredu 1. augusta sa započúvali do rozprávky O sloníkovi, ktorý sa bál myši. Na nasledujúcej tvorivej dielni si vytvorili originálny obrázok zo zápaliek a spolu sa naučíli, ako sa dá prekonať strach. V stredu 8. augusta stretli deti Pieskové zrnko zo samotnej Sahary prostredníctvom rozhlasovej rozprávky zo seriálu Rozprávky z palety autora Jána Uličianskeho. Streda 15. augusta patrila všetkým malým nezbedníkom, ako aj ich rodičom, ktorých trápia najrôznejšie výchovné problémy. Poradiť im prišlo Teatro Neline so svojim divadelným predstavením O ukričanej Viktorke z cyklu Mravoučných príbehov tetky Betky. V poslednú augustovú rozprávkovú stredu deti navštívili Múzeum záhad a tajomstiev spisovateľa Petra Karpinského.
Newsletter
Detská knižnica