Čítania

Video / Čítania

Slovensko-české adventné čítanie / Čítanie

Premiéra online prezentácie: 8.12.2021

Nezisková organizácia BONA FIDE, s ktorou každoročne spolupracujeme na prezentácii slovenskej a českej literatúry pre deti, našim čitateľom a návštevníkom poslala pekný pozdrav. Adventný veniec z krásnych príbehov českých a slovenských kníh pripravili spisovateľka Eva Papoušková, herec Richard Trsťan, výtvarníčka a ilustrátorka Alexandra Švolíková a herečka Viera Kučerová. Podujatie sa koná v rámci Festivalu českej a slovenskej tvorby pre deti, ktorý sa realizuje s finančnou podporou Mesta Piešťany.

Medvedík na tanci / Čítanie

Premiéra online prezentácie: 21.9.2021

Online scénické čítanie z tvorby Ľudmily Podjavorinskej pre najmenšie deti, ktoré je sprievodným podujatím k výstave Adventura. Účinkujú bábkoherečky Kristína Sviteková a Barbora Krajč Zamišková. Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je hlavným partnerom projektu Stretnúť knihu každý deň VIII. Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je hlavným partnerom projektu Zaži knihu.

Z rozprávky do rozprávky / Čítanie

Premiéra online prezentácie: 14.9.2021

Dnes 14. septembra uzatvárame Piešťanský knihovar - cyklus autorských a scénických čítaní, workshopov, výstav knižných ilustrácií a divadelných predstavení. Ako posledné podujatie nášho knihovaru sme si pre deti a rodičov pripravili online scénické čítanie z knihy Adriána Macha Gerda: Príbeh veľryby. Číta vám bábkoherec Miro Mihálek z Divadla SpozaVoza. Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je hlavným partnerom projektu Zaži knihu.

Pohádky Sylvy Francovej / Čítanie

Premiéra online prezentácie: 7.4.2021

Prezentácia ilustrátorskej tvorby českej výtvarníčky, ilustrátorky, fotografky a literárnej autorky Sylvy Francovej. Z knihy Projekt pes vám prečíta hlavný hrdina Jenda. Podujatie je súčasťou výstavy Áďa a pražské tajomstvá z projektu Zaži knihu. Z verejných zdrojov ho podporil Fond na podporu umenia.

Audio čítanie / O medovníkovom domčeku / Známe osobnosti čítajú rozprávky (Lucia Vráblicová)

Premiéra online prezentácie: 6.4.2021

Herečka Lucia Vráblicová číta známu rozprávku O medovníkovom domčeku od Boženy Němcovej. Podujatie sa uskutoční k Medzinárodnému dňu detskej knihy, ktorý sa slávi v deň narodenia veľkého rozprávkara, dánskeho spisovateľa, Hansa Christiana Andersena. Hudbu skomponoval Viktor Nižník a autorkou fotografie je Petra Bošanská.

Zábavné putovanie Prahou / Čítanie

Premiéra online prezentácie: 31.3.2021

Prezentácia tvorby českej výtvarníčky, ilustrátorky, fotografky a literárnej autorky Sylvy Francovej. Podujatie je súčasťou výstavy Áďa a pražské tajomstvá z projektu Zaži knihu. Z verejných zdrojov ho podporil Fond na podporu umenia.

Rytier Bajaja / Čítanie

Premiéra online prezentácie: 26.3.2021

Prezentácia rozprávky Boženy Němcovej o rytierovi Bajajovi spojená so scénickým čítaním. Účinkuje Nela Dušová z Teátra Neline. Podujatie je súčasťou projektu Zaži knihu. Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Sivka číta a tvorí celá rodina / Čítanie, workshop

Premiéra online prezentácie: 19.3.2021

Online tvorivé čítanie pre rodičov s deťmi na motívy knihy Tone Revajovej Rok Sivka Ohniváka. Účinkuje Kristína Sviteková. Prezentácia je súčasťou projektu Poď z ulice do knižnice V., ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Tajná dvojka A+B / Čítanie

Premiéra online prezentácie: 18.3.2021

Prezentácia tvorby českého spisovateľa Jiřího Walkera Procházku. Podujatie je súčasťou projektu Keď čítanie je čtení XII. Realizuje sa s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín – KULTMINOR.

Gerda: Příběh moře a odvahy / Čítanie, workshop

Premiéra online prezentácie: 17.3.2021

Prezentácia slovenského a českého vydania knihy Adriana Macha spojená s tvorivou aktivitou. Podujatie je súčasťou projektu Keď čítanie je čtení XII. Realizuje sa s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín – KULTMINOR.

Tři zlaté vlasy děda Vševěda / Stolček, prestri sa / Čítanie, divadlo

Premiéra online prezentácie: 16.3.2021

Prezentácia kníh Karla Jaromíra Erbena a Boženy Němcovej spojená s divadelným predstavením Stolček, prestri sa. Účinkuje Nela Dušová z Teátra Neline. Podujatie je súčasťou projektu Keď čítanie je čtení XII. Realizuje sa s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín – KULTMINOR.

Čítame rozprávky Jána Uličianskeho / Čítanie

Premiéra online prezentácie: 11.3.2021

Scénické čítanie na motívy tvorby Jána Uličianskeho spojené s výstavou kníh jeho kníh. Účinkujú Alžbeta a Šimon Peter Králikovci. Podujatie je súčasťou projektu Zaži knihu. Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Lentilka pre dedka Edka / Čítanie

Premiéra online prezentácie: 11.3.2021

Prezentácia tvorby českej spisovateľky Ivony Březinovej. Do slovenčiny bola preložená kniha Lentilka pre dedka Edka, z ktorej si vo videu prečítame. Podujatie je súčasťou projektu Keď čítanie je čtení XII. Realizuje sa s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín – KULTMINOR.

Obrázkové písmenká Vladimíra Krála / Čítanie, workshop

Premiéra online prezentácie: 9.3.2021

Tvorivý workshop na motívy kníh významného slovenského ilustrátora Vladimíra Krála. Účinkuje bábkoherec Martin Kollár. Podujatie je súčasťou projektu Keď čítanie je čtení XII. Realizuje sa s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín – KULTMINOR.

MAKETA

Rybka Belička / Čítanie, workshop

Premiéra online prezentácie: 8.3.2021

Prezentácia rozprávky Jozefa Kronera o rybke Beličke a jej kamarátovi Jalčekovi. Jozef Kroner bol nielen skvelý slovenský herec, ale aj vášnivý rybár. Podujatie sa koná v rámci projektu Celé česko-slovensko číta deťom, ktoré je súčasťou Keď čítanie je čtení XII. Realizuje sa s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín – KULTMINOR.

Lichožrouti / Párožrúti / Čítanie, workshop

Premiéra online prezentácie: 5.3.2021

Prezentácia spojená s tvorivým workshopom na motívy kníh Galiny Miklínovej, ktoré vyšli v slovenskom aj českom jazyk. Podujatie je súčasťou projektu Keď čítanie je čtení XII. Realizuje sa s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín – KULTMINOR.

Nejmocnější kouzlo Bystríka Vanča / Čítanie, workshop

Premiéra online prezentácie: 3.3.2021

Prezentácia kníh ilustrátora Bystríka Vanča v českom jazyku spojená s besedou a tvorivou dielňou. Podujatie je súčasťou projektu Keď čítanie je čtení XII. Realizuje sa s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín – KULTMINOR.

Povídání o pejskovi a kočičce / Čítanie, workshop

Premiéra online prezentácie: 3.3.2021

Prezentácia knihy Josefa Čapka Povídání o pejskovi a kočičce spojená s workshopom, ktorý je inšpirovaný rozprávkou o nerozlučných zvieracích kamarátoch. Podujatie je súčasťou projektu Keď čítanie je čtení XII. Realizuje sa s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín – KULTMINOR.

Bíly motýl a jiná hávěť / Čítanie, workshop

Premiéra online prezentácie: 2.3.2021

Prezentácia kníh Jiřího Dvořáka a Daniely Olejníkovej Hávedník a Havětník spojená s tvorivým workshopom. Súčasťou podujatia je výstava ilustrácií. Účinkuje Katarína Kosánová. Podujatie je súčasťou projektu Keď čítanie je čtení XII. Realizuje sa s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín – KULTMINOR.

Na cestě z Ošemetna / Čítanie, workshop

Premiéra online prezentácie: 25.2.2021

Prezentácia knihy Tomáša Končinského Cesta z Ošemetna s ilustráciami Martiny Matlovičovej spojená s tvorivou dielňou. Účinkuje Katarína Kosánová. Podujatie je súčasťou projektu Keď čítanie je čtení XII. Realizuje sa s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín – KULTMINOR.

Koho sežere vlk? / Ako sa Eliška a Tomáš stretli na Hradčanskom námestí / Čítanie, workshop

Premiéra online prezentácie: 24.2.2021

Prezentácia kníh českého autora Milana Starého spojená s tvorivým workshopom. Účinkuje Kristína Sviteková, ktorá si s vami prečíta z knižky Koho sežere vlk od Ester Starej. Podujatie je súčasťou projektu Keď čítanie je čtení XII. a výstavy prezentujúcej tvorbu ilustrátora. Realizuje sa s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín – KULTMINOR.

Knihožrouti / Čítanie

Premiéra online prezentácie: 23.2.2021

Prezentácia tvorby českej spisovateľky Kláry Smolíkovej. Do slovenčiny bola preložená kniha Dedko kachliar a túlavý Pecivál, z ktorej si prečítame. Podujatie je súčasťou projektu Keď čítanie je čtení XII. Realizuje sa s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín – KULTMINOR.

Šedík a Bubi / Čapicový duch / Čítanie, workshop

Premiéra online prezentácie: 22.2.2021

Prezentácia kníh českého autora Milana Starého spojená s tvorivým workshopom. Účinkuje Kristína Sviteková, ktorá si s vami prečíta z knižky Šedík a Bubi. Ukáže vám, ako si vyrobiť veselý brmbolec. Podujatie je súčasťou projektu Keď čítanie je čtení XII. Realizuje sa s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín – KULTMINOR.

O nespratných kozliatkach / Čítanie, workshop

Premiéra online prezentácie: 19.2.2021

Prezentácia kníh Boženy Němcovej spojená s workshopom, ktorý je inšpirovaný rozprávkou o neposlušných kozliatkach. Podujatie je súčasťou projektu Keď čítanie je čtení XII. Realizuje sa s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín – KULTMINOR.

MAKETA1

MAKETA2

Nela a ružová veľryba / Čítanie, workshop

Premiéra online prezentácie: 18.2.2021

Prezentácia knihy vydanej v slovenskom aj českom jazyku spisovateľky Márie Lazárovej spojená s workshopom. Podujatie je súčasťou projektu Keď čítanie je čtení XII. Realizuje sa s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín – KULTMINOR.

Dům za mlhou / Čítanie

Premiéra online prezentácie: 17.2.2021

Online prezentácia knihy českého ilustrátora Milana Starého spojená s tvorivým workshopom je sprievodným podujatím jeho výstavy. Účinkuje Kristína Sviteková. Video je súčasťou projektu Keď čítanie je čtení XII. Realizuje sa s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín – KULTMINOR.

Hasičské pohádky / Čítanie

Premiéra online prezentácie: 21.1.2021

Prezentácia tvorby českej spisovateľky Zuzany Pospíšilovej. Počuli ste už o knižníkoch? Vo videu jedného uvidíte. Podujatie je súčasťou projektu Keď čítanie je čtení XII. Realizuje sa s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín – KULTMINOR.

Budulínek – O Janíčkovi / Čítanie, workshop

Premiéra online prezentácie: 21.1.2021

Prezentácia kníh ilustrátora Vladimíra Krála, ktoré vyšli v slovenskom a českom jazyku. Workshop je inšpirovaný príbehom Budulínka a líšky. Prezentácia je súčasťou projektu Keď čítanie je čtení XII. Realizuje sa s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín – KULTMINOR.

Kto je Jožko / Čítanie

Premiéra online prezentácie: 21.1.2021

Simona Čechová je slovenská ilustrátorka a spisovateľka. Jej kniha Včelár Jožko sa stala námetom pre výstavu Lumír a Jožko. Dve knižky o mede. O svojej tvorbe prišla deťom porozprávať do knižnice. Prezentácia je súčasťou projektu Keď čítanie je čtení XII. Realizuje sa s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín – KULTMINOR.

Báje Aleny Ježkovej / Čítanie

Premiéra online prezentácie: 18.1.2021

Spisovateľka a novinárka Alena Ježková sa vo svojej tvorbe pre deti venuje popularizácii českých dejín. Jej knižky získali mnohé významné ocenenia. Pozrite si našu online prezentáciu jej diel spojenú s čítaním gréckych bájí. Prezentácia je súčasťou projektu Keď čítanie je čtení XII. Realizuje sa s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín – KULTMINOR. Všetky čítania nájdete na: https://www.kniznica.sk/kniznica-online/citame-cez-web/citania/

Môj anjel sa vie biť - Můj anděl se umí prát / Čítanie, workshop

Premiéra online prezentácie: 15.1.2021

Roman Brat, prozaik, scenárista, publicista a prekladateľ španielskej prózy, získal za svoje diela mnohé významné ocenenia. Jeho tituly pre deti boli preložené do českého jazyka. Pozrite si našu online prezentáciu jeho tvorby spojenú s workshopom. Prezentácia je súčasťou projektu Keď čítanie je čtení XII. Realizuje sa s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín – KULTMINOR.

V knižnici s Anetou Holasovou / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 11.1.2021

Aneta Františka Holasová je česká spisovateľka a ilustrátorka. V našej knižnici nájdete mnohé jej diela. Jedno z nich, Lumír včelaří, sa stalo inšpiráciou pre výstavu Lumír a Jožko. Dve knižky o mede. Nájdete ju u nás, vo výstavnej miestnosti. Tematiku včelárstva sme našli aj v slovenskej knižke Simony Čechovej Včelár Jožko. Pozrite si našu online prezentáciu.

Záhady a tajemství / Obrázky ilustrátora Petra Morkesa / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 4.1.2021

Petr Morkes je český spisovateľ a ilustrátor. Je autorom knižiek a detektívnych komiksov, v ktorých vystupuje obľúbený psí komisár Vrťapka po slovensky Vrtilabka. Okrem toho spolupracuje, ako kmeňový ilustrátor, s mnohými detskými periodikami. Pozrite si našu online prezentáciu jeho tvorby spojenú s workshopom.

MAKETA

Psík, ktorý pracuje / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 30.12.2020

Daniel Hevier je významný slovenský básnik, prozaik, prekladateľ, editor, redaktor, vydavateľ, publicista, dramatik, textár a ilustrátor. Jeho knihy poznajú malí aj veľkí. Napísal vyše 100 titulov a viaceré z nich boli preložené do cudzích jazykov. Pozrite si našu online prezentáciu, v ktorej vám odprezentujeme jeho tvorbu.

Niekto má krivý nos alebo Už si dám len jeden / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 29.12.2020

Adela Režná je mladá ilustrátorka a autorka. Vyštudovala strednú umeleckú školu v Trenčíne a neskôr vyššiu odbornú školu v Prahe. Je absolventkou ateliéru ilustrácie u profesora Dušana Kállaya. Každá kniha, ktorú vytvorila, rieši vážny problém. Pozrite si našu online prezentáciu jej dvoch kníh (Cukrové topánky a Háro) a nakreslite nám o tom obrázok.

Hudobný pozdrav do Piešťan / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 21.12.2020

V dnešnom videu budeme čítať z notového záznamu. Krystyna Skalická a Libor Heřman nám zahrajú a zaspievajú. Môžete si vypočuť akordeón a kontrabas. Pozrite si našu online prezentáciu a započúvajte sa do krásnych piesní.

Staré říkanky české / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 17.12.2020

Jiří Teper je český básnik. Kniha Staré říkanky české približuje malým a veľkým staré české povesti, ktoré stále lákajú svojim kúzlom. Veselým spôsobom približuje tie najznámejšie, ktoré dopĺňajú obrázky Jiřího Wintera. Pozrite si našu online prezentáciu.

Bříško, bříško, kdo v tobě bydlí? / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 17.12.2020

Miriam Pešková napísala krásnu dvojjazyčnú knihu pre deti. V slovenčine a češtine deťom približuje deväť mesiacov v maminom brušku. Kedy sa už vie či to bude chlapec alebo dievčatko? Počuje bábätko mamin hlas? A vie, že je to ona? Pozrite si našu online prezentáciu a všetko sa dozviete.

Jak se víta maminka / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 15.12.2020

Michal Viewegh je najpredávanejší český spisovateľ a publicista. Je držiteľom prestížneho literárneho ocenenia Ceny Jiřího Ortena. Medzi jeho najznámejšie diela patria Báječná léta pod psa, Výchova dívek v Čechách, Román pro ženy, Účastníci zájezdu a i. Málokto vie, že napísal aj knihu pre deti. Pozrite si našu online prezentáciu, v ktorej Vám Richard Trsťan prečíta Kráke pohádky pro unavené rodiče.

O dievčatku, ktoré sa premenilo na anjela / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 14.12.2020

Knihu Rok Sivka Ohniváka napísala Toňa Revajová a ilustroval ju Juraj Martiška. Príbeh hovorí o malej Anne, ktorá veľmi túžila ísť do školy. Rok však ešte musela počkať v škôlke. Našla si tam kamaráta Jožka Vranu, ktorý mal hojdacieho koňa. Okrem pekných tém nájdete v knihe aj časti smutné, ktoré ale k životu patria. Pozrite si video!

Co mně napsal Hadilov písař / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 10.12.2020

Richard Trsťan sa narodil v Bánovciach nad Bebravou, vyrastal v Martine. S divadlom začal v Banskej Bystrici. Odtiaľ išiel do Prahy, kde vyštudoval herectvo na DAMU. V súčasnosti ho môžete vidieť v Prahe, vo viacerých divadelných rolách. Pozrite si našu online prezentáciu, v ktorej Vám Richard Trsťan prečíta z knihy Jiřího Tepera.

Babky / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 8.12.2020

Českí a slovenskí herci Marka Míková, Krystyna Skalická, Renata Kubišová a Richard Trsťan čítajú z knihy Babky. Ilustrácie nakreslila Kristína Fingerland. Pozrite si našu online prezentáciu.

Premiéra online prezentácie: 21.12.2020

V dnešnom videu budeme čítať z notového záznamu. Krystyna Skalická a Libor Heřman nám zahrajú a zaspievajú. Môžete si vypočuť akordeón a kontrabas. Pozrite si našu online prezentáciu a započúvajte sa do krásnych piesní.

Roches a Bžunda / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 8.12.2020

Marka Míková je česká herečka, moderátorka, hudobníčka a režisérka. Píše knihy pre deti. A práve z jednej z nich vám dnes prečíta. Pomôžu jej pri tom aj bábky a hračky z kufríka. Knihu ilustroval Juraj Horváth. Pozrite si našu online prezentáciu.

Každý z nás potrebuje pomoc / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 4.12.2020

Obojstranná rozprávková knižka spája dve rozprávky z vodnej ríše: O zlatej rybke a O rybke Beličke. Dnes vám prečítame príbeh o pomoci druhému. Zlatú rybku chytí rybár a pustí ju do mora širokého, belasého. Rybka Belička zas zachráni život svojmu kamarátovi Jalčekovi. Pozrite si našu online prezentáciu.

Môj autistický braček Hlavička / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 2.12.2020

Knihu, ktorú vám dnes predstavíme, napísal slovenský spisovateľ Juraj Raýman a ilustroval Ďuro Balogh. Od oboch autorov nájdete v našej knižnici aj iné tituly. Raýman debutoval prózou Vystúp z tieňa svojho tieňa, o štrnásť rokov neskôr vydal svoju druhú knihu s názvom Tri hodiny ráno. Detským čitateľom venoval netradičnú rozprávkovú knihu Vianočka Udatný, medveď Mňau, drak Čau a originál princezná Fujara Lopúchová. Balogh je autorom ilustrácii k detským knihám Hádali sa hádanky, Hlavolamy čo zvládneme hravo sami, Hľadám lepšiu mamu, Lepší otec v hrsti, ako kamoš na streche, Psia škola kocúra Červenochvosta, Nejdem a basta a iné.

Priestorové objekty Petra Čisárika / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 27.8.2020

Dnes Vám ukážeme priestorové objekty významného slovenského výtvarníka Petra Čisárika. Peter Čisárik je ilustrátor, na dielach ktorého je evidentné štúdium scénografie a divadelné videnie obrazu. Ilustrácie majú svoju presne vymedzenú kompozičnú architektúru a poriadok, do ktorej vkladá jemne štylizované figúry s nádychom ľahkého humorného podtónu. Pozrite si naše video, v ktorom Vám aj prečítame rozprávku.

Guľko Bombuľko / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 13.8.2020

Dnes Vám prečítame z knižky Márie Ďuríčkovej O Guľkovi Bombuľkovi. Mária Ďuríčková sa narodila vo Zvolenskej Slatine. Stará mama, dobrá rozprávačka, ju priviedla k láske k ľudovej slovesnosti. Pracovala ako učiteľka, potom redaktorka a šéfredaktorka časopisu Slniečko. Určite poznáte jej knižky. Pozrite si náš kvíz Zlatá priadka Mária Ďuríčková na detskakniznica.sk

Websterovci / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 17.6.2020

V detskom oddelení našej knižnice sme pre Vás našli krásnu knižku o pavúčej rodinke Websterovci. Možno ju poznáte z televíznych obrazoviek RTVS alebo z kín. Príbehy zo siete napísali Katarína Kerekesová a Vanda Rozenbergová. Ilustrácie nakreslil Boris Šima a získal za ne aj ocenenie Najkrajšia detská kniha. Knihu vydalo vydavateľstvo Slovart. Dnes Vám z nej prečíta jedna z autoriek Vanda Rozenbergová a pustíme Vám aj krátke animácie rozprávkových pavúkov.

Ako sme s Ťukťukom ťukťukovali / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 15.6.2020

Peter Karpinský, spisovateľ, jazykovedec, redaktor, režisér a scenárista sa narodil v Gelnici, vyštudoval slovenský jazyk a dejepis na Filozofickej fakulte v Prešove. Písaniu sa venuje už od gymnaziálnych rokov. Z tvorby pre deti mu vyšli knihy rozprávok Ako sme s Ťukťukom ťukťukovali, O dvanástich mesiačikoch, Med z ľadových kvetov, Rozprávky z Múzea záhad a tajomstiev, Sedem dní v pivnici a iné. Okrem toho je autorom divadelných hier a scenárov, ako aj rozprávkových rozhlasových hier. Dnes Vám prečíta zo svojej pracovne, kde sa rodia rozprávky.

O rybke Beličke / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 12.6.2020

Dnes sme v oddelení príručnej knižnice pri krásnej ilustrácii ilustrátora Bystríka Vanča. Sú na nich rybky a práve o rybkách je dnešná rozprávka. Jozef Kroner bol nie len skvelý herec, ale aj rybár. O tejto svojej vášni vymyslel rozprávku. Ilustrácie do knižky namaľovala ilustrátorka Katarína Ilkovičová. Čaká na Vás krásna maľovanka s rybkami. Poďte si s nami čítať cez web o rybke Beličke.

Včelár Jožko / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 10.6.2020

Bábkoherec Miroslav Mihálek pre Vás pripravil dramatizované čítanie z prvej autorskej knihy Simony Čechovej Včelár Jožko. V rodine Čechovcov sú už 120 rokov včelári. Práve touto rodinnou tradíciou sa autorka inšpirovala. V pustej doline, kde nič nebolo a nič nerástlo, žil osamelý Jožko. Často mu bývalo smutno. No jedno ráno ho za chalúpkou čakalo prekvapenie. Zatúlaný včelí roj si hľadal nový domov. Jožko sa potešil novým susedkám a zistil, aké krásne je o niekoho sa starať.

Prečo nekvitneš / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 2.6.2020

Katarína Macurová je výborná slovenská ilustrátorka a autorka obrázkových knižiek, ktoré podporujú detské fantazírovanie. Aj v našej knižnici nájdete Blchu Tea, Lili a Momo, Ako naučiť Eda lietať?, Kde je tá pravá lopta? a Prečo nekvitneš? Z tej poslednej Vám dnes prečíta bábkoherečka Bábkového divadla Košice Viktória Sedláková. Teší sa na Vás medvedík, záhradkár.

Gerda / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 27.5.2020

Piešťanská knižnica je už síce otvorená, ale stretávať sa v nej ešte nemôžeme. Tak pre Vás naďalej pripravujeme online podujatia. Dnes Vám bábkoherec a člen divadla Spoza voza Miroslav Mihálek, ktorého dobre poznáte z našich podujatí, prečíta z knihy Adriána Macha Gerda: Príbeh veľryby.

Útek / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 25.5.2020

Piešťanská knižnica je už síce otvorená, ale stretávať sa v nej ešte nemôžeme. Tak pre Vás naďalej pripravujeme online čítania. Dnes otvoríme knižku Alexandry Salmely Žirafia mama a iné príšery, ktorú ilustrovala Martina Matlovičová. Počúvajte! Potom si nájdite na webe detskej knižnice hravý kvíz a vyriešte úlohy.

Žirafia mama / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 21.5.2020

Piešťanská knižnica je už síce otvorená, ale stretávať sa v nej ešte nemôžeme. Tak pre Vás naďalej pripravujeme online čítania. Dnes otvoríme knižku Alexandry Salmely Žirafia mama a iné príšery, ktorú ilustrovala Martina Matlovičová. Počúvajte! Potom si nájdite na webe detskej knižnice hravý kvíz a vyriešte úlohy.

Zberný dvor / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 19.5.2020

Piešťanská knižnica je už síce otvorená, ale podujatia sa v nej ešte konať nemôžu. Tak pre Vás naďalej pripravujeme online stretnutia so spisovateľmi, ilustrátormi, bábkohercami. Spisovateľ a hudobník Branislav Jobus napísal knižku Zberný dvor. Vďaka múdremu kompótu, ktorý sa dočítal vo vyhodených novinách, ako funguje recyklácia, sa zrodí na zbernom dvore Odpadkový fantóm. O ňom Vám porozpráva a zaspieva samotný autor.

Prasiatko Oliver / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 14.5.2020

Poďme objavovať Slovensko je krásna kniha Márie Nerádovej. Jej ilustrácie poznáte z kníh Žabiatko od Ľudmily Podjavorinskej, Básnička ti pomôže od Daniela Heviera či Zažmúr očká od Tomáša Janovica. Mestská knižnica v Piešťanoch si počas obdobia, v ktorom je pre verejnosť zatvorená, pripravila pre deti projekt s názvom Čítame cez web. Tak poďte si s nami prečítať o prasiatku Oliverovi.

Kocúr na kolieskových korčuliach / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 12.5.2020

Knižku Kocúr na kolieskových korčuliach napísal Ján Uličiansky a ilustroval Miloš Kopták. Ten sa venuje maľbe, kresbe, priestorovej tvorbe, fotografii, land artu a knižnej ilustrácii. Miloš Kopták ilustroval aj Malú princeznú alebo Škola po škole od Daniela Heviera. Napísal a zilustroval knižku Včelár. Získal mnohé ocenenia - Zlatá stuha, Najkrajšia kniha Slovenska či cenu Ľudovíta Fullu. Máme pre Vás aj tvorivú úlohu. Vyrobte si doma kocúra na korčuli. Postup nájdete v pracovnom liste na webe detskej knižnice.

O Janíčkovi / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 6.5.2020

Poznáte príbeh o Janíčkovi, ktorý ostal doma sám? Dedko s babkou išli do lesa dreva nazbierať, aby mohli vnúčikovi uvariť kašu. Vystríhali ho, aby nikomu neotvoril dvere, hlavne nie líške. Čaká na Vás aj Rozprávkový kvíz - Svet je kniha. Poďme si prečítať či Janko starých rodičov poslúchol.

Komisár Mrodge / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 4.5.2020

Branislav Jobus je slovenský spevák, alternatívny hudobník, spisovateľ a zakladateľ hudobného festivalu Vrbovské vetry. Je členom viacerých originálnych hudobných zoskupení (Vrbovskí víťazi, Karpatské chrbáty, Abusus). Ako spisovateľ debutoval rozprávkovou knihou Láskavé rozprávky. Dnes Vám, z našej knižnice, porozpráva o svojej detektívke Komisár Mrodge, ktorá uzrela svetlo sveta aj v animovanej podobe (réžia Jakub Kroner).

Budkáčik a Dubkáčik / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 20.4.2020

Budkáčik a Dubkáčik ujdú od svojho gazdu a vydajú sa na cestu. Vyskúšajú si rôzne remeslá, aby nakoniec zistili, že najlepšie im je doma. Túto knižku vybral aj Osmijanko pre už 16. ročník celoslovenskej čitateľskej súťaže Osmijankova literárna záhrada. Mestská knižnica v Piešťanoch pre deti pripravila sériu dramatizovaných čítaní, tvorivých dielní a divadelných predstavení. Týmto hravým spôsobom zoznámime deti s rozprávkovými príbehmi významných spisovateľov.

Bola raz jedna trieda (a iné triedy) / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 15.4.2020

Keby mala rozum stonožka, ináč by si život zariadila... píše v básni o stonožke a nezbednom chlapcovi Krista Bendová. Kto sa nehrá - z kola von! píše o deťoch Tomáš Janovic. Humorné školské básničky obidvoch autorov s blízkou poetikou nájdeme v knižke Bola raz jedna trieda (a iné triedy), z ktorej si dnes prečítame cez web. Zmysel pre humor knižky umocnil výtvarný prejav ilustrátora Svetozára Mydlu. Jeho ilustrácie a objekty môžete vidieť aj u nás v knižnici.

Kocúrik / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 8.4.2020

Súrodencov Maxa a Leu už veľmi dobre poznáte. Ich príbehy napísal známy slovenský spisovateľ Ján Uličiansky. Dnes sa zoznámime s ich ryšavým kocúrikom Teom. Počúvajte jeho príbeh. Prečíta Vám ho Betka z divadla ŠiBe.

Kúzelná trieda / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 6.4.2020

Dnes sa zapojíme do projektu Celé Slovensko číta deťom. Cieľom je čítanie rozprávok každý deň. Vybrali sme pre Vás knihu českej spisovateľky Zuzany Pospíšilovej Kúzelná trieda. Pani spisovateľka veľmi rada chodí do našej knižnice. Počúvajte jej príbeh o čarovnej pani učiteľke.

Postieľka / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 31.3.2020

Max a Lea sú dvaja súrodenci. Max je starší a rád sa hrá s autíčkami a dinosaurami. Lea je maličká a musí byť stále v postieľke. No chce ísť z nej von a hrať sa s bračekom. Mamička ju však nechce pustiť. Tak z nej začne sama utekať. Počúvajte jej príbeh. Prečíta Vám ho Betka z divadla ŠiBe.

Max a Lea / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 24.3.2020

Max a Lea sú dvaja malí súrodenci, ktorí spolu zažívajú rozprávkové dobrodružstvá. Hovoriacu knižku napísal Ján Uličiansky a vyšla s krásnymi ilustráciami Michaely Zajačkovej. Dnešný príbeh nás zavedie na pieskovisko, na ktorom Maxa a Leu navštívi pieskový obor Robo. Chýbať nebude ani ušatý psík, ktorý akoby z knižky vyskočil. Že neveríte? Tak pozerajte! Dnes by nás namiesto kvízu potešil obrázok o Maxovi a Lei, ktorý pre nás nakreslíte a pošlete nám ho naskenovaný na kultura@kniznica.sk

Leonardo, kocúr z ulice / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 23.3.2020

Ján Uličiansky raz stretol kocúra Leonarda a stal sa jeho spoločníkom a priateľom. Je naozajstný. Keby ste prišli k pánovi spisovateľovi na návštevu, hneď by Vás oňuchal a možno aj pustil do bytu. On je tam totiž kráľom. Keď chce pán Uličiansky pre Vás napísať novú rozprávku, musí používať len také písmenká, na ktorých kocúrik neleží. Otvárame knihu Leonardo, kocúr z ulice. Ilustrovala ju významná slovenská ilustrátorka Martina Matlovičová. Kvíz bude o ďalšej knihe pána spisovateľa, ktorá je tiež o kocúrovi. Ten však nosí kolieskové korčule. Poďte si s nami čítať cez web. Kvíz Kocúr na kolieskových korčuliach / http://www.detskakniznica.sk/zabav-sa/

Sofia a tekvička / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 20.3.2020

Ocitli sme sa v našej herni s knižkou americkej spisovateľky Pat Zietlow Miller a ilustrátorky Anne Wilsdor Sofia a tekvička. Príbeh hovorí o malom dievčatku, ktoré si hľadá priateľa. Nájde ho na nezvyčajnom mieste ... na trhovisku. Je to tekvica. Namaľuje na ňu tvár a dá jej meno Betka. Ich nerozlučné priateľstvo však čaká veľká skúška. Poďte si s nami čítať a súťažiť cez web. Kvíz S rozprávkami po svete / http://www.detskakniznica.sk/zabav-sa/

Kozliatka / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 19.3.2020

V detskom oddelení, v našej knižnici, nájdete zväčšené ilustrácie z rozprávkových kníh. Zastavili sme sa pri kozliatkach. Príbehy o nich napísala Mária Rázusová-Martáková a Jaroslava Blažková. Ilustrácie namaľoval Vladimír Král. Prečítame si o nich a opäť budeme aj súťažiť. Kvíz Osmijankove otázočky / http://www.detskakniznica.sk/zabav-sa/

Žabiatko / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 18.3.2020

Naša knižnica je síce zatvorená, ale nie je prázdna ... postavičky z knižiek vyskakujú a čítajú si s nami. Tentokrát to bude Žabiatko. Knižku napísala pani spisovateľka Ľudmila Podjavorinská, o ktorej sa hovorí, že zveršovala detstvo. Napriek chorému oku nikdy neprestala písať a založila modernú literatúru pre deti. Kto by nepoznal vrabca Čima a jeho nevestu Činku. Básnická zbierka Žabiatko vychádza s novými ilustráciami Márie Nerádovej. Poďme si z nej prečítať cez web knižnice. Opäť budeme aj súťažiť. http://www.kniznica.sk/zazracne-divadlo/

Analfabeta Negramotná / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 17.3.2020

Analfabeta Negramotná v živote neprečítala ani jednu knihu a zrazu ostala uväznená v knižnici. Počas noci z knižiek vyskakujú rozprávkové postavičky a tie jej ukážu, že čítanie nie je vôbec nuda a že vďaka knihám získa nových kamarátov. Tento príbeh napísal známy spisovateľ Ján Uličiansky a krásne ilustrácie nakreslil Vladimír Král. Prečítame si z nej. Rozprávkový kvíz s Analfabetou / http://www.detskakniznica.sk/zabav-sa/
Newsletter
Detská knižnica