obrázok

Festival slovenskej tvorby pre deti

Dátum: 25. 09. 2018 Autor: Mestská knižnica mesta Piešťany

Prezentácia slovenskej literatúry a jej tvorcov, Praha 2018

Mestská knižnica mesta Piešťany svojimi aktivitami s nadšením zareagovala na tohtoročné oslavy 100. výročia založenia Československej republiky. Medzi podujatia venované tejto výnimočnej udalosti - pripomenutia si spoločných dejín Slovenskej a Českej republiky práve preto zaradila tri česko-slovenské projekty: jubilejný X. ročník festivalu rozhlasových rozprávok Zázračný oriešok. Kniha v rozhlase – rozhlas v knihe, X. ročník festivalu Keď čítanie je čtení a takisto Festival slovenskej tvorby pre deti, ktorým nadväzuje na uplynulé ročníky Festivalu českej a slovenskej tvorby realizované v Prahe. Práve tento projekt azda najviditeľnejšie poukazuje na príbuznosť a spoločné korene Čechov i Slovákov či už ide o históriu, kultúru alebo ľudovú slovesnosť.

Hlavným partnerom projektu je Mesto Piešťany, občianske združenie Celé Slovensko číta deťom, občianske združenie Bona Fide, Literárne informačné centrum, časopis Slniečko, Asociácia ilustrátorov ASIL.

Festival slovenskej tvorby pre deti je určený predovšetkým obyvateľom Čiech, deťom všetkých vekových kategórií, ich rodičom, starým rodičom, pedagógom, návštevníkom kultúrnych inštitúcií v ktorých bude projekt prebiehať, turistom i slovenskej komunite žijúcej v Prahe. Podujatia projektu sú zamerané nielen na spoluprácu so škôlkami, školami, knižnicami ale rovnako poskytujú priestor aj pre spoločné aktivity rodičov s deťmi.

Náplňou festivalu je prezentácia slovenskej literatúry a jej tvorcov prostredníctvom pestrých multikultúrnych aktivít ako napríklad prezentácia klasickej i súčasnej slovenskej literárnej tvorby a jej tvorcov (spisovateľov, ilustrátorov, vydavateľov), prezentácia slovenských kníh pre deti preložených do českého jazyka, divadelné dramatizácie a scénické čítania na motívy prezentovaných knižiek, čítania slovenských tvorcov, literárno-výtvarné workshopy, výstavy ilustračnej tvorby významných slovenských ilustrátorov či výstavy výtvarných prác detí a študentov na tému rozprávok Pavla Dobšinského a Boženy Němcovej.
Školáci sa zoznámia s ocenenými knihami a ich tvorcami, porovnajú príbuznosť i rozdielnosť slovenčiny a češtiny, prostredníctvom klasických rozprávok sa prenesú do sveta svojich rodičov a prarodičov, ktorí žili v spoločnom štáte.

Mestská knižnica mesta Piešťany chce tak pestrými a pútavými podujatiami vzbudiť záujem českej verejnosti o slovenskú literatúru a slovenský jazyk, zvýšiť povedomie o slovenskej literatúre a umení, prispieť k podpore myšlienky multikultúrneho chápania spoločnosti a zlepšiť vnímanie príslušníkov iných národností medzi slovenskými i českými deťmi.

Už od 1. októbra čaká návštevníkov beseda so spisovateľom Danielom Rušarom, autorom knižky Jaro Kriplů, literárno-výtvarné workshopy ilustrátora Matúša Maťátka s názvom Farebný svet kučeravého Sebastiána a Lapinovci na návšteve v knihovně, divadelná dramatizácia bábkoherečky Barbory Krajč Zamiškovej na motívy dobrodružstiev Guľka Bombuľka. Spisovateľ Peter Karpinský predstaví najnovšie vzdanie knižky Ako sme s Ťukťukom ťukťukovali s ilustráciami Martiny Matlovičovej. Nebude chýbať ani Petra Nagyová Džerengová a Klárine starosti či literárno-výtvarná dielňa za účasti českej autorky Ivy Procházkovej s názvom Rozprávkový svet Kataríny Ilkovičovej.

V programe Slovensko číta deťom okrem spomínanej Petry Nagyovej Džerengovej vystúpia spisovatelia Ján Uličiansky, Roman Brat, herec Richard Trsťan a bábkoherec Martin Kollár. Hosťom podujatia je známa česká herečka Ivana Chýlková.
Básnik, textár, výtvarník, scenárista, prozaik a dramaturg Daniel Hevier predstaví svoj fantastický projekt Chymeros, a v rámci literárneho podvečera s názvom Ako som písal knihy
Malí i veľkí milovníci divadielka si budú môcť pozrieť dramatizáciu na motívy knižky Márie Ďuríčkovej s názvom O Janíčkovi a Jankovi Hraškovi v podaní divadla KBT. Stretnú sa s tvorbou ilustrátorky Daniely Olejníkovej a s českým spisovateľom Jiřím Dvořákom pri slovensko-českom vydaní knižky Hávedník/Havětník. Po stretnutí bude nasledovať workshop s ilustrátorkou Sylvou Francovou. Mladšie i staršie deti sa určite zabavia i poučia na stretnutí s Romanom Bratom a jeho tvorbou. Študenti odboru Propagačnej grafiky Školy úžitkového výtvarníctva predstavia svoje priestorové ilustrácie, komiksy a objekty na motívy diela Boženy Němcovej a Pavla Dobšinského v rámci výstavy Duel: Němcová – Dobšinský/Knižné tvorenie.

Návštevníkov festivalu čaká niekoľko veľmi zaujímavých výstav toho najlepšieho, čo na slovenskej ilustrátorskej scéne vzniklo: Tajomný svet ilustrácií, ktorý predstaví tvorbu už spomínaných ilustrátorov Martiny Matlovičovej, Kataríny Ilkovičovej a Matúša Maťátka, výstavu ilustrácií Daniely Olejníkovej z knihy Hávedník s názvom Obrázky Hávedné, Bystrík Vančo predstaví svoju tvorbu v rámci výstavy Z rozprávky do pohádky a svoj fantastický svet predstaví i Vladimír Král vo výstave Tisíc farieb rozprávky. Nebudú chýbať ani workshopy Kúzlo rozprávkovej ilustrácie či Alžbetka a jej cesta časom. Český spisovateľ Peter Šrámek a ilustrátor Vladimír Král odprezentujú spoločný projekt Jako by tu tisíc dětí bylo.

Spomínané podujatia budú prebiehať predovšetkým v Městské knihovně v Praze a jej pobočkách, Slovenskom inštitúte v Prahe, Památníku národního písemnictví v Praze, Muzeu hlavního města Prahy a na základných a materských školách na území Prahy.

Festival Slovenskej tvorby pre deti potrvá do 31. januára 2019.
Newsletter
Detská knižnica