Lumír a Jožko. Dve knižky o mede

Koncepcia výstavy vychádzala z dvoch kníh o mede, v ktorých autorky prerozprávali svoj životný príbeh a spomienky na detstvo strávené u starých rodičov pri včelách. Aneta Františka Holasová cez medvedie mláďa Lumíra a Simona Čechová cez postavu, možno ježka, alebo krtka Jožka. Zároveň tým jedinečným spôsobom vzdali hold rodinnej tradícii včelárstva, ktorá sa dedí z generácie na generáciu. Výstava mala náučný charakter a sprevádzala návštevníka celým rokom včelára, cez jeho typické činnosti, prakticky od jari (dokrmovanie, napájanie, nasadzovanie medníkov, rojenie), cez leto (medobranie), jeseň (snímanie medníkov, ochrana včelstva, kŕmenie, zazimovanie), zimu (počúvanie včelstva) až po výrobu medoviny a pečenie medovníčkov. Expozícia pozostávala z ilustrácií a veľkoplošných objektov z kníh Včelár Jožko od Simony Čechovej a Lumír Včelaří od Anety Františky Holasovej a artefaktov, ktoré sú súčasťou každej včelárskej výbavy (klobúk, rukavice). Súčasťou výstavy, ktorú si návštevníci knižnice mohli pozrieť od 21. októbra 2020 do 23. apríla 2021, bola aj výstavka kníh z tvorby oboch ilustrátoriek.

Obrázkové dielničky k výstave, ktoré si môžete tvoriť podľa fotonávodu aj doma, nájdete tu. Online podujatia (literárno-výtvarné workshopy) si môžete pozrieť tu.