Za Jaroslavou Blažkovou...

Vo veku 83 rokov zomrela v pondelok 20. februára 2017 exilová spisovateľka, publicistka a autorka kníh pre deti a mládež Jaroslava Blažková. Do povedomia verejnosti sa zapísala hneď svojím knižným debutom Nylonový mesiac (1960), podľa ktorého nakrútil v roku 1965 režisér Eduard Grečner úspešný rovnomenný film. V roku 1968 emigrovala do Kanady a až do roku 1989 sa o nej a jej tvorbe mlčalo.

Jaroslava Blažková je autorkou množstva kníh pre deti, mládež, aj dospelých. Vo fonde našej knižnice nájdeme viacero jej knižiek, napríkla Ninka a Pyžaminka, To decko je blázon, Ostrov kapitána Hašašara, Môj skvelý brat Robinzon, Happyendy, Mačky vo vreci, Rozprávky z červenej ponožky, Ohňostroj pre deduška a mnohé ďalšie.

Reakciu na úmrtie Jaroslavy Blažkovej napísala na sociálnu sieť ilustrátorka jej viacerých kníh Martina Matlovičová: "Odišla pani spisovateľka a vzácna bytosť. Roky sme si písali. Delilo nás 40 rokov a veľa kilometrov, ale niečo nás spájalo. Asi osamelosť, o ktorej sme vedeli a robili si srandu zo seba. Hltala som jej skvelé nadčasové texty, ktoré začali opäť vychádzať vo vydavateľstvách Q111 a Aspekte. Vďaka Jarke som začala čítať domácich autorov. Jarka moja, už je Vám dobre. My sa tu ešte chvíľku potrápime. Napíšem Vám, len neviem adresu."
Detská knižnica