Rozhovory

Video / Rozhovory

Samuel Hošek / rozhovor

Premiéra online prezentácie: 16.9.2022

Multitalentovaný umelec, spevák, výtvarník a performér. Taký je Samuel Hošek. Víťaz niekoľkých amerických a európskych súťaží v hudbe a výtvarnom umení vydal koncom roka 2020 svoj debutový album. My sme sa ho počas augustového Knihotúlania pýtali na jeho vzťah ku knihám a literatúre. Pozrite si naše video, v ktorom prezradí aj niečo navyše.Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je hlavným partnerom projektu Zaži knihu.

Sylva Francová / rozhovor

Premiéra online prezentácie: 14.9.2022

Sylva Francová je česká výtvarníčka venujúca sa fotografii, autorskej knižnej tvorbe, ilustrácii či grafike. Za svoju tvorbu získala viacero významných ocenení. V našej knižnici bola Sylva hostkou augustového Knihotúlania a viedla aj tvorivé workshopy pre deti. Ste zvedaví, aký je jej pracovný svet? Pozrite si naše video, v ktorom priblíži nielen svoju tvorbu, ale aj mnoho iného. Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín - KULTMINOR.

Marta Matus / rozhovor

Premiéra online prezentácie: 9.9.2022

Marta Matus je mladá slovenská ilustrátorka, ktorá sa venuje najmä knižnej ilustrácii do detských kníh a časopisov. V jej tvorbe je obsiahnutý humor, ktorý však nie je na prvý pohľad tak úplne nápadný. V našej knižnici viedla v lete tvorivý workshop pre deti. Ste zvedavý, aký bol? Pozrite si naše video, v ktorom Marta priblíži tému aj procesy tvorenia. Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín - KULTMINOR.

Toňa Revajová / rozhovor

Premiéra online prezentácie: 7.9.2022

Toňa Revajová je spisovateľka, redaktorka, laureátka Ceny Bibiany a Slovenskej sekcie IBBY za najkrajšie knihy, nositeľka ceny Trojruže. V literárnej tvorbe sa zameriava predovšetkým na detského čitateľa. S veľkým úspechom sa stretli jej knižky s hrdinkou Johankou, ktoré prvýkrát vyšli pred 10 rokmi. O príbehoch na pokračovanie, tvorivom procese, ale aj aktuálnej práci porozpráva Toňa Revajová vo videu. Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín - KULTMINOR.

Rozhovor s Ďurom Baloghom

Premiéra online prezentácie: 19.8.2022

Ilustrátor, grafický dizajnér a spoluzakladateľ Asociácie ilustrátorov (ASIL) Ďuro Balogh sa venuje najmä detskej a reklamnej ilustrácii, karikatúre a komiksu. V online rozhovore prezradí viac o procese tvorenia, ilustrovaní príbehov o Johanke z pera spisovateľky Tone Revajovej, ale aj o tom, kto ho v jeho práci ovplyvnil a aké sú jeho aktuálne projekty. Rozhovor vznikol pri príležitosti výstavy jeho ilustrácií z kníh Johanka v Zapadálkově od Tone Revajovej a Pištáčik od Dušana Dušeka. Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín - KULTMINOR.

Rozhovor s Danou Zacharovou

Premiéra online prezentácie: 17.6.2022

Literárny svet v roku 2022 oslavuje dôležité jubileum, ktorým je storočnica Kláry Jarunkovej. O tom, aké bolo vyrastať s touto významnou slovenskou spisovateľkou, vám porozpráva jej dcéra a ilustrátorka Dana Zacharová. Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je hlavným partnerom projektu Zázračný oriešok. Kniha v rozhlase - rozhlas v knihe.

Rozhovor s Petrom Gálom

Premiéra online prezentácie: 1.2.2022

Podľa čoho si vyberáte knihy v knižnici či kníhkupectve? Iste vás často zaujme práve obálka. O jej vzhľad ale i dizajn celej knihy sa často stará grafický dizajnér Peter Gála. V online rozhovore vám prezradí, na čo sa pri dizajne knihy zameriava, či rád experimentuje i na čom aktuálne pracuje. Uvidíte tiež ukážky z jeho tvorby. Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je hlavným partnerom projektu Zaži knihu.

Rozhovor s Martou Matus / Rozhovor

Premiéra online prezentácie: 28.12.2021

Marta Matus je mladá talentovaná ilustrátorka a autorka knihy Etiketa. Pravidlá slušného správania. Ilustrácie z tejto knižky sú aj v decembri 2021 vystavené v našej knižnici. Sama ilustrátorka vám porozpráva, o čom knižka je, akú techniku v nej použila a čo jej pomohlo v rozhodovaní, či sa stane ilustrátorkou. Výstava a jej sprievodné podujatia sú realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín - KULTMINOR.

Na výlete do vesmíru s Máriou Slovákovou / Rozhovor

Premiéra online prezentácie: 7.12.2021

K vytvoreniu ilustrácií je možné použiť všeličo. Stačí len zapojiť fantáziu. O technike, ktorú pri svojich úplne prvých ilustráciách použila výtvarníčka Mária Slováková, sa dozviete v krátkom rozhovore v rámci výstavy Jobusovky. Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je hlavným partnerom projektu Zaži knihu.

Rozhovor s Vladimírom Králom

Premiéra online prezentácie: 2.12.2021

Vladimír Král je ilustrátor a výtvarník, s ktorým naša knižnica často a rada spolupracuje. V rozhovore pri príležitosti výstavy jeho ilustrácií vám porozpráva o spolupráci s vydavateľstvom Buvik, o jeho tvorivom procese a ilustračných snoch. Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín - KULTMINOR.

Rozhovor s Máriou Števkovou

Premiéra online prezentácie: 25.11.2021

Kto by nepoznal vydavateľstvo Buvik? Knihy, ktoré vydáva, sprevádzajú deti svetom rozprávok už 30 rokov. Patria k nim aj obojstranné knižky s príbehmi, ktoré ilustroval známy slovenský ilustrátor Vladimír Král. Práve ilustrácie z týchto knižiek si v našej knižnici môžete pozrieť do konca roka 2021. A na čo ďalšie z dielne Buvik sa môžeme tešiť v najbližšej budúcnosti? To vám v rámci výstavy prezradí šéfredaktorka Mária Števková. Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín - KULTMINOR.

Rozhovor s Idou Hledíkovou

Premiéra online prezentácie: 12.7.2021

V rámci výstavy s názvom Dnes vám hráme v zlatom ráme prezentujeme aj práce študentov Katedry bábkarskej tvorby Divadelnej fakulty Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Rozhovor nám poskytla jej vedúca profesorka Idka Hledíková.

Rozhovor s Martinou Piatkovou

Premiéra online prezentácie: 12.7.2021

V rámci výstavy s názvom Adventura sme vyspovedali jednu z autoriek výtvarníčku, drotárku a bábkarskú scénografku Martinu Piatkovú. Výstava je realizovaná s finančnou podporou Fondu na podporu umenia a môžete si ju pozrieť do 17. septembra 2021.

Rozhovor s Martinou Fintorovou

Premiéra online prezentácie: 8.7.2021

V rámci výstavy s názvom Adventura sme vyspovedali jednu z autoriek výtvarníčku a bábkarskú scénografku Martinu Fintorovú. Výstava je realizovaná s finančnou podporou Fondu na podporu umenia a môžete si ju pozrieť do 17. septembra 2021.

Rozhovor s Norou Gill

Premiéra online prezentácie: 29.6.2021

V rámci výstavy s názvom Poďme objavovať Česko a Slovensko sme vyspovedali riaditeľku slovenskej pobočky CzechTourism Noru Gill. Výstava je realizovaná s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín – KULTMINOR a môžete si ju pozrieť do 17. septembra 2021.

Rozhovor s Petrom Jančovičom

Premiéra online prezentácie: 28.6.2021

V rámci výstavy s názvom Poďme objavovať Česko a Slovensko sme vyspovedali primátora mesta Piešťany Petra Jančoviča. Výstava je realizovaná s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín – KULTMINOR a môžete si ju pozrieť do 17. septembra 2021.

Rozhovor s Tomášom Tuhým

Premiéra online prezentácie: 28.6.2021

V rámci výstavy s názvom Poďme objavovať Česko a Slovensko sme vyspovedali veľvyslanca Českej republiky na Slovensku Tomáša Tuhého. Ten ju slávnostne otvoril. Výstava je realizovaná s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín – KULTMINOR a môžete si ju pozrieť do 17. septembra 2021.

Rozhovor s Luciou Hurajovou

Premiéra online prezentácie: 25.6.2021

V rámci výstavy s názvom Poďme objavovať Česko a Slovensko sme vyspovedali televíznu a filmovú herečku Luciu Hurajovú. Výstava je realizovaná s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín – KULTMINOR a môžete si ju pozrieť do 12. septembra 2021.
Newsletter
Detská knižnica