Komorný orchester VŠMU Bratislava
/ koncert

08. 10. 2018 o 19.00 h Dom umenia Piešťany

Koncert Komorného orchestra VŠMU Bratislava

Robert Mareček, umelecký vedúci
Adam Nádler, spev

Program:

Ilja Zeljenka - Musica Slovaca pre husle a sláčikový orchester na ľudové motívy z Čičmian
Antonín Dvořák - Biblické písně, op. 99 pre spev a orchester (úprava pre sláčikový orchester)

- výber
Josef Suk - Meditace na staročeský chorál "Svatý Václave" Op. 35a
Benjamin Britten - Variácie na tému Franka Bridgea pre sláčikový orchester, op. 10

Komorný orchester VŠMU vznikol na pôde Hudobnej a tanečnej fakulty VŠMU v Bratislave v roku 1998 ako ďalší formát orchestrálnych produkcií HTF, zahŕňajúcich aj Symfonický orchester, orchester pre operné produkcie, súčasnú hudbu (VŠMU MODERN ORCHESTRA) a barokovú hudbu (VŠMU BAROQUE ENSEMBLE).

Zameriava sa na štandardný svetový repertoár s cieľom pripraviť študentov VŠMU na pôsobenie v profesionálnych komorných telesách podobného typu. Umeleckí vedúci jednotlivých produkcií sa striedajú, aby sa tak umožnil rôznorodý pohľad na interpretáciu diel pre komorný orchester. Komorný orchester VŠMU koncertuje pravidelne na koncertných pódiách v Bratislave, ale predstavil sa aj v Piešťanoch, Trenčíne či nemeckom Bayreuthe. Spolupracoval doteraz pod vedením Roberta Marečka, Alexandra Jablokova, Jozefa Horvátha, Juraja Čižmaroviča, Vladimíra Harvana a Ivany Pristašovej.

Mgr. art. Robert Mareček pochádza z hudobnej rodiny.Študoval na brnianskom konzervatóriu hru na husliach aj kompozíciu a Vysokú školu múzických umení do Bratislavy, kde študoval v triede prof. Bohdana Warchala a prof. Anny Hölblingovej. Pod jej vedením aj štúdium dokončil. Počas celého štúdia sa okrem sólistického repertoáru systematicky venoval najmä komornej hre. Založil klavírne trio „Quasars“, ako študent na VŠMU pôsobil aj v komornom orchestri Cappella Istropolitana, s ktorým vystupoval často aj sólovo a koncertoval takmer po celom svete (okrem Európy aj USA, Japonsko, Macao, Čína, Hongkong). Krátky čas viedol aj mladý orchester Komorní sólisti Bratislava s ktorým uviedol komornú operu G. B. Pergolesiho „La serva padrona“ na niekoľkých predstaveniach v Japonsku v roku 1996.

Po úspešnom konkurze sa stal v roku 1989 zástupcom prvého koncertného majstra v Slovenskej filharmónii, kde pôsobil do roku 1995. V roku 1990 bol na čele orchestra SF na prestížnom megakoncerte troch česko-slovenských orchestrov na Staromestskom námestí v Prahe (Česká filharmonie, Slovenská filharmónia, Státní filharmonie Brno) pri prevedení Smetanovej Mojej vlasti, ktorý dirigoval Rafael Kubelík.

Od roku 1996 pôsobil ako koncertný majster a umelecký vedúci Cappelly Istropolitany. Na tomto poste pôsobí dodnes. S orchestrom absolvoval množstvo nahrávok a koncertov po celom svete, aj na najväčších európskych festivaloch a významných pódiách, väčšinou s vynikajúcou odozvou.

V sezóne 2006 - 2007 bol pozývaný ako hosťujúci koncertný majster do Slovenskej filharmónie a v rokoch 2007 - 2009 zastával post koncertného majstra SOSRu. Dnes pôsobí okrem účinkovaní s Cappellou Istropolitanou na Vysokej škole múzických umení v Bratislave ako interný pedagóg s vlastnou husľovou triedou. V čase, ktorý mu ostáva sa venuje komornej aj sólovej činnosti. Je členom Pressburger Hummel tria spolu s Marcelom Štefkom a Viktóriou Verbovskou a vedie tiež Pressburger Hummel ansámbel založený Marcelom Štefkom, ktorý okrem iných aktivít propaguje hudbu bratislavského rodáka Johanna Nepomuka Hummela.

Robert Mareček hrá na nástroji z dielne pražského majstra husliara Jaroslava Dvořáka z roku 1902.

Adam Nádler študuje paralelne operný spev na VŠMU a Konzervatóriu v Bratislave v triede
Mgr. art Dagmar Podkamenskej-Bezačínskej ArtD. Spevu sa venuje už od útleho veku. Ako desať ročný bol členom Viedenského chlapčenského zboru. Počas prvých štyroch rokov štúdia na konzervatóriu v Bratislave študoval v triede Mgr. art. Martina Malachovského, PhD. V druhom ročníku spieval v Slovenskej filharmónií duet Papageno- Papagena z Čarovnej flauty a v piatom ročníku basové sólo v motete „Te Deum“ od Marc-Antoine Charpentiera. Počas štúdia na Konzervatóriu premiéroval taktiež viaceré diela súčasných skladateľov ako Martin Lang, Patrik Kako, Tomáš Köppl, Lukáš Kobela a Remígius Klačanský. Okrem toho spieval na viacerých Galakoncertoch Komornej opery Bratislava.

V opernom štúdiu Konzervatória Bratislava stvárnil postavy Nicola z opery Mathilda de Guise od J.N.Humella, Papagena z Čarovnej Flauty od W.A.Mozarta , Krušinu z Predanej Nevesty od B. Smetanu.
V opernom štúdiu stvárnil v roku 2017 dvojpostavu Jazveca a Farára v opere Liška Bystrouška od Leoša Janáčka, s ktorou sa predstavil aj na hudobnom festivale v poľskom meste Bydgoszcz. V roku 2018 sa predstavil ako Feri Bácsy v opere Čardášová Princezná od Emmericha Kálmána. V Komornej opere Bratislava stvárnil postavu Psa v detskej opere Brundibar od Hansa Krásy. V roku 2018 absolvoval koncertné turné po Japonsku.

V roku 2014/2015 získal 1. miesto v kategórií “Operní Nadeje” na medzinárodnej speváckej súťaži A. Dvořáka v Karlových Varoch a 1. miesto na súťaži študentov slovenských konzervatórií Banskej Bystrici. V tom istom roku získal cenu primátora mesta Bratislava Ivana Nesrovnala za reprezentáciu mesta Bratislava a úspechy na súťažiach. V roku 2017 získal 3. miesto v kategórií Junior a Luxemburgskú cenu na medzinárodnej speváckej súťaži A. Dvořáka v Karlových Varoch a bol finalistom Medzinárodnej speváckej súťaže Mikuláša Schneidera-Trnavského.

V rokoch 2014 a 2018 absolvoval majstrovské kurzy "Schola Arvenzis" u Mgr. art Dagmar Podkamenskej-Bezačínskej ArtD. v Dolnom Kubíne. V roku 2015 sa zúčastnil majstrovských kurzov Adama Plachetku a kurzov Maestra Antonia Carangela.

Vstup voľný

Usporiadateľ: Dom umenia Piešťany

Newsletter
Detská knižnica