obrázok
Foto: sk.wikipedia.org

Brezovský Marek (1974 - 1994)

Narodený
15. 04. 1974, Bratislava

Dátum a miesto úmrtia
22. 06. 1994, Bratislava

Typ autority
Skladateľ, Spevák, Textár, Klavirista

Citácia
sk.wikipedia.org

Životopis
Marek Brezovský (* 15. apríl 1974, Bratislava – † 22. jún 1994, Bratislava) bol slovenský hudobný skladateľ, spevák, klavirista a textár. Patril medzi najpozoruhodnejšie talenty na domácej hudobnej scéne 80. a 90. rokov. Zomrel ako dvadsaťročný na predávkovanie heroínom z vlastnej vôle. Jeho otcom je hudobný skladateľ Ali Brezovský, matkou textárka Vlasta Brezovská, sestrou speváčka a prekladateľka Mirka Brezovská.
Marek Brezovský začal v piatich rokoch študovať hru na klavír u Viery Kardošovej na Ľudovej škole umenia v Bratislave. V rokoch 1988 – 1992 bol poslucháčom Konzervatória v Bratislave, kde študoval kompozíciu u Stanislava Hochela, neskôr u Petra Martinčeka. Od roku 1993 študoval na Vysokej škole múzických umení v Bratislave, kde pokračoval v štúdiu kompozície u Vladimíra Bokesa.
Hudba bola Brezovského najdôležitejším životným cieľom. Už počas štúdia na bratislavskom Konzervatóriu založil Súbor súčasnej hudby, v ktorom pôsobil ako klavirista a komponoval preň klasické hudobné diela (Miniatúra pre sláčikový orchester a iné). Založil tiež progresívnu skupinu Art M Trio, ktorej pôvodná zostava bola: Marek Brezovský (klávesové nástroje, spev), Marek Minárik (basová gitara) a Michal Kresťanko (bicie nástroje). V tomto období vznikli mnohé piesne a diela, ktoré sú sčasti zachytené na albumoch Hrana (1999) a Komorná hudba (2004). Ďalšou hudobnou formáciou, v ktorej pôsobil, bola bigbítovo-punková skupina Avanavany.
V roku 2000 vznikla z archívnych materiálov scénická hudba k divadelnej inscenácii Antona Pavloviča Čechova Čajka a mnoho ďalších, ktoré boli odvysielané v rozhlase i v televízii, a kde klavírny part hral vždy Brezovský sám. Jedným z jeho najbližších spolupracovníkov a priateľov bol Oskar Rózsa, ktorý mu produkoval posmrtne vydaný album Hrana, obsahujúci výber z artrockovej tvorby.

Newsletter
Detská knižnica