obrázok

Slobodná Európa (1984)

Typ autority
Spevák, Hudobná skupina

Životopis
Slobodná Európa je slovenská punk rocková skupina založená koncom roku 1989.
Skupinu založili traja bývalí členovia Zóny A, Braňo Alex (basová gitara), Peter „Ozi“ Hurtig (bicie) a Sveťo Korbel (gitara, zo Zóny odišiel o niečo skôr) a spevák Miloslav „Whisky“ Láber. Svoj debutový album Pakáreň vydávajú v roku 1991 vo vydavateľstve Opus. Ozi odchádza a na jeho miesto nastupuje bubeník skupiny Tublatanka Ďuro Černý. Ten sa onedlho začne o post bubeníka deliť s Romanom „Čunďo“ Čunderlíkom.
Druhý album Unavení a zničení vychádza v roku 1994. Členovia skupiny začínajú postupne prepadať drogám. To vedie k tomu, že Slobodná Európa vyhlasuje v roku 1995 neurčito dlhú pauzu. Počas nej sa členovia skupiny venujú iným aktivitám, bubeníci majú „civilnú“ prácu, Sveťo Korbel sa dáva k náboženstvu a Whisky točí videoklipy pre iné kapely. Aktívne sa hudbe venuje len Braňo Alex, ktorý vydáva sólový album This is punk rock from Transylvania.
Návrat skupiny prichádza v roku 2002, tentoraz už len s Ďurom Černým ako bubeníkom. Slobodná Európa hrá pri príležitosti svadby speváka Whiskyho s Dorotou Nvotovou. Tá sa na čas (do decembra 2003) stáva aj koncertnou členkou (hrá na klávesy a saxofón). V júli 2002 Ďura strieda Tomáš „Tuleň“ Vojtek. Ten si zahrá na treťom radovom albume Trojka. Krátko na to začína so skupinou hrať ako koncertný gitarista Braňo „Temo“ Černák. V roku 2006 vychádza výberový album Bestofka. Zároveň odchádza Tuleň. Oficiálnymi členmi zostávajú len Whisky, Braňo Alex a Sveťo Korbel, ako koncertný bubeník sa pridáva Ďuro Vitez. Toho neskôr nahradil Černý, ktorý sa vrátil do skupiny. Martin "Žumo" Zymanyi zo skupín O.D.B. a Happy Melon vystriedal v roku 2012 Braňa Alexa. V apríli 2014 vychádza štvrtý radový album Štvorka. Na jar roku 2015 strieda Braňa "Tema" Černáka na poste gitaristu Vlado "Jerzi" Jurča (predtým EXTIP, ZONA A). V tom istom roku zvyknú niekedy za Juraja Černého pre jeho zdravotné problémy, zaskakovať bývalý bubeník Tuleň a Cibi z Davovej psychózy. Vo februári 2016 Černý zomiera. Na pozíciu bubeníka sa vracia Tuleň.

Zdroj: Wikipedia
Foto: www.slobodnaeuropa.sk

Newsletter
Detská knižnica