obrázok

Eurotour Piešťany 2014

Dátum: 14. 11. 2014 Autor: Eva Jančinová
Od 11. do 13. novembra 2014 sa v Piešťanoch konal jubilejný 10. ročník medzinárodnej filmovej prehliadky dokumentárnych a hraných filmov o cestovaní, krajine a človeku EUROTOUR Piešťany, ktorú zorganizovalo Mestské kultúrne stredisko mesta Piešťany a Mesto Piešťany. Od roku 2005 sa pravidelne každý rok koná v Kultúrno-spoločenskom centre Fontána. Podujatie je zamerané na rozvoj a podporu cestovného ruchu na Slovensku so zdôraznením propagácie Slovenska v zahraničí.

Súčasťou prehliadky je súťažná kategória MOMENT, v rámci ktorej amatérski tvorcovia prezentujú svoje krátke práce o cestovaní alebo človeku, ako aj ďalšie nesúťažné kategórie a sprievodné podujatia.
Filmovú prehliadku slávnostne otvorili v utorok 11. novembra o 18.00 h výstavou fotografií nedávno tragicky zosnulého Františka Keleho z jeho ciest po svete. Počas prvého dňa mohli návštevníci už popoludní vidieť prezentačný film o izraelskom meste Eilat ležiacom na pobreží Červeného mora, ktoré je partnerským mestom Piešťan. Následne boli premietnuté súťažné filmy z kategórie MOMENT 2014.

Streda sa v znamení cestovania niesla už od ranných hodín, kedy sa konalo premietanie pre školy. Popoludní bol na programe film Roberta Rajchla a Erika Baláža o medveďoch voľne žijúcich v Tichej doline - Strážca divočiny. Slovenský cestovateľ Ján Kysucký vzal návštevníkov prostredníctvom svojej obrazovej prezentácie na cesty po Bhutáne - budhistickom kráľovstve, kde vládne pravé domáce šťastie. Večer uzavrel dokument Erika Baláža Vlčie hory, ktorý dal divákovi nahliadnuť do dnešného života jednej z posledných divočín vo Východných Karpatoch.

Premietanie počas záverečného dňa podujatia patrilo režisérovi, scenáristovi a cestovateľovi Paľovi Barabášovi. Uvedené boli hneď dva jeho filmy – filmový portrét slovenského polárnika Petra Valušiaka pod titulom Polárnik a film Žiť pre vášeň, ktorý diváka previedol po stopách legendárneho poľského horolezca Wieslava Stanislawskeho v najväčších tatranských stenách a v zimných podmienkach.

Počas slávnostného záveru prehliadky boli vyhlásené výsledky súťaže MOMENT 2014 a udelených bolo viacero ocenení. Cenu primátora mesta Piešťany si tento rok odniesol Jozef Šimončič z Piešťan za film Hľadanie snehu. Cenu diváka (cenu Mestského kultúrneho strediska mesta Piešťany) získal Karol Bubík z Piešťan a jeho film Island, zem ohňa a ľadu. Film Skautský tábor Dolný Lopašov od Andreja Macháča z Piešťan bol ocenený Cenou Domoss-u a.s., Piešťany. Cenu jubilejného 10. ročníka prehliadky si odniesol za film 7 dní v Tibete Ivan Málek z Piešťan. O víťazných filmoch súťaže MOMENT Eurotour Piešťany 2014 rozhodovala odborná porota v zložení Mgr. Marta Jurčová (riaditeľka MsKS a predseda organizačného výboru), Martin Valo (člen organizačného výboru) a Jozef Valachovič (člen organizačného výboru).

Sprievodným podujatím bola i výstava fotografií a materiálov z predošlých ročníkov prehliadky Eurotour pri príležitosti 10. výročia podujatia.
Newsletter
Detská knižnica