obrázok

Keď čítanie je čtení – VI. ročník

Dátum: 30. 12. 2014 Autor: Martina Marová
Počas jesenných mesiacov roku 2014 sa v knižnici už po šiestykrát uskutočnil česko-slovenský projekt na podporu čítania s názvom Keď čítanie je čtení. V rámci neho sme opäť pripravili mnohé zaujímavé stretnutia s českou literatúrou, kultúrou a jej autormi. V cykle knížky maľované sme našim detským čitateľom predstavili knihy súčasných českých autorov, ktoré ilustrovali slovenskí výtvarníci. Do knižnice zavítali tri takéto autorské dvojice. Jiří Holub a Juraj Martiška odprezentovali spoločnú knihu Jak se zbavit mstivý Soni, ktorá vyšla aj v slovenskom preklade. Výber z poézie Vladimíra Vokolka predstavil jej zostavovateľ Petr Šrámek spolu so slovenským ilustrátorom Milošom Koptákom a spoločnú knihu s názvom Středa nám chutná zase spisovateľka Iva Procházková a ilustrátorka Katarína Ilkovičová. Svoju bohatú tvorbu pre deti predstavila aj obľúbená česká autorka Ivona Březinová, na besede s ilustrátorkou Máriou Nerádovej sa deti zoznámili s jednou z jej ilustrovaných kníh Robko a Zobko. V rámci tohto cyklu sa uskutočnila aj prezentácia jedinečnej dvojjazyčnej rozprávkovej knižky Pohádečko moje – Rozprávočka moja, ktorá sa dočkala aj rozhlasovej podoby v podaní známych hercov Josefa Somra a Zuzany Kronerovej. Na besede sa s deťmi stretli zostavovateľka knihy Viera Kučerová, ilustrátorka Saša Švolíkovú, interpretka slovenskej verzie rozhlasových rozprávok Zuzana Kronerová a zástupkyňa Českého centra Bratislava Jana Polívková.

Ako každý rok, ani tentokrát nechýbalo dramatizované čítanie zo zaujímavých kníh v podaní protagonistov cyklu Listování. Slovenskému pobliku tentokrát v scénickej podobe predviedli dve diela českej autorky Ivy Procházkovej – rozprávku Myši patří do nebe a utopický román Soví spěv. Z divadelných predstavení mohli deti vidieť aj známu rozprávku O zlatej rybke, a to v českej i slovenskej verzii – v podaní Dřeveného divadla Jána Hrubce a slovenského Teatra Pimprlo. Jan Hrubec medzi deti zavítal aj s ďalšou rozprávkou Zvířátka a loupežníci. Nevšedným zážitkom bolo pre deti aj muzikálové prevedenie rozprávok Budulínek a Červená Karkulka na motívy minioperiek Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlířa, v ktorom sa predstavili študenti Ateliéru muzikálového herectva Divadelnej fakulty JAMU v Brne.
Ako sprievodné podujatia projektu sa uskutočnili aj výstavy ilustračnej tvorby Juraja Martišku, Miloša Koptáka a Kataríny Ilkovičovej. Do tajov svojho výtvarného umenia zasvätili deti aj na výtvarných workshopoch, ktoré nadväzovali na prezentované knihy.
Newsletter
Detská knižnica