Beseda o živote u protinožcov už vo štvrtok

Dátum oznamu: 22. 08. 2023

Narodila sa v Piešťanoch, no dlhé roky žije a pôsobí v ďalekej Austrálii. Eugenia Mocnay je honorárnou konzulkou v Melbourne v štáte Victoria. Vo štvrtok 24. augusta o 17.30 h zavíta do piešťanskej knižnice, kde porozpráva o svojom živote, odchode zo Slovenska, skúsenostiach, zážitkoch či práci v tisíce kilometrov vzdialenej Austrálii.

Má za sebou úspešnú kariéru a reprezentuje Slovensko i Piešťany aj vo vzdialenosti 15-tisíc kilometrov od rodnej zeme. O tom, ako sa do Austrálie dostala, ako sa tam uchytila a ako funguje bežný život u protinožcov, príde Eugenia Mocnay porozprávať do Mestskej knižnice mesta Piešťany. Besedu bude moderovať Alžbeta Vlčková a zaiste bude priestor aj na otázky publika. Eugenia Mocnay sa v Piešťanoch narodila v roku 1953. Absolvovala štúdium prekladateľstva a tlmočníctva v odbore angličtina - nemčina na Univerzite Komenského v Bratislave, pracovala vo Výskumnom ústave rastlinnej výroby v Piešťanoch ako prekladateľka. Jej otec Henrich Gansel bol zakladateľom populárnej reštaurácie Kominár na Nitrianskej ulici. Ako 30-ročná spolu s manželom Pavlom a tromi deťmi emigrovala do Austrálie, kde sa rodinka rozrástla o ďalšieho člena. E. Mocnay pracovala ako prekladateľka a tlmočníčka na voľnej nohe, a to nielen v rámci slovenskej a českej komunity v Melbourne, ale aj pre rôzne federálne a štátne, vládne a mimovládne organizácie a úrady. Založila prekladateľskú agentúru Uni Translations Pty Ltd, stala sa jej výkonnou riaditeľkou, napísala česko-anglický frazeologický slovník Czech Phrasebook, ktorý vydalo vydavateľstvo Lonely Planet. Od roku 2003 až do roku 2012 pracovala ako redaktorka Slovenského programu celoaustrálskeho vysielania štátneho rádia SBS (Special Broadcasting Services), kde pripravovala a moderovala vysielania v slovenskom jazyku.

V januári 2016 sa stala honorárnou konzulkou Slovenskej republiky v Melbourne.