Česko/slovenské okamžiky: Jedinečnú výstavu si môžu prezrieť aj Piešťanci

Dátum oznamu: 28. 07. 2023

Až do 18. augusta si v priestoroch Mestskej knižnice mesta Piešťany môžete prezrieť putovnú výstavu fotografií, zachytávajúcich spoločnú históriu i rozdelenie Československa. Na dobových fotografiách uvidíte éru Milana Rastislava Štefánika, obdobie Slovenského štátu, Pražskú jar i časy normalizácie. Výstava Česko/slovenské okamžiky vznikla pri príležitosti 30. výročia rozdelenia Československa.

Výstavu zo svojho archívu zostavila Česká tisková kancelář. Je v portfóliu Putoviek a aktuálnu zastávku má teraz v Mestskej knižnici mesta Piešťany. Po Slovensku cestuje vďaka Českému centru Bratislava a Veľvyslanectvu ČR na Slovensku, pred časom si ju mohli prezrieť návštevníci Bratislavy priamo na Hviezdoslavovom námestí.

Autori výstavy vybrali takmer 130 fotografií, ktoré zachytávajú dôležité aj menej známe momenty zo spoločnej histórie, rozpadu československého štátu, ako aj vzájomné vzťahy Čechov a Slovákov v posledných 30 rokoch. Časť snímok je teraz vystavená v Mestskej knižnici mesta Piešťany.

„Našou ambíciou nie je detailne vyrozprávať dejiny Československa a jeho rozdelenia. Chceme prostredníctvom spravodajských fotografií ukázať to, čo nás spájalo, ale aj rozdeľovalo. A to nielen na úrovni politickej, ale aj v bežnom živote, kultúre či športe,“ uviedla za autorský tím šéfredaktorka spravodajstva ČTK Radka Matesová Marková.

Na výstave sa nachádzajú aj snímky z produkcie Československej tlačovej kancelárie, ktoré pred 30 rokmi pri delení Československa pripadli novovzniknutej slovenskej agentúre TASR. „Sme radi, že nám ich slovenskí kolegovia zapožičali, pretože ide o veľmi vydarené fotografie, vďaka ktorým si pripomenieme napríklad výrobky Made in Czechoslovakia z podnikov na slovenskom území či slávnu fotku Alexandra Dubčeka na kúpalisku," uviedol šéfredaktor Fotobanky ČTK Petr Mlch. Niekoľko vystavených fotografií autori našli v databáze Profimedia, ktorú ČTK kúpila v júli 2021.

Autorský tandem doplnil bývalý dlhoročný šéfredaktor obrazového spravodajstva ČTK a autor mnohých výstav Dušan Veselý. Na príprave sprievodných textov sa podieľal Pavel Lukáš z dokumentačnej redakcie ČTK.

Výstava je prístupná do 18. augusta 2023, inštalovaná je na prízemí a prvom poschodí piešťanskej knižnici.

Zdroj: TS České centrum Bratislava

Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín - KULTMINOR.