Jesenná nádielka knižničných podujatí bude bohatá

Dátum oznamu: 24. 08. 2023

Už o niekoľko dní sa nielen deti, ale aj ich rodičia znova vrátia do kolotoča povinností, ktoré súvisia s príchodom ďalšieho školského roka. V piešťanskej knižnici sme si pre malých škôlkarov, školákov, študentov i dospelých návštevníkov pripravili bohatý program, ktorý sa začne krátko po zaznení prvého školského zvonenia.

Hneď v pondelok 4. septembra privítame predovšetkým dospelých milovníkov kvalitnej literatúry. V našich divadelných priestoroch ožijú tajomné bratislavské legendy, o ktorých porozpráva štvorica kreatívnych a úspešných slovenských tvorcov súčasnosti, konkrétne Andrej Csino, Matúš Maťátko, Michal Brat a Dado Nagy. Toto mužské kvarteto zaspomína, ako sa rodila kniha Prešporské legendy ožívajú, ktorá je unikátnou poctou literárnemu dielu Márie Ďuríčkovej.

Práve s týmto knižným počinom, no nielen s ním súvisí veľkoplošná expozícia, ktorú až do konca septembra nájdete vo výstavných priestoroch knižnice. Hneď po tom, čo vkročíte do miestnosti, akoby ste sa ocitli v knihách ilustrovaných Matúšom Maťátkom. V nadväznosti na jeho výstavu Príbehy našej zeme sa bude aj v septembri konať viacero jej komentovaných prehliadok a workshopov. Prvé máme v programe nachystané na utorok 12. septembra s časom začiatku 13.30 h.

Nezabudli sme ani na samotnú Máriu Ďuríčkovú. Divadelné predstavenie O Janíčkovi zahrá Barbora Krajč Zamišková spolu s Viktóriou Sedlákovou v sobotu 16. septembra o 10.30 h v Hoteli Splendid na Kúpeľnom ostrove. Nasledovať bude o 11.15 h workshop na rovnakú tému, ako spomínané divadielko.

Ďalšiu inscenáciu sme si pripravili na nedeľu 17. septembra. O 10.30 h v Mlyne Marianna na Palárikovej ulici v Piešťanoch uvedieme hru O Štoplíkovi. Hrať bude na motívy rovnomennej knihy Hany Ponickej opäť Viktória Sedláková. O 11.15 h budú deti tvoriť s predlohou knihy Bylinkář od Anety Františky Holasovej. Výstavu z tvorby tejto českej ilustrátorky môžete deň čo deň obdivovať vo foyeri knižnice až do 25. septembra.

A keďže vieme, že bábkové divadielka rozjasnia očká i našim najmenším návštevníkom, jedno sme si pre drobčekov pripravili v utorok 19. septembra o 9.30 h. Zavítajú k nám herci z Divadla Fí a uvedú svoje batolárium s názvom Lúka - podujatie je určené pre bábätká už od 6 mesiacov približne do 3 rokov. Aby sme zaručili deťom dostatočný komfort, počet miest je obmedzený. Prihláste sa preto vopred prostredníctvom e-mailovej adresy kultura@kniznica.sk.

Pre dievčatá a chlapcov starších ako 3 roky máme v piatok 8. septembra a v piatok 22. septembra o 16.00 h pripravené čítanie a hranie sa v Múdrej ponorke. V piatok 8. septembra budeme čítať z knihy Marty Hlušíkovej s názvom Krištof Vrabec z prvej Cé, o dva týždne neskôr zalistujeme v knižke Jána Uličianskeho s názvom Adelka Zvončeková.

Okrem spomínaných máme v programe pripravené ďalšie a ďalšie zaujímavé predstavenia, prehliadky výstav, workshopy, ba dokonca i krúžky slovenského jazyka pre ukrajinské i slovenské deti. Informácie o každom podujatí nájdete v našom webovom kalendári, týždennom newsletteri, ktorý môžete dostávať do svojich e-mailových schránok, na Facebooku aj Instagrame.

Tešíme sa tiež na všetky informačné hodiny, workshopy a divadelné inscenácie, na ktoré k nám zavítajú školské a škôlkarske triedy. Dovidenia v knižnici!