Leto v knižnici: Na svoje si prídu aj dospelí

Dátum oznamu: 19. 07. 2023

Letné horúčavy môžete prečkať nielen pri vode, ale aj s umením, kultúrou či literatúrou. V Piešťanskom informačnom centre sa v poslednom júlovom týždni budú konať dve podujatia, ktoré zaujmú i dospelých návštevníkov.

Vo štvrtok 27. júla o 17.30 h zavíta do priestorov Piešťanského informačného centra na Pribinovej ulici ukrajinský karikaturista Vladimír Kazanevsky. Slávnostnou vernisážou tam totiž otvoria jeho výstavu s názvom Hlavotoč. Točenie, vytáčanie i strata hlavy spôsobuje narušenie osobnej i kolektívnej rovnováhy a vytvára závrat. Diagnózu i liečenie ponúka práve výstava kresleného humoru V. Kazanevského, ktorý pochádza z mesta Lebedin na Ukrajine. Jeho diela boli vystavované po celom svete, získal viac ako 360 ocenení na medzinárodných karikaturistických súťažiach v 44 krajinách sveta. Kazanevského karikatúry boli publikované v mnohých svetových novinách a časopisoch. Je tiež známy ako lektor teórie umenia karikatúry, ktorý prednášal v mnohých krajinách sveta ako USA, Francúzsko, Japonsko, Taliansko a ďalšie. Žije a tvorí v Kyjeve. Výstavu Hlavotoč si budete môcť pozrieť do 31. augusta.

Posledná júlová sobota sa bude niesť v znamení tvorby pôvodom piešťanského autora Matúša Nižňanského. Ten v sobotu 29. júla o 16.00 h v Piešťanskom informačnom centre predstaví svoju novú knihu, ktorá nesie názov Naprieč krajinou. Básnik haiku Matúš Nižňanský je nositeľom viacerých ocenení, je laureátom Ceny Rudolfa Fabryho za rok 2011, v roku 2018 získal tretie miesto v medzinárodnej literárnej súťaži International Kusamakura Haiku Competition. Svoje básne uverejňoval postupne v zborníkoch Trnavského literárneho klubu, v časopise Dotyky a Slovenské pohľady. Haiku sa začal venovať počas vysokoškolského štúdia, desiatky z nich uverejnil v japonských, talianskych, anglických a amerických e-zinoch. Súčasťou predstavovania novej knihy Naprieč krajinou bude výstava z tvorby autora.

Projekty sú realizované s finančnou podporou Trnavského samosprávneho kraja. Vstup na ne je voľný.