Na svoj posledný odpočinok sa pobral spisovateľ Ján Navrátil

Dátum oznamu: 26. 02. 2024

Informáciu o úmrtí obľúbeného slovenského spisovateľa, básnika, prozaika, scenáristu uverejnil v pondelok 19. februára na sociálnej sieti jeho kolega a kamarát Daniel Hevier: "Vo veku 89 rokov zomrel môj kolega a kamarát Ján Navrátil. Jeho knihy Cestovanie s orangutanom alebo Najmenší kolotoč na svete boli mojimi inšpiračnými zdrojmi v čase, keď som začínal písať pre deti. Janko, odpočívaj v pokoji."

Ján Navrátil sa narodil 13. mája 1935 v Seredi. Vyštudoval na Vysokej škole pedagogickej v Bratislave slovenčinu a nemčinu. Učil na stredných školách v Šuranoch a Galante. Od roku 1971 sa venoval len literárnej tvorbe.

Zameraný bol najmä na literatúru pre deti a mládež. Medzi jeho tvorbu patrí napríklad Z hliny a rosy, Čiarky na dlani, Plachetnica Nonsens, Lampáš malého plavčíka, Guľatá kocka, Klub Lucia a mnohé ďalšie. Napísal niekoľko divadelných a televíznych hier a seriálov. Za svoju tvorbu získal desiatky ocenení ako Cena Fraňa Kráľa, Diplom H. CH. Andersena, Diplom Maxima Gorkého a pod.

Pri príležitosti jeho úmrtia bude v Mestskej knižnici mesta Piešťany prebiehať od 1.- 15. marca 2024 výstava kníh tohto skvelého autora.

Česť jeho pamiatke.

Výstava