Prázdniny s knižnicou plné podujatí

Dátum oznamu: 01. 08. 2023

V Mestskej knižnici mesta Piešťany to žije aj počas letných prázdnin. V rámci prvých letných týždňov nechýbali divadelné predstavenia, tvorivé workshopy, ale aj prehliadky aktuálne inštalovaných výstav. Knižnica sa zatúlala so svojimi podujatiami na Kúpeľný ostrov, pod jej patronátom sa však uskutočnili aj viaceré podujatia pre dospelých. Zaháľať nebude ani v auguste, keď sa okrem iného stane tiež súčasťou Piešťany Street ART Festivalu.

V priebehu júla sa v piešťanskej knižnici konal kreatívny tábor. Deti počas celého týždňa tvorili, vzdelávali ste, ale taktiež si i pripravovali dramatické vystúpenie. Práve s divadelnou inscenáciou malí návštevníci trávili čas i druhú júlovú sobotu na terase hotela Balnea Splendid. Túlavá knižnica a Teátro Neline zavítali na Kúpeľný ostrov s bábkovým predstavením Kvetinová víla. Nasledoval aj literárno-výtvarný workshop.

Počas prvého prázdninového mesiaca sa piešťanská knižnica stala dejiskom viacerých výstav pre deti i pre dospelých. Storočnicu Kristy Bendovej si pripomenuli expozíciou Bola raz prvá trieda. Návštevníkom je táto výstava dostupná do 21. augusta. Jej súčasťou je okrem iného aj slovo vydavateľky Márie Števkovej, ktorá na svoju dlhoročnú priateľku Kristu Bendovú láskavo spomína.

Rýdzo júlovou výstavou boli ukážky z knihy Áďa spadla do kanálu aneb putování dávnou Prahou. Autorka knihy, ilustrátorka Sylva Francová, dokonca zavítala do Piešťan a pre deti si pripravila tvorivé workshopy. Viac sa dočítate v rozhovore s samotnou výtvarníčkou. Ten nájdete v sekcii Rozhovory.

Kto by nemiloval komiks. Výstavu študentov bratislavskej Šupky z medzinárodného projektu Klasika v grafickom románe si návštevníci mohli prezrieť vo foyeri budovy knižnice. Expozícia zachytávala komiksové spracovanie divadelnej hry Alfreda Jarryho s názvom Kráľ Ubu. Na prízemí sa nachádzala tiež emotívna séria fotografií Skutoční hrdinovia v Amazónii, ktoré vznikli objektívom Romana Nemca. 

Počas celého leta, teda do 31. augusta je na prízemí knižnice dostupná i výstava Z rozprávky do rozprávky, ktorá približuje umenie ilustrácie Hedvigy M. Gutierrez. V nadväznosti na výstavu sa konalo viacero jej komentovaných prehliadok, čítaní z kníh, ale aj workshopov, ktoré budú pokračovať aj v auguste.

Matúš Maťátko, jeden z najvýraznejších slovenských výtvarníkov, prišiel 14. júla predstaviť svoju autorskú výstavu Príbehy našej zeme, ilustrovaný svet Matúša Maťátka. Túto expozíciu si vychutnajú celé rodiny. Časť výstavy je totiž venovaná ilustráciám pochádzajúcim z detských kníh, no dominantná je práve sekcia, ktorú si užijú aj starší návštevníci. Publikácie Zvieracia farma (George Orwell) a Prešporské legendy ožívajú (15 súčasných autorov) sú knihy pútavé vizuálne, ale aj obsahovo. Matúš Maťátko nám o nich, ale aj o svojej tvorbe porozprával viac vo video rozhovore. Nájdete ho na webovej stránke knižnice v sekcii Video.

Koncom júla sme uviedli aj výnimočnú výstavu Česko/slovenské okamžiky. Výstava vznikla pri príležitosti 30. výročia rozdelenia Československa v spolupráci s Českým centrom Bratislava a Veľvyslanectvom ČR na Slovensku. Zachytáva dôležité momenty histórie, éru generála Štefánika, obdobie 2. svetovej vojny, časy Pražskej jari i normalizácie. Dostupná je do 18. augusta.

Na svoje si teda v knižnici prídu aj dospelí. Do priestorov Piešťanského informačného centra zavítal 27. júla renomovaný ukrajinský karikaturista Vladimir Kazanevsky. Slávnostnou vernisážou sme tam otvorili výstavu jeho karikatúr s názvom Hlavotoč. Obsahovo diela načrtávajú vzťah človek k autoritám, lepšie povedané k tým, ktorí sa do rolí autorít sami uviedli. Reprezentujú istú formu manipulácie, hovoria o téme dezinformácií, prispôsobovaní sa, o nedostatku odvahy, či o alibizme. 

Len o dva dni neskôr v rovnakom priestore odprezentoval svoju novú knihu piešťanský rodák, básnik haiku Matúš Nižňanský. V rozhovore prezradil, ako jeho druhé knižné dielo s názvom Naprieč krajinou vznikalo, čo je nosnou témou i čo ho ako autora inšpiruje.

Svoju knihu prezentoval aj Milan Poliak. Publikácia nesie názov Soľ pre naddunajských Slovanov a hovorí o tom, že zdanlivo vymyslená rozprávka môže byť odrazom skutočných udalostí z priestoru nad stredným Dunajom okolo roku 900.

O svojej najnovšej knihe však príde porozprávať aj Emma Tekelyová. Na rovnomennom podujatí Byť ženou je úžasné (v každom veku) sa spolu s dcérou Emou, hostkou Jenou Šimkovou – módnou fotografkou, a moderátorkou podujatia, režisérkou Adrianou Totikovou pozhovárajú o kráse, zdraví i móde. Podujatie sa bude konať v záhrade secesného päťhviezdičkového hotela Thermia Palace už v piatok 4. augusta o 20.00 h.

Nielen dospelých návštevníkov iste zaujme rozprávanie piešťanskej rodáčky Eugenie Mocnay. Žije v ďalekej Austrálii, o čom (a nielen o tom) porozpráva vo štvrtok 24. augusta o 17.30 h v priestoroch knižnice.

V auguste budú pokračovať tiež podujatia pre deti. Takmer každodenne sa bude konať viacero komentovaných prehliadok výstav spojených s tvorivými workshopmi. Piešťanskú knižnicu navštívia ilustrátori ako Petra Štefánková, Bystrík Vančo, či Filip Horník, spisovatelia ako Braňo Jobus, bábkoherečky Naďa Balacenko, Kristína Sviteková a ďalší. Bližšie informácie o každom z nich, rovnako aj o presnom čase, nájdete na webovej stránke knižnice v sekcii Podujatia.

Knižnica však opäť vyrazí aj na potulky Piešťanmi. Tentoraz sa ako súčasť Piešťany Street ART Festivalu objaví v piatok 4. augusta o 9.30 h, 11.00 h a 15.00 h s literárno-výtvarnými workshopmi v Piešťanskom informačnom centre. V sobotu 5. augusta o 10.15 h predvedie Divadlo FÍ v Sade Andreja Kmeťa svoju bábkovú inscenáciu Jašter Jeseter.

Už teraz sa v knižnici tešíme nielen na deti z táborov a materských škôl, ktoré k nám pravidelne prichádzajú, ale i na každého jedného, malého i veľkého návštevníka, ktorý prekročí prah mestskej knižnice a obohatí svoju dušu dobrou knihou, či prehliadkou expozícií. Srdečne vás preto pozývame na všetky plánované podujatia. 
Newsletter
Detská knižnica