Spomienky na tábor: Deti básnili o knižnici

Dátum oznamu: 13. 09. 2023

Rastú nám v Piešťanoch ďalšie literárne talenty? Pri niektorých básnických dielkach, ktoré vytvorili deti počas nášho júlového tábora Kreatívna knižnica, o tom ani nepochybujeme.

Zadanie znelo jasne – napísať krátku báseň o knižnici. Školáci popustili uzdu svojej fantázii a okamžite sa dali do práce. Niektorí veršovali, iní nie, všetci však písali o knižnici s láskou a pozitívnym nádychom. Veď každé ráno vchádzali do čarovného sveta, v ktorom je všetko možné. Nataša dokonca napísala, že Dvere do knižnice sú ako portál do fantastického sveta, kde Harry Potter na metle lieta.

Adam rozhodne nezabudol ani na vizuálnu stránku literárnych diel, keď začal veršovať slovami Knižnica je plná kníh, ilustrátor býva v nich. Nečudo, veď táborníci absolvovali viacero workshopov s ilustrátormi, prezreli si výstavy ich diel a pochopili, akú dôležitú úlohu v procese tvorby kníh zohrávajú.

V básňach našich táborových detí sa často opakovalo niečo, čo dodnes drží mnohých čitateľov pri čítaní tlačených kníh:

• Knihy pekne voňajú, aj sa pekne čítajú. (Nataša)

• Vôňa kníh ma vždy ‚ukľudní‘. (Laura)

• Vôňa kníh je príjemná, relax, nápad aj herňa. (Adam)

• Knižnica je plná kníh, cítim vôňu ich. (Sofi M.)

• Nádherné to tu celé je, vôňa kníh k tebe zavanie. (Olívia)

• Na stolíkoch čítame príbehy, ktoré voňajú po knihách. (Sofia C.)

Vôňa rozprávkových knižiek je rozhodne lepšia, ako vôňa učebníc. Svoje o tom vie aj Hugo: „Školské učebnice sú nuda, nechcem, aby zo mňa bola obluda.“ Ak sa teda rozhodnete navštíviť nás a vypožičať si knižku, radi vám poradíme a odporučíme niečo dobré, čo máme aj sami prečítané. „Príjemné sú knihovníčky, v pokoji si vedia čítať knižky.“ (Martin)

Na záver si prečítajte básničku, ktorá vznikla perom desaťročnej Olívie:

2018, to bol pekný rok,
Táto knižnica spravila obrovský krok.
Veľké ocenenie získala, riaditeľka od šťastia výskala.
Najlepšia knižnica roka to bola,
Rozhodne to nebola žiadna smola.
Knihy sa tu spočítať nedajú,
Knihovníci na poriadok dbajú.
Nádherné to tu celé je,
Vôňa kníh k tebe zavanie.
Relaxovať sa tu dá,
Je to tu samá beseda.
Miestností je tu strašne veľa,
Na stenách sú povešané diela.
Táto knižnica je vážne super,
Na tábor sem každý rok chodiť budem.
Na workshopoch sa dobre mám,
Kamošky tam tiež vídam.
Atmosféra je vážne super,
Uspokojil by sa aj Sheldon Cooper.
Týmto svoju báseň zakončujem,