Tip na čítanie: Poézia plná emócií

Dátum oznamu: 07. 09. 2023

Čo pre vás znamená domov? Útočisko? Miesto, kde môžete byť sami sebou? Miesto, v ktorom sa cítite bezpečne aj so všetkými svojimi démonmi? O domovoch a troch rôznych ženských osudov s nimi spätých hovorí vo svojej básnickej zbierke Mirka Ábelová. Jej kniha Dom je naším dnešným tipom na čítanie.

Piata básnická zbierka slovenskej autorky, obľúbenej poetky Miroslavy Ábelovej, rozohráva príbehy troch žien v jednej obci: osamelej starnúcej alkoholičky, ktorej padá na hlavu vlastný dom, mladej matky, ktorá sa s rodinou presťahuje z paneláku v meste do nového domu na dedine a ženy z chatrče na okraji obce, ktorej život obmedzili a zmenili tajomné myši. Všetky tri príbehy rámcuje DOM – dom, ako priestor, v ktorom sa cítime v bezpečí a sami sebou, no často aj akoby vo väzení, či dokonca v ohrození života.

Básne v zbierke Dom sú písané s ľahkosťou, i keď rozoberajú osudy do hĺbky. Sú plné emócií, situácií, v ktorých sa mnohí nájdu, no nútia čitateľa premýšľať, spoznávať, chápať. Čerešničkou na torte sú už len expresívne ilustrácie trojice výtvarníčok Jana Farmanová, Katarína Janečková Walshe, Ivana Šáteková.

Príďte si knihu prečítať do našej knižnice, alebo si ju vypožičajte a vychutnajte počas jesenných večerov v pokoji svojho DOMU.

Knihu M. Ábelovej sme mohli zakúpiť vďaka projektu Kvalitnou akvizíciou k podpore vzdelávania, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.