Tipy na čítanie pre deti

Dátum oznamu: 07. 09. 2023

Knižničné regály sa nám pravidelne plnia novinkami nielen zo sveta „dospeláckej“, ale aj detskej literatúry. Dnes vám ponúkame dva tipy na dobré čítanie pre mladých čitateľov, aby si mohli oddýchnuť od školských povinností vo svete fantastických príbehov a nekonečných možností.

Prvým dnešným tipom je knižka Agáta, kde si? od spisovateľky Tatiany Oľhovej. Jej príbeh ilustrovala Eva Škandíková, a to mimoriadne dobre – kniha sa totiž stala jedným z laureátov ocenenia Najkrajšia kniha Slovenska 2022 v kategórii literatúra pre deti a mládež.

Príbeh je o Agáte, ktorá sa stále nudí. Jej najväčší sen je mať mobil, lebo život s ním bude podľa nej krajší, pestrejší, rýchlejší a hlavne zábavnejší. Keď sa jej želanie konečne splní a mobil dostane, je najšťastnejšia na svete. Vypustí všetko, čo sa deje okolo nej, a vníma len prístroj, s ktorým je neustále spojená cez palec. Keby sa dalo, stane sa jeho súčasťou. A naozaj! Mobil ju doslova a dopísmena pohltí. Vnútri v mobile však platia úplne iné pravidlá ako vonku a navyše tam žije plno čudných bytostí. O tom, či si Agáta zvykne na svoju novú počítačovú rodinu, alebo jej bude chýbať skutočná rodina, sa dočítate v knižke, ktorú si môžete požičať aj v našej knižnici. Nájdete ju v oddelení pre deti a mládež.

Druhým odporúčaným dielkom je kniha Veroniky Šikulovej s názvom Zelená pošta. Táto knižka rozpráva príbeh o dvoch bratoch, ktorí zažívajú v prírode veľké dobrodružstvá. Niektoré sú skvelé, napríklad bunker v záhrade, inokedy ich zase poštípu včely. V knižke počuť vietor, stromy, ba dokonca sa v nej prechádzajú zvieratká, je plná dobrodružstiev, humoru, krásnych jazykových obrazov a lásky. Vzájomnej i tej k prírode. Názov knihy je inšpirovaný albumom Pavla Hammela. Poďte do nej na návštevu - možno stretnete líšku, dudka pod čerešňou, poľné vtáčky nad záhradou, nosorožíka... Nech sa vám v nej zelení! Zelenú totiž svet dnes potrebuje najviac!

Obe knižky sme mohli zakúpiť vďaka projektu Kvalitnou akvizíciou k podpore vzdelávania, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.