obrázok

Váry Ľubomír (1958)

Narodený
Hlohovec

Pôsobnosť
Piešťany

Typ autority
dlhoročný pedagóg na umeleckej škole, zakladateľ Piešťanského dixielandu

Životopis
Ľubomír Váry je zrakovo postihnutý pedagóg. Od útleho detstva trpel ťažkou slabozrakosťou. ZŠ i gymnázium navštevoval vo svojom bydlisku. Po strate zraku sa rozhodol pre štúdium na Konzervatóriu pre mládež s poruchami zraku v Prahe. Absolvoval v r. 1983. Vyučuje na Základnej umeleckej škole v Piešťanoch. Ako pedagóg založil hudobnú skupinu Piešťanský dixieland, ktorá po prvý raz verejnej vystúpila v roku 1984. Hudobná skupina Piešťanský dixieland – pod jeho vedením svojimi koncertnými vystúpeniami šíri dobré meno mesta doma i v zahraničí. Bez nároku na finančnú odmenu vystupovali aj v kultúrnych podujatiach organizovaných mestom.
V roku 1989 získal Ľ. Váry na 3. ročníku Slovenského jazzového festivalu, na súťažnej prehliadke slovenských jazzových skupín Cenu za vynikajúce pedagogické výsledky pri práci so súborom Piešťanský dixieland.
V roku 1995 získal Piešťanský dixieland Cenu primátora v oblasti kultúry - Kultúrny počin roka 1995. V novembri 2009 Piešťanský dixieland oslávil koncertom svoje 25. narodeniny. Na oslavnom koncerte predstavili svoje narodeninové cédečko Lady be good 2009.
Dňa 29. marca 2011 sa stal laureátom ocenenia "Pedagóg, na ktorého sa nezabúda", ktoré každoročne udeľuje primátor mesta Piešťany.
V decembri 2014 Ľ. Váry vydal ďalšie CD Piešťanského dixielandu - Tridsať rokov dixielandovania.

Odkazy

Newsletter
Detská knižnica