obrázok

Vajda Marián (1965)

Narodený
24. 03. 1965, Považská Bystrica

Pôsobnosť
Bratislava

Typ autority
Majster sveta družstiev juniorov, juniorský majster Európy v štvorhre, v súčasnosti úspešný tréner.

Citácia
Autor textu: Štefan Gregorička.

Životopis
Jedným z prvých piešťanských tenistov, ktorí sa dostali do medzinárodného povedomia, boli Marián Vajda a Branislav Stankovič. V roku 1984 dosiahli najväčší úspech v dovtedajšej histórii slovenského tenisu, keď vyhrali Galeov pohár a stali sa tak neoficiálnymi majstrami sveta v juniorskej kategórii.
Marián Vajda už v žiackom veku získal pod vedením trénera Iva Doležálka pre Slovan Kúpele Piešťany prvé tituly majstra Slovenska. K nim pridal už ako hráč Slovana Bratislava aj titul dorasteneckého majstra ČSSR. Vyhral aj viacero mládežníckych medzinárodných turnajov. Po úspešných výsledkoch na turnajoch v USA a Austrálii sa zaradil do najlepšej desiatky svetových juniorov. V roku 1984 sa podieľal na zisku titulu juniorského majstra sveta družstiev. Vo finále vyhrala ČSSR nad Argentínou 4:1. Najvyššie umiestnenie v rebríčku ATP dosiahol v roku 1984 ako 34. hráč sveta. V r. 1992 sa zúčastnil olympijských hier v Barcelone. Po skončení aktívnej činnosti sa stal veľmi úspešným trénerom, do 5. mája 2017 pôsobil ako tréner mužskej svetovej jednotky, Srba Novaka Djokoviča. Vajda trénoval Djokoviča jedenásť rokov bez prestávky (2006 – 2017), počas ktorých vyhrali dvanásť grandslamových titulov. V apríli 2017 ho Srb prepustil a začal spolupracovať s Andrem Agassim. Nedarilo sa mu, preto si o rok neskôr Slováka zavolal naspäť a s Američanom sa rozlúčil. Po návrate majú za sebou štrnásť mesiacov a päť grandslamových turnajov. Djokovič z nich vyhral tri!
Najväčšie úspechy: Majster sveta družstiev juniorov, juniorský majster Európy v štvorhre, držiteľ bronzovej medaily z MS juniorských družstiev, viacnásobný majster ČSSR.
Je brat herca Mariána Vajdu.

Ocenenia
Krištáľové krídlo
Newsletter
Detská knižnica