Metelka Jozef (1986)

obrázok

Narodený
08. 09. 1986, Piešťany

Pôsobnosť
Veľká Británia

Typ autority
Cyklista, trojnásobný majster sveta v cyklistike, držiteľ dvoch zlatých a jednej striebornej medaily z paralympijských hier v Brazílii 2016.

Životopis
Narodil sa v Piešťanoch. Od malička sa venuje mnohým športom, predovšetkým lyžovaniu a cyklistike (od troch rokov). Od šiestich rokov trénoval tenis, ktorý sa stal v tom období jeho prvoradým športom, no lyžovania sa nevzdal, pretože bol to jeho veľký koníček. Veľa času trávil aj na tenisových kurtoch, ako študent piešťanského gymnázia sa zúčastňoval mnohých turnajov. Dlhodobo žije vo Veľkej Británii. Založil si tam verejnú tenisovú školu. Práve tu (neďaleko Oxfordu) utrpel v roku 2009 úraz, pri ktorom prišiel o časť ľavej nohy. Cestou na motorke narazilo do neho auto. Aj v tejto situácii bol preňho prvoradý pohyb. Chodil do posilňovne, začal opäť aktívne športovať. Necelý rok po nehode už lyžoval v Alpách. Napriek hednikepu sa venuje aj skialpingu. Aby mohol vykonávať všetky športy, ktoré miluje, má náhradné nohy vyrobené na mieru. Ako prvý Európan má bionickú nohu. Americká firma BiOM, ktorá ju vyvíjala šesť rokov, si Metelku vybrala ako najlepšieho na jej prezentovanie a vyskúšanie. Cyklistike sa venuje profesionálne. Svojou vytrvalosťou, húževnatosťou a nesmiernou pracovitosťou získal úžasné úspechy. Trojnásobný svetový šampión sa stal Paralympionikom roka 2015. Na paralympiáde v Brazílii 2016 získal dve zlaté olympijské medaily a jednu striebornú.
Slovenský reprezentant Jozef Metelka získal začiatkom marca 2017 na MS v dráhovej paracyklistike v Los Angeles zlatú a striebornú medailu.
Začiatkom júla 2017 sa stal celkovým víťazom Svetového pohára v cestnej paracyklistike za rok 2017. Rozhodlo o tom finálové podujatie seriálu v holandskom Emmene.
13.9.2019 získal zlatú medailu v časovke na MS UCI v cestnej paracyklistike v holandskom Emmene a 19.3.2019 striebornú medailu v holanskom Apeldoorne v disciplíne 1 km s pevným štartom a stíhacích pretekoch na 4 km titul svetového šampióna. V januári 2020 získal striebornú medailu na majstrovstvách sveta v dráhovej paracyklistike v kanadskom Miltone. Na kilometrovej trati s pevným štartom piešťanský paracyklista obsadil v kategórii C4 druhé miesto za Britom Jodym Cundym.

Ocenenia
Najlepší športovec TTSK za rok 2016
Cena za prínos k rozvoju TTSK v oblasti športovej činnosti
Newsletter
Detská knižnica