Baluchová Kristína

Typ autority
Autor, spisovateľka, redaktorka, aktivistka, inštruktorka jógy

Životopis
Vyštudovala Filozofickú fakultu UCM v Trnave, odbor psychológia. V roku 2014 ukončila psychoterapeutický výcvik (kognitívno–behaviorálny smer). Absolvovala kurzy z oblasti personálneho manažmentu a aj krátky pobyt v budhistickom kláštore v Nepále. V rokoch 2004-2009 lietala pre spoločnosť SkyEurope Airlines. Po skončení vysokej školy pracovala prevažne v HR a neziskovom sektore. V roku 2011 založila občianske združenie OZ P(L)UTO, ktoré sa zameriavalo na sociálnu inklúziu a podporu ľudí s hendikepom. Pracovala aj ako redaktorka TV Bratislava. Niekoľko rokov žila v Spojených arabských emirátoch, kde sa jej narodila prvá dcérka.
Kristína Baluchová sa v súčasnosti venuje najmä písaniu kníh pre deti a dospelých. Debutovala v roku 2011 knihou Lietam v tom tiež, ktorú pôvodne napísala ako dokument o páde spoločnosti SkyEurope Airlines. Nasledovala ďalšia novela s tematikou lietania, Let 365 (2013), ktorá predstavovala reflexiu dopravného pilota počas letu do Lagosu. V roku 2014 vydala zbierku intímnej lyriky Ako kaluže, ktorá bola doplnená aj o fotografie Romana Ferstla. V roku 2020 jej vyšiel psychologický román s detektívnou zápletkou s názvom Od Tatier k Dubaju.
Od roku 2015 sa venuje aj tvorbe pre deti – vydala arteterapeutickú zbierku básničiek Kamoši z vypáraného svetra (2015), neskôr sériu príbehov z leteckého prostredia pre deti a mládež s názvom Kapitán Padák (2016-2019). V roku 2021 jej vyšla kniha pre deti s názvom Záhada knižnice na konci ulice, ktorá obsahuje aj test čítania s porozumením a informácie o slovenských knižniciach.

Odkazy

Newsletter
Detská knižnica