obrázok

Zázračný oriešok 2006

Dátum: 23. 05. 2006 Autor: Silvester Lavrík

Kniha v rozhlase - rozhlas v knihe

Aby bolo od začiatku jasná, kto som, musím sa vám priznať, že mám rád len rozprávky so zlým koncom_ To sú také rozprávky, v ktorých na konci nikomu ani len nenapadne povedať a žili šťastne až do smrti," lebo by ho všetci považovali za blázna. A keď už hovorím, poviem vám ešte čosi, Ani deti nemám rád. Teda mám ich rád, dokonca by som ich najradšej zožral, ale to sa vraj zatiaľ nesmie.
Ešte k mojím obľúbeným rozprávkam. Rozprávok so zlým koncom je strašne málo. A tak som sa veľmi potešil keď som sa dozvedel, že jestvuje festival rozprávok, ktorý sa síce volá Zázračný oriešok, čo neveští nič veselé, lebo určite tam bude zasa dobro v jednom kuse víťaziť nad zlom., ale nevadí, idem tam a hneď po príchode ukrutne vyľakám nejaké dieťa a to mi hneď spraví náladu Lebo rozprávky a detiská, to sa akosi navzájom priťahuje a tak ich tam určite bude tristo-päťsto. A možno sa tam predsa len nájde aspoň) jedna rozprávka, kde to dopadne tak, ako sa to páči i mne. Ako ste už isto postrehli, mne sa páči, keď zlo zvíťazí na celej čiare a definitívne, dupoce nožičkami a deti plačú a dospelí si zhrozene zakrývajú oči.
Ešte k tým detiskám. Sú to neznesiteľne zákerné krpaté potvory, ktoré neustále niečo chcú. A najviac ma na nich rozčuľuje to, že aj ony majú rady rozprávky. Moje rozprávky ! Len čo sa niekde vyskytne zaujímavá rozprávka, môžete dať krk na to že do piatich minút sa tam zjavia detiská. Veselé, uchichotané, okaté, pekné a hlavne zvedavé, či to všetko ako obyčajne dobre dopadne. A to je hlavný dôvod, prečo by som ich najradšej všetky zožral. Ja chcem všetky rozprávky len pre seba a pre nikoho iného. A chcem. aby končili tak, ako sa to páči mne_
Ešte k tomu festivalu. Festivaly sú sviatky. Taký je základný význam slova festival. Zázračný oriešok je sviatkom rozprávky. Rozprávky, ktorá pozná svojho čitateľa poslucháča tak dobre, že si môže dovoliť požmurkávať naňho úplne kamarátsky, občas figliarsky a sem-tam dokonca úplne potmehúdsky. A taký je aj Zázračný oriešok, festival sviatok, ktorý majú rady deti, spisovatelia, ilustrátori aj herci, dramaturgovia a režiséri, tety knihovníčky a tuším i že ho začínam mať rád dokonca aj i ja. Ale nikomu to, prosím, nepovedzte.
Na Zázračnom oriešku bude milých ľudí a rozprávok habadej a na to sa veľmi teším, lebo ich všetkých zožeriem a potom si budem čítať rozprávkové knižky a počúvať rozhlasové rozprávky sám a nikto mi nebudúce rozkazovať, ako majú skončiť, takže skončia úplne skvelo. teda katastrofálne, draci premôžu rytierov, princezné sa premenia na žaby a vezmú si drakov za ženy a v rozprávkach bude konečne všetko tak, ako sa to mne páči a keď sa naštvem, tak im schrúmem aj ten oriešok zázračný rozprávkový celý a hotovo. Ak mi neveríte, prídite sa pozrieť do Piešťan, kto zvíťazí či ja, alebo rozprávky s dobrým koncom. A nebojte sa., budú tam všetci„ aj ujo Dušan
Dušek a jeho zjem úplne prvého. Ham!
Newsletter
Detská knižnica