obrázok

Piešťanské zlaté stuhy - Concours d'élégance 2015

Dátum: 15. 06. 2015 Autor: Eva Jančinová
Počas dní 11. až 14. júna 2015 Piešťany hostili 24. ročník prestížneho podujatia Piešťanské zlaté stuhy - Concours d'élégance 2015. Tímu organizátorov v zložení Slovenské liečebné kúpele Piešťany, firma Horňák Ján, AMK VCC Piešťany, Mesto Piešťany, Asociácia historických vozidiel SR – pod taktovkou riaditeľa pretekov Jána Horňáka – sa opäť podarilo do nášho mesta pritiahnuť krásne veterány, ktoré učarovali snáď každému, kto ich videl. Svoje najnovšie prírastky v zbierkach prichádzajú každoročne do Piešťan predviesť účastníci z viacerých krajín.

Program začal vo štvrtok 11. júna slávnostným privítaním účastníkov v Kursalone, po ktorom nasledovala propagačná jazda pešou zónou cez Kolonádový most smerom na Kúpeľný ostrov. Piatok sa niesol v duchu pretekov na trase v okolí Piešťan. Trasu volia organizátori každý rok inú - tentokrát účastníci navštívili ranč Podkylava či vinárstvo Vinidi v Bábe, kde sa zúčastnili prehliadky výroby kvalitných slovenských vín, ocenených na mnohých medzinárodných i domácich súťažiach. Podvečer po príchode do Piešťan sa oldtimery predstavili domácim i návštevníkom mesta na pešej zóne.

Divácky najatraktívnejším dňom však bola sobota, na ktorú bol pripravený bohatý program. Popoludnie na Kúpeľnom ostrove bolo skutočnou pastvou pre oči - vystavené boli historické závodné autá, motocykle a špeciály, ako aj historické traktory a historické stabilné motory. V hudobnom pavilóne Harmony zahrala country skupina Neznámi a množstvo atrakcií bolo pripravených i pre deti. Pri jazierkach prebehla autogramiáda významných motoristických pretekárov. Vrcholom niekoľkodňového podujatia bolo nepochybne večerné slávnostné vyhodnotenie a prehliadka pred hotelom Thermia Palace, ktorú hudobne doplnila Vokálna skupina Sklo, Dáša Libiaková & Ladies Chamber Trio. Večer už tradične ukončil veľkolepý ohňostroj, ktorý z Kúpeľného ostrova a Kolonádového mosta sledovali stovky ľudí.

24. ročníka Piešťanských zlatých stúh sa zúčastnilo niekoľko desiatok oldtimerov rôznych značiek a roku výroby. Mnohé z nich sú unikátmi v európskom, ba dokonca i svetovom meradle. Medzi top zaujímavosti patrili napríklad najstarší veterán Renault NC (rok výroby 1903), Oldsmobile 6C Runabout (1904), Hupmobile 20 C (1910) alebo Ford T roadster (1917).

Podujatie začalo v Piešťanoch písať svoju históriu v tridsiatych rokoch 20. storočia. V rokoch 1932 až 1937 sa konávali slávne súťaže o najkrajší automobil. Boli vyvrcholením cieľových jázd do Piešťan a zúčastňovali sa na nich aj známi kúpeľní hostia či tunajší lekári s nablýskanými automobilmi. Tradícia súťaže bola obnovená po roku 1980 pod názvom Piešťanské zlaté stuhy – Concours d'Élégance už ako prehliadka historických vozidiel.
Newsletter
Detská knižnica