obrázok

Otvorenie letnej kúpeľnej sezóny 2016

Dátum: 06. 06. 2016 Autor: Eva Jančinová
Počas prvého júnového víkendu sa v Piešťanoch už tradične konalo jedno z najvýznamnejších kultúrnych podujatí roka – Otvorenie letnej kúpeľnej sezóny. V tomto roku Piešťany oficiálne privítali letnú sezónu už po 25. krát. Okrem hlavného programu a množstva sprievodných podujatí bola pre návštevníkov pripravená i úplná novinka - obyvatelia a návštevníci mesta dostali možnosť využiť kyvadlovú autobusovú dopravu.

I keď hlavným dňom víkendového podujatia býva tradične sobota, už v predvečer oficiálneho zahájenia sezóny si mohli návštevníci užiť niekoľko podujatí. Galéria Fontána v piatok podvečer otvorila unikátnu výstavu krojovaných bábik z celého Slovenska, ktorá sa už v minulom kalendárnom roku stretla s obrovským úspechom. Po vernisáži sa oplatilo zájsť do mestského parku, kde v hudobnom pavilóne vystúpil gajdošský orchester Spojené huky Slovenska, ktorý je prvým a zatiaľ aj jediným svojho druhu na Slovensku.

V sobotu 4. júna prebiehal počas celého dňa hlavný program Otvorenia letnej kúpeľnej sezóny. Sériu podujatí už v ranných hodinách odštartovala koncertom na Kolonádnom moste kapela 3D Band. O 10.00 h nasledovalo tradičné Slávnostné požehnanie prameňov v hudobnom pavilóne Harmony na Kúpeľnom ostrove, ktorého sa zúčastnili predstavitelia cirkví so zastúpením v Piešťanoch a hlavní predstavitelia mesta. Nasledoval slávnostný sprievod mestom od Kúpeľného ostrova k Hudobnému pavilónu v mestskom parku, kde bola o 11.00 h letná kúpeľná sezóna 2016 slávnostne otvorená.

Po oficiálnej časti patrilo celé popoludnie až do večerných hodín zábave. O 14.00 h sa začal kultúrny program v Hudobnom pavilóne v mestskom parku, kde si mohli návštevníci užiť vystúpenie Dáši Libiakovej a Dámskeho komorného tria, tanečného umeleckého súboru Atašé, a capella zoskupenia Otto Voce, Martina Babjaka a Daniela Buranovského. Vo večerných hodinách vystúpila "superstaristka" Emma Drobná s kapelou a záverečnú koncertnú bodku urobila skupina Desmod. Počas Otvorenia letnej kúpeľnej sezóny bol verejnosti predstavený aj nový maskot Piešťan, ktorým sa stal Páv Adam. Spolu s primátorom mesta Piešťany Milošom Tamajkom ho pokrstili Martina Moravcová a jej deti.

V meste zároveň prebiehalo množstvo sprievodných podujatí, ktoré sa oplatilo navštíviť. Jedným z nich bolo podujatie na Námestí slobody, ktoré zorganizovali pedagógovia a študenti z Hotelovej akadémie Ľudovíta Wintera pri príležitosti 70. výročia založenia školy. Ďalším sprievodným podujatím boli už tradične preteky dračích lodí. Na siedmom ročníku Dragon cupu obhájil prvenstvo piešťanský Neptún klub. Na charitatívnom podujatí Deň s ozbrojenými zložkami, ktorý sa konal pri Dome umenia, sa mohli deti vyblázniť na šmykľavke v tvare hasičského auta či v hasičskej pene. Ďalšie atrakcie čakali na deti v mestskom parku. Do Otvorenia letnej kúpeľnej sezóny sa zapojilo aj Balneologické múzeum, ktoré pripravilo celodenný program v parku pred budovou svojej hlavnej expozície. Neodmysliteľnou súčasťou sa stala Výstava kaktusov, sukulentov a bonsajov a sympózium Kaktusárske Piešťany, obe prebiehajúce na Malej scéne Mestského kultúrneho strediska mesta Piešťany. Na lodenici v sobotu prebiehala akcia Leto vitaj – Jumping open air party.

Taktiež na nedeľu boli pripravené podujatia, ktoré domácim i cezpoľným spríjemnili víkend. V Hudobnom pavilóne v mestskom parku začal program od štrnástej hodiny vystúpením súborov z partnerských miest Poděbrady, Luhačovice, Ustroń, Hajdúnánás, Heinola, ako aj mestskej časti Pekingu - Xicheng. Mesto Piešťany reprezentovali domáce folklórne súbory Máj, Slnečnica, Žito a Ľudová hudba Petra Obucha.
Newsletter
Detská knižnica