900. výročie prvej písomnej zmienky o Piešťanoch

V roku 2013 si Piešťany pripomínajú 900. výročie prvej písomnej zmienky o meste, ktorá bola spomenutá v Zoborskej listine. Prvá písomná zmienka je označenie najstaršieho písomného dokladu o určitej obci, meste, hrade alebo panstve a dokladá to, že objekt existoval.

Zoborská listina z r. 1113

Datovaná rokom 1113, obsahuje majetkový súpis zoborského opátstva. Vzhľadom k tomu, že v listine je uvedených vyše 150 dedín a rôznych orientačných bodoch v ich chotároch, je neobyčajne cenným miestopisom celého západného Slovenska na začiatku 12. storočia. Svedčí tiež o organizácii cirkevného života benediktínskymi mníchmi. Benediktínsky kláštor sv. Hippolyta na úpätí Zobora bol najstarším na Slovensku a zanikol ešte za panovania kráľa Mateja Korvína.

Medzi menami osôb a názvami obcí uvedenými v listinách je najviac slovenských, potom nemeckých a latinizovaných. Svedčí to o tom, že Nitrianske panstvo ešte i v 12. storočí, dávno po rozpade Svätoplukovej ríše, bolo významným centrom slovenskej etnogenézy a svedčí tiež o postupnom začleňovaní neslovanských etník do slovanského prostredia a ním vytvorených správnych a nábožensko-kultúrnych štruktúr. V listinách nie sú spomenuté maďarské názvy a mená, čo dosvedčuje, že Nitra, ako bývalé ústredné vladárske stredisko, si v 12. a pravdepodobne i v polovici 13. storočia zachovala slovanský charakter. Zoborské listiny sa zachovali v origináli (prvá je dosť poškodená, druhá pomerne zachovalá na pergamene) a sú v depozite Biskupského úradu v Nitre.

V Piešťanoch je možné vidieť kamenný reliéf Zoborskej listiny na začiatku pešej zóny. Autorom reliéfu je Patrik Kovačovský.

Newsletter
Detská knižnica