obrázok

Poďme objavovať Česko a Slovensko
/ výstava, pre deti

11. 06. 2021 - 12. 09. 2021 Mestská knižnica mesta Piešťany

Výstava veľkoplošných ilustrácií na motívy kníh Márie Nerádovej Pojďme objevovat Česko a Poďme objavovať Slovensko.

Výstava Poďme objavovať Česko a Slovensko jednoduchou, náučnou a vtipnou formou prezentuje mestá, pamätihodnosti a prírodné lokality oboch krajín. Skladá sa z dvoch častí. Prvá časť vychádza z knihy Márie Nerádovej Poďme objavovať Slovensko. Na potulkách Slovenskom návštevníci spoznajú Bratislavu, navštívia Festival duchov a strašidiel na Bojnickom zámku, preletia balónom ponad Tatry do Banského múzea v Banskej Štiavnici, v Martine sa poprechádzajú po Múzeu slovenskej dediny, z rebríka spoznajú krásy Slovenského raja, posedia si pri Liptovskej Mare, navštívia jaskyňu či Spišský hrad a oddýchnu si v piešťanských kúpeľoch v termálnej vode, pri vodoliečbe či masáži.
V druhej časti, ktorá vznikla na motívy knihy Pojďme objevovat Česko, sa s hlavnou postavou - prasiatkom Oliverom a jeho zvieracou rodinkou vydáme na potulky Českom. Navštívime hlavné mesto Praha, národný park České Švajčiarsko, rozprávkový zámok Hluboká, pozrieme si kamenné veže v Adršpašských skalách, raj vlakov a lietadiel v Národnom technickom múzeu, tehlové domčeky v meste topánok Zlíne. Nazrieme do priepasti Macocha, poplavíme sa na loďke v Punkevnej jaskyni, v Beskydách vyjdeme k soche Radegasta a k farebným chalúpkam na Pustevnách, sfárame do baní v Ostrave, vysutou lanovou dráhou sa dostaneme k „vesmírnej rakete“ – televíznej veži na vrchole Ještěd, v zime sa vyvezieme lanovkou na najvyššiu horu Krkonôš Sněžku. Výlet ukončíme pod veľkým vianočným stromčekom na námestí v Českom Krumlove.

Výstava deťom poskytuje nové zaujímavé poznatky, dospelým návštevníkom možnosť všeobecného vzdelávania v histórii, geografii, cestovnom ruchu. Zároveň vytvára priestor k podpore rozvoja turizmu, pretože ponúka rodinám s deťmi inšpiráciu k návšteve historických, prírodných a iných turistických lokalít v Čechách a na Slovensku.
Výstava má množstvo sprievodných podujatí pre deti i dospelých: divadelné predstavenia, náučné kvízy, komentované prehliadky, prezentácie historických a turistických zaujímavostí Čiech a Slovenska, premietanie videoprezentácií Cyklopotulky po Česku, výstavu fotografií na tému bezbariérovej turistiky, prezentácia „Cyklotrasy roku 2021" a ďalšie. Partnerom výstavy je CzechTourism Slovensko.

Koncept a výtvarno-priestorové riešenie výstavy pripravil ilustrátor Ďuro Balogh, výtvarníčka Kristína Hrončeková, architekt Juraj Žilinčár v spolupráci s Máriou Nerádovou na motívy kníh Pojďme objavovat Česko a Poďme objavovať Slovensko.
Výstava je súčasťou festivalu Keď čítanie je čtení XIII., ktorý sa koná pod záštitou českého veľvyslanca na Slovensku Tomáša Tuhého a primátora mesta Piešťany Petra Jančoviča.

Usporiadateľ: Mestská knižnica mesta Piešťany

Finančná podpora podujatia: Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín - KULTMINOR.
Newsletter
Detská knižnica