obrázok

ANDANTÉNA alebo nakuknutie do histórie rozhlasových rozprávok
/ iné, pre deti

19. 05. 2016 o 11.00 h Mestská knižnica mesta Piešťany

Rozhlasové vysielanie na Slovensku oslavuje v tomto roku svoje 90. narodeniny.

Prvé rozhlasové vysielanie z Bratislavy sa uskutočnilo 3. augusta 1926. V tom istom roku sa začali z rozhlasového éteru ozývať aj rozprávky. Najprv boli len čítané z knižiek, neskôr sa začali tvoriť rozprávkové hry a rozhlasové rozprávky sa stali neoddeliteľnou súčasťou života detí i dospelých. Možno si ešte vaši starí rodičia pamätajú, s akým nadšením vždy v nedeľu ráno počúvali rozprávky z rádia a každý večer zaspávali pri rozprávkach v programe Dobrú noc, deti. Aj keď neskôr pribudli domov gramofóny a platne s rozprávkami či magnetofóny s nahrávkami, čaro rozhlasu nikdy žiadna technika nenahradila.

Poďme spolu nakuknúť do histórie rozhlasových rozprávok! Je určite zaujímavá a pestrá. Sprievodcu nám bude robiť rozprávkový psík ANDANTÉNA (s chvostom, fúzikmi a uškami ako anténky) a rozhlasový archivár (s hlasom Borisa Farkaša).

Na podujatí venovanom 90. výročiu vysielania rozhlasovej rozprávky sa deťom okrem Andantény prihovoria známe herečky, ktoré prepožičali svoje hlasy rozhlasovým rozprávkam – Zuzana Kronerová a Oľga Belešová. Do tajomstiev vzniku rozhlasových rozprávok zasvätia malých poslucháčov rozhlasoví tvorcovia - dlhoročná rozhlasová dramaturgička a autorka projektu ANDANTÉNA Beata Panáková, rozhlasová režisérka a dramaturgička Milena Lukáčová, majstri zvuku Ľubica Olšovská a Stanislav Kaclík.

Usporiadateľ: Mesto Piešťany, Mestská knižnica mesta Piešťany, RTVS

Newsletter
Detská knižnica