image

Plavecký hrad

Establishment date
medzi rokmi 1256 - 1273

Adress
Plavecké Podhradie,
Plavecké Podhradie

Plavecký hrad, Plavecké Podhradie (31 km SZ) .
Zrúcanina hradu na strmom bralnatom kopci na úpätí Malých Karpát. Hrad vznikol ako kráľovská pohraničná pevnosť medzi 1256 - 1273. Vlastnil ho i Ctibor zo Ctiboríc, neskôr grófi zo Sv. Jura a Pezinka, Szerédyovci, Salmovci, Fuggerovci a Balassovci. Od roku 1641 až do 20. storočia boli pánmi hradu Pálffyovci. V roku 1707 hrad počas troch dní ostreľovalo cisárske vojsko v boji proti kuruckým povstalcom, čím zničilo jeho 450 - ročnú slávu. Odvtedy ho už neobnovili.
Gotický hrad tvoril strednú časť dnešnej ruiny, pozostával z hranolovej veže a paláca. V druhej polovici 16. storočia hrad nákladne prestavali na dokonalú renesančnú pevnosť s dolnými nádvoriami.
Na hrade bola v rokoch 1579 - 1582 tlačiareň kazateľa Bornemiszu, kde sa tlačili kalendáre a náboženské knihy.
Hrad sa preslávil i činom Petra Bakiča, ktorý oslobodil z Holíčskeho hradu Zuzanu Révayovú a chránil ju na Plaveckom hrade. Pod hradom sa nachádza sústava jaskynných chodieb, ktorých spojitosť s hradom nie je vylúčená. A snáď sú v nich ukryté i hradné poklady...
Z hradu je výborný výhľad na Borskú nížinu a časti Malých Karpát. Na západnom svahu hradného vrchu sa nachádza Plavecká jaskyňa /dlhá 125 m/, vrch Pohanská - zvyšky keltského sídliska /oppida/, v štátnej prírodnej rezervácii chránená vzácna suchomilná a teplomilná vegetácia a živočíšne spoločenstvá na vápenatom podklade.
Súčasťou obce je i renesančný kaštieľ prístupný gaštanovou alejou, postavený Mikulášom Pálfym.
Východiskom k zrúcanine Plaveckého hradu je Plavecké Podhradie. Trasa vedie modrou značkou od železničnej stanice Plavecké Podhradie a k zrúcanine hradu trvá asi 1 hodinu.
Jednotlivé objekty hradu:
hradný palác (2. pol.13.st., renesancia), opevnenie hradu (2. pol.13.st., renesancia)
V okolí Kaštieľ Plavecké Podhradie; Archeologická lokalita Pohanská; Vrch Vápenná; Hrad Ostrý Kameň.

Newsletter
Detská knižnica