image

Hrad Sivý kameň

Establishment date
polovica 14. storočia ?

Adress
Podhradie,
Podhradie

Zvyšky zrúcaniny hradu Sivý kameň sa nachádzajú v chránenom území na andezitovej homole nad obcou Podhradie - okres Prievidza, v okrajovom pásme pohoria Vtáčnik, na styku s Ciglianskym predhorím Hornonitrianskej kotliny. Lokalita je dostupná z obce krátkym neoznačeným výstupom.
Hrad vybudovaný vari v 1. pol. 14. storočia, spravovaný kastelánmi z Bojníc do roku 1388, riadil a vojensky zabezpečoval južnú časť kráľovských hornonitrianskych majetkov. V roku 1434 hradné panstvo získali do dedičného vlastníctva Majténiovci, ktorí v storočí stavovských povstaní doplatili na vernosť cisárovi. V roku 1626 hrad Sivý kameň dobyli a vyplienili povstalci Gabriela Betlena. Hrad, ktorý potom plnil už iba funkciu skladiska a panského väzenia, na začiatku 18. storočia znovu spustošili kuruci Františka II. Rákociho, zanechajúc Podhradčanom zrúcaninu ako ľahko dostupný zdroj stavebného materiálu.
Dokonalé poznatky o rozložení budov a hrade samotnom môže poskytnúť asi len archeologický výskum, pretože hrad bol rozoberaný miestnym obyvateľstvom na stavebný materiál, čoho dôkazom sú aj drobné stavby priamo v dedine.

Newsletter
Detská knižnica