Motl Stanislav (1952)

image

Type of authority
Český novinár, reportér, scenárista, spisovateľ

Biography
Po absolvovaní strednej ekonomickej školy vyštudoval fakultu žurnalistiky Univerzity Karlovy v Prahe. Spočiatku pracoval v miestnej a regionálnej tlači, odkiaľ sa vypracoval cez externého spolupracovníka Československého rozhlasu k zaujímavej reportérskej práci v časopisoch Svět v obrazech, Květy a Reflex.
Ako reportér bol osobne prítomný v niekoľkých vojenských konfliktoch. Venuje sa tiež pedagogickej a prednáškovej činnosti. Štrnásť rokov mal na TV Nova pútavý program Na vlastní oči. Od roku 2010 pripravuje a moderuje v Českom rozhlase 2 svoj autorský program Stopy, fakta, tajemství.
Ako spisovateľ debutoval v r. 1990 knihou Muži generála Pattona.
V roku 1991 vydal knihu Milan Rastislav Štefánik ve fotografii. Je autorom dramatického dokumentu A třináctý byl kat. Vo svojich knihách sa vracal ako autor literatúry faktov i k filmovej tematike, týkajúcej sa osudov českých filmárov v nacistami okupovanom Československu (Prokletí Lídy Baarové /2002/; Mraky nad Barrandovem /2006/; Liída Baarová a Joseph Goebels /2009/ a iné).
Je autorom scénárov k filmovým dokumentom, napr. Živý mrtvý; Ozvěny lidické noci; Sláva a prokletí Lídy Baarové; Nacisté pod ochranou a iné.
Za svoju dlhoročnú novinársku a publikačnú činnosť bol viackrát ocenený. Je nositeľom celosvetovej ceny The AIB International Media Excellence Awards 2010 (toto ocenenie je považované za rozhlasového Oskara). V roku 2011 ju opätovne získal. Je laureátom hlavnej ceny festivalu česko-nemecko-židovskej kultúry Devět bran (2003) a hlavnej ceny E. E. Kische (2011).

(Foto: www.stanislavmotl.cz)

Links

Newsletter
Detská knižnica