Súťažné tituly

I. kategória – monologické rozprávky

Mária Ďuríčková
POPOLUŠKA
knižná predloha: Text prevzatý z časopisu Slniečko - apríl 1983

Klasická rozprávka, ktorú poznajú milióny detí i dospelých na svete v podaní nezabudnuteľnej a azda najvýznamnejšej slovenskej autorky pre deti, zberateľky, editorky mnohých zbierok povestí a ľudovej slovesnosti.


Jozef Lenhart
O JALOVSKOM CINTORÍNE
knižná predloha: Čierne zlato. Povesti z Hornonitria I.
vydavateľstvo Trio Publishing

Povesť O jalovskom cintoríne je súčasťou unikátnej, doteraz nepoznanej zbierky z okolia Hornej Nitry, ktorá má rozprávkový charakter a vystupujú v nej popri historickým postavám rôzne fantastické bytosti.
Animácia

 


Longos
DAFNIS A CHLOÉ
knižná predloha: Dafnis a Chloé
vydavateľstvo Perfekt

Pastorála Dafnis a Chloé je považovaná za jeden z najvýznamnejších antických románov. Epický príbeh opustených detí, vychovávaných pastiermi uprostred nádhernej prírody je spracovaný tak, aby mu porozumel aj malý čitateľ.
Animácia


Kveta Dašková
PEŤKA A JA
knižná predloha: Peťka, ja a osem medvedíkov
vydavateľstvo Q 111

Deti a ich rodičia sa určite nájdu aspoň v jednom z príbehov, ktoré sú zábavné, no na druhej strane aj poučné, plné porozumenia a múdrosti. Peťka a ja je spracovaná na motívy rozprávkovej knižky Peťka, ja a osem medvedíkov.
Animácia


Monika Kompaníková
HLBOKOMORSKÁ ROZPRÁVKA
knižná predloha: Hlbokomorské rozprávky
vydavateľstvo Artforum

Hlbokomorská rozprávka ponúka malému čitateľovi jedinečnú možnosť zoznámiť sa s tajomným svetom morských živočíchov, ktoré žijú tam, kde by to človek vôbec nečakal – na najtmavšom kúte Tichého oceánu, v hĺbke desaťtisíc metrov.
Animácia


Ivan Andrejevič Krylov
O VZDELÁVANÍ LEVA
knižná predloha: Sviňa a iné bájky
vydavateľstvo Slovart

V bájke O vzdelávaní leva sa podobne, ako v ostatných Krylovových bájkach, odrážajú rôzne životné skúsenosti autora a jeho reakcie na neduhy spoločnosti


II. kategória – rozprávkové hry

Pavol Dobšinský, Eva Križková
TRI ZLATÉ HRUŠKY
knižná predloha: Slovenské rozprávky
vydavateľstvo Ikar

Tri zlaté hrušky patria do jedinečného výberu ľudových rozprávok, ktoré sa vďaka Pavlovi Dobšinskému stali neodmysliteľnou súčasťou zlatého fondu slovenskej literatúry pre deti a mládež.
Animácia


Veronika Nagyová
PASTIERIK A KRÁĽ ŠKRIATKOV
knižná predloha: Z rozprávky do rozprávky
vydavateľstvo Ikar

Pastierik a kráľ škriatkov je jednou z mnohých svetových rozprávok zaradených do výberu Z rozprávky do rozprávky. Malí čitatelia sa vďaka nej môžu preniesť až na sever, do ďalekého Švédska.
Animácia


Júlia Pavlová
Poklady na dne mora ukryté

knižná predloha: Príbehy Hang Tuaha
vydavateľstvo Mladé letá

Rozprávka na motívy príbehov Hang Tuaha, ktoré sa považujú za najucelenejšie dielo starej malajzskej literatúry – čitateľ sa v nich dočíta nielen o živote starého ázijského národa, ale i o legendách o pôvode kráľov či vzniku miest.
Animácia


Božena Němcová, Naďa Uličná
ČERTOV KAMARÁT

k
nižná predloha: Strieborná kniha rozprávok
Nakladatelství Pravda

Čertov kamarát patrí k tomu najlepšiemu spomedzi ľudových rozprávok, ktoré Božena Němcová ako milovníčka folklóru zanechala nasledujúcim generáciám nielen malých čitateľov.
Animácia


Ján Uličiansky
LEONARDO, KOCÚR Z ULICE

knižná predloha: Leonardo, kocúr z ulice
vydavateľstvo Trio Publishing

Prostredníctvom kocúra Leonarda ponúka Ján Uličiansky detskému čitateľovi možnosť nahliadnuť do života dvoch kamarátov, ktorí spolu zažívajú množstvo veselých príhod aj pri takých bežných činnostiach, ako je napríklad športovanie, hranie sa či dokonca súťaženie.
Animácia


Pavol Dobšinský, Zuzana Líšková
ZLATOVLASÉ DVOJČATÁ
Knižná predloha: Slovenské rozprávky I.
Ottovo nakladatelství

Vďaka Pavlovi Dobšinskému sa aj dnes môžeme tešiť z ľudových rozprávok, ktoré sú plné lásky, odvahy, priateľstva a nesú v sebe veľké morálne posolstvo. Zlatovlasé dvojčatá k nim určite patria.
Animácia

Newsletter
Detská knižnica