Bystrík Vančo

Rozhovory / Bystrík Vančo
0000000707 1
Zdroj: illustopia.com

Absolvoval odbor Propagačné výtvarníctvo na Strednej súkromnej umeleckej škole v Bratislave. Jeho tvorba bola v roku 2007 súčasťou výstavy BIBIANY, Medzinárodného domu umenia pre deti pod názvom Súčasná slovenská ilustrácia. Ilustrátorsky sa podieľal na knihách O strome, ktorý bol na ceste (Jana Bodnárová), Moje najmilšie rozprávky (Pavol Dobšinský), Kliatba kožušníkovej vdovy, Rozprávky z blogu (Zuzana Kuglerová), Hovoriaci vtáčik (Ondrej Sliacky), Umenie vychutnať si život alebo Fyziológia chuti (Jean Anthelme Brillat-Savarin), Dunajská kráľovná (Mária Ďuríčková), Najmocnejšie kúzlo (Zuzana Csontosová). Za knihu O strome, ktorý bol na ceste získal v roku 2006 ocenenie Najkrajšia kniha jari.


Na konferencii  Pikto sa zúčastňujete už po niekoľkýkrát. Čo vás sem privádza?

Tento ročník je zameraný na ilustráciu v priestore, teda v interiéri aj exteriéri. Téma konferencie ma zaujala najmä preto, že s týmto typom ilustrácie nemám veľa skúseností.

V čom vidíte význam tohto typu podujatia?

Význam vidím v tom, že sa tu stretávajú ilustrátori, grafici v presahu svojich odborov, z ktorých potom vzniká niečo nové, čo môžu neskôr prezentovať aj navonok.  

Ak by ste mali charakterizovať svoju tvorbu?

Venujem sa ilustrácii, sem-tam nejakému grafickému dizajnu. Mojou preferovanou výtvarnou technikou je klasická tempera, ale  experimentujem aj s inými vecami ako je molitan.

Ako vnímate súčasnú situáciu v slovenskej ilustrácii? Koho tvorba zo slovenských ilustrátorov sa vám páči?

Tých dobrých je veľa (úsmev). Obdivujem známu ilustrátorku Martinu Matlovičovú a jej posun v detskej ilustrácii, Miloša Koptáka, Tomáša Klepocha, Danielu Olejníkovú, Vlada Krála a veľa iných.

Na čom momentálne pracujete a čo chystáte?

Pracujem na takej experimentálnej ilustrácií, na príbehu o muche, ktorú robím technikou s použitím molitanu. 

Detská knižnica