A túto knižku poznáš?

Je veľká, obrázková, s farebnými a hravými ilustráciami. Napísala a ilustrovala ju Mária Nerádová. Volá sa Poďme objavovať Slovensko a vyšla z dielne malého vydavateľstva Meda. Ponúka deťom a ich rodičom príležitosť vydať sa veľkú prázdninovú cestu po Slovensku spoločne s hlavným hrdinom knižky – prasiatkom Oliverom. Spoločne navštívia najznámejšie slovenské hrady, zámky, hory, jazerá či jaskyne, navštívia banské múzeum, alebo si oddýchnu v piešťanských kúpeľoch. Prečo a ako vlastne knižka vznikla, nám prezradila sama autorka: 

„Prvotná idea bola, že mi u nás chýbal taký knižný počin pre najmenšie deti o Slovensku, s ktorým by sa mohli stotožniť deti do 6 rokov. Keď som bola malá a nevedela som ešte čítať, veľmi rada som trávila čas nad knihami, v ktorých boli veľké hľadacie obrázky. Ja som mala Veľký obrázkový slovník Richarda Scarryho, nad ktorým som zvykla sedieť hodiny a povedala som si, že niečo takéto by som chcela priniesť dnešným deťom, aby mohli pozažívať podobné veci.“ 

Na motívy knižky Márie Nerádovej pripravila Mestská knižnica mesta Piešťany výstavu s rovnomenným názvom. Na výtvarno-priestorovom riešení výstavy, technickej stránke a ilustráciách spolupracovali okrem Márie Nerádovej výtvarníci Kristína Hrončeková a Ďuro Balogh. Výstavu realizovali akademický architekt Juraj Žilinčár a Mgr. Art. Martin Žilinčár.

Výstava mala vzdelávací a náučný charakter – jej cieľom bolo obohatiť vyučovanie a  hravou formou žiakom ponúknuť nové poznatky.  Pozostávala z veľkoplošných ilustrácií, ich detailov a ručne písaného textu, koncipovaného ako cestovateľský denník. Návštevníci výstavy mohli spoločne so sprievodcom, prasiatkom Oliverom, cestovať po vybraných mestách, pamätihodnostiach či prírodných lokalitách a svoje zážitky si zapisovať. Navštívili Bratislavu, balónom preleteli ponad Tatry do Banskej Štiavnice a Banského múzea, v Martine sa poprechádzali po Múzeu slovenskej dediny, z rebríka spoznávali krásy Slovenského raja, posedeli si pri Liptovskej Mare, navštívili jaskyňu či Spišský hrad. 

Špeciálne pre piešťanskú knižnicu pripravila Mária Nerádová aj expozíciu o piešťanských kúpeľoch, v ktorej sa spomínajú najdôležitejšie Piešťan -  liečivé bahno, Kolonádový most a Barlolámač. 

Márii Nerádovej sú Piešťany naozaj veľmi blízke: 

„Moja rodina je čiastočne z Piešťan, takže to tu poznám veľmi dobre. Moja babička pracovala v piešťanských kúpeľoch, cez prázdniny sme boli vždy umiestnené v bazéne Balnea Esplanady. Výber Piešťan bol teda taký trochu osobný.“

Okrem komentovaných prehliadok a literárno-tvorivých workshopov sme k výstave zrealizovali aj sprievodné podujatia, v rámci ktorých sme predstavili deťom literárne texty o ďalších zaujímavostiach Slovenska prostredníctvom kníh Zuzany Boďovej, Igora Váleka, Štefana Nižňanského, Renáty Matúškovej a ďalších. 

Výstavu videlo od 18. októbra 2018 do 31. januára 2019 vyše 3 400 návštevníkov knižnice.

Newsletter
Detská knižnica