Festival detskej literatúry Zlatá priadka Mária Ďuríčková

Naša činnosť / Festivaly / Festival detskej literatúry Zlatá priadka Mária Ďuríčková

V roku 2019 si pripomíname 100. výročie narodenia jednej z najvýznamnejších slovenských spisovateliek – Márie Ďuríčkovej. Knižnica sa pri tejto príležitosti rozhodla venovať jej pamiatke festival detskej literatúry, v ktorom detským čitateľom predstavuje jej diela formou nezabudnuteľných zážitkov. Náplňou festivalu sú besedy s ilustrátormi, vydavateľmi tvorby Márie Ďuríčkovej, divadelné dramatizácie a čítania, výstavy či literárno-výtvarné workshopy, na ktorých sme si pripomenuli a deťom predstavili jej najznámejšie rozprávky: Danka a Janka, O Guľkovi Bombuľkovi, Janko Hraško, O dvanástich mesiačikoch, Popoluška, O Jankovi Polienkovi a mnoho ďalších. Nezabudli sme ani na jej povesťovú tvorbu. Práve tej sme venovali  celoslovenskú výtvarnú súťaž s názvom Povesti Dunajskej kráľovnej, určenú pre žiakov 2. - 4. ročníka ZŠ, špeciálnych škôl, školských klubov a ZUŠ.
Partnermi festivalu Zlatá priadka Mária Ďuríčková sú: BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti, Literárne informačné centrum, časopis Slniečko, Vydavateľstvo Buvik, SPN – Mladé letá, Ikar, Vydavateľstvo Matice slovenskej, Slovenské centrum dizajnu, RTVS, CELÉ SLOVENSKO ČÍTA DEŤOM o.z., OSMIJANKO n.o. Záštitu nad festivalom prevzala ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková a predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič.