ZÁZRAČNÝ ORIEŠOK 2018

obrázok

Kniha v rozhlase - rozhlas v knihe

Číslo ročníka
X.

Typ podujatia
festival, podpora čitania, významné podujatie, pre deti

Dátum, čas a miesto konania
22. 05. 2018 - 25. 05. 2018 (Mestská knižnica Piešťany, Piešťanské informačné centrum, Elektrárňa Piešťany, Dom umenia Piešťany, Magna Gallery, Žiwell, Hotel Park, Hotel Magnólia, Kultúrny dom - CVČ Drahovce, MŠ E.F. Scherera, MŠ Moravany nad Váhom, ZŠ Moravany nad Váhom, ZŠ Krakovany, ZŠ Banka, ZŠ Holubyho, ZŠ Brezová, Rakovice, Vrbové, Chtelnica)

Finančná podpora podujatia
S finančnou podporou Fondu na podporu umenia

Popis
Mesto Piešťany v spolupráci s Mestskou knižnicou mesta Piešťany a RTVS organizujú v dňoch 22. – 25. mája 2018 X. ročník festivalu rozhlasových rozprávok ZÁZRAČNÝ ORIEŠOK 2018. Kniha v rozhlase – rozhlas v knihe.

Záštitu nad festivalom prevzali minister kultúry SR Marek Maďarič, veľvyslankyňa Českej republiky na Slovensku Livia Klausová a predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič.

Hlavným cieľom festivalu je prezentácia, súťažná konfrontácia rozhlasovej dramatickej tvorby a bezprostredné stretnutie tvorcov s poslucháčmi rozhlasových rozprávkových hier, rozhlasových večerníčkov a hier pre deti (veková skupina 6 -14-ročných detí), ich rodičmi, pedagógmi a knižničnými pracovníkmi, vytvorenie spätnej väzby a získanie poslucháčskych hodnotiacich názorov na 18 súťažných titulov, ktoré vznikli na základe konkrétnej literárnej predlohy. Súťažné tituly budú hodnotiť dve poroty: detská a odborná.

Súčasťou X. ročníka festivalu bude množstvo sprievodných podujatí, ktoré budú prebiehať nielen na území mesta, ale i v jeho okolí: stretnutia s tvorcami rozhlasových i animovaných rozprávok a ich literárnych predlôh, tvorivé dielne s poprednými slovenskými ilustrátormi, divadelné predstavenia, Trpaslícka Smajliceda, výstavy a ich vernisáže, vyhodnotenie celoslovenskej výtvarnej súťaže venovanej Pavlovi Dobšinskému a Božene Němcovej a ďalšie.

Súčasťou festivalu je i udelenie Zvláštnej ceny RTVS výraznej rozhlasovej a umeleckej osobnosti (hercovi, režisérovi, hudobníkovi), ktorá svojím celoživotným dielom ovplyvnila rozhlasovú dramatickú tvorbu pre deti a Zvláštnej ceny Literárneho informačného centra - Ceny Márie Ďuríčkovej autorovi v oblasti detskej tvorby za významný umelecký prínos. Autorkou hlavnej ceny a cien pre víťazov je významná slovenská ilustrátorka Katarína Ilkovičová.

Súvisiace akcie

Detská knižnica